1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Müşavir sorunu israfı daha da büyüttü"
"Müşavir sorunu israfı daha da büyüttü"

"Müşavir sorunu israfı daha da büyüttü"

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, “Müşavir sorunuyla yaratılan israf daha da büyüdü” dedi.

A+A-

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, “Müşavir sorunuyla yaratılan israf daha da büyüdü” dedi.

Özersay, “kanayan toplumsal yara” olarak tanımladığı müşavirler sorununu bütçe rakamlarına dayanarak ele alan yazılı bir açıklama yaptı.

“Dünyada, bazı memurlarına hiç çalışmama, hiçbir görev yerine getirmeme karşılığında en üst düzeyden maaş ödeyen bir başka devlet daha var mı acaba?” diye soran Özersay, “KKTC’de yıllardır bu yapılıyor. Devletin müşavirlere ödediği yıllık toplam maaş 20 milyon TL’ye yaklaştı. Üstelik, yeni hükümetle beraber son bir yılda müşavir sayısı daha da arttı. Bu yüzden, devlet 2017’de geçtiğimiz yıla göre 2 milyon TL daha fazla müşavir maaşı ödeyecek” dedi ve şunları belirtti:

“Herkesin bildiği gibi, devlet bütçesindeki resmi açığın yüzde 10 gibi önemli bir kısmına karşılık gelen böyle bir israfın oluşmasında da devam etmesinde de bugün Meclis’te bulunan siyasi partilerin tümünün ciddi sorumluluğu vardır. Çünkü yıllardır değişik zamanlarda hepsi de hükümette yer aldı ama artık utanç verici bir hal alan bu sorunu çözmek için hiçbiri bugüne kadar kılını kıpırdatmadı. Halkın Partisi halkın oylarıyla seçilip göreve geldiğinde hem insan kaynakları kullanımı hem de mali açıdan akıldışı olduğu herkes tarafından kabul edilen bu müşavirlik sistemine son verecek; ayrıca eski siyasetin mirası olan söz konusu müşavir maaşı ödemelerine de yasal bir düzenleme ile müdahale edecek.”

“Sistemi yaratanlar ve ortak olanlar bunu değiştiremezler”

2016 ve 2017 bütçelerini karşılaştırarak rakamlar temelinde müşavir sorununa değinen HP Genel Başkanı Özersay, “Devlet olarak her ay yaklaşık 1,5 milyon TL’yi aşan bir müşavir maaşı ödememiz var. Kendilerine görev verilmeyen insanlara böyle bir ödeme yapılması ve üstelik bunun her hükümet döneminde hiç dokunulmadan sürdürülmesinin anlamı nedir?” diye sordu ve şunları dile getirdi:

“Tabi ki şudur: Sistemi yaratanlar gibi sonradan kendileri de aynı yöntemle atama ve görevden almalar yaparak buna ortak olanlar bu kepazeliği değiştiremezler, değiştirmek istemezler! Özetle hem insan kaynağı hem de mali olarak akıldışı bir israf demek olan bu sistemi değiştirmeyi, onu yaratanlar ve ona ortak olanlardan beklemek abesle iştigaldir. Halkın Partisi olarak biz, gerekli yasa değişikliğini yapacağız ve bundan böyle yıllarca devlette çalışıp yeterliliğini kanıtlamış ama siyasi atamalar nedeniyle görevden alınarak müşavir yapılmış olan tecrübeli insanlardan yararlanacağız, kendilerine görev vereceğiz. Ama aynı zamanda, yasada yapacağımız değişiklikle üst düzey görevden azledilen kamu görevlilerinin müşavirlik gibi bir statü kazanması uygulamasına son vereceğiz. Kaldı ki halihazırda yürürlükte olan Üst Düzey Kamu Görevlileri Yasası’na göre bugün müşavir olarak devletten maaş alan bazı kişilerin bu statüyü gerçekten kazanıp kazanmadıkları bile tartışmaya açıktır. Bu nedenle, mevcut müşavirlere bundan böyle de hiç sorgulamadan aynı şekilde ödeme yapmaya devam etmeyeceğiz. Bunu şimdiden açık yüreklilikle ifade ediyoruz. Yani siyasi gelecek kaygısıyla hareket edecek değiliz; çünkü bizim için önemli olan toplumun yararıdır. Kaldı ki artık toplumun büyük bir bölümü bu soruna neşter vurulması gerektiğinin bilincindedir. Halk, bu sorunu onu yaratanların ya da sonradan ortak olanların çözemeyeceğini, söz verseler dahi bunu yapmayacaklarını artık çok iyi biliyor. Bunu tecrübe ederek hepimiz öğrendik.”

1495370084.jpg

Bu haber toplam 2368 defa okunmuştur