1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Yapı Denetim Yasası bir an önce hayata geçirilmeli”
“Yapı Denetim Yasası bir an önce hayata geçirilmeli”

“Yapı Denetim Yasası bir an önce hayata geçirilmeli”

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, inşaat yıkılmalarının önüne geçmek için tüm inşaat sektörünün acil önlem almasının kaçınılmaz olduğuna işaret etti

A+A-

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, son dönemde sıklıkla rastlanmaya başlanan inşaat yıkılmalarının önüne geçmek için Yapı Denetim Yasası’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Amca yazılı açıklamasında, inşaat yıkılmalarının önüne geçmek için tüm inşaat sektörünün acil önlem almasının kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, inşaat sektöründen geçimini sağlayan tüm kesimlerin elini taşın altına koyarak acil önlemler paketi hazırlamaları gerektiğini kaydetti.

İnşaat yıkılmalarının başlıca nedenlerinin; kaçak yapılaşma, belgesiz, bilgisiz ve kontrolsüz yaptırılan inşaatlar olduğuna dikkat çeken Amca, özellikle mesleği inşaat olmayan kişilerin yapmaya çalıştığı binalarda görülen döküm esnasındaki yıkılmaların, Yapı Denetim Yasası’nın derhal yürürlüğe girmesini elzem hale getirdiğini belirtti.

ÜYELERE HİZMET İÇİ EĞİTİM

Amca, şöyle devam etti:

“Bizler İnşaat Taşeronları Birliği olarak kendi üyelerimize başlattığımız hizmet içi eğitim seminerlerini hızlandırmamız ve en kısa zamanda sonuçlandırmak için İnşaat Mühendisleri Odası ile yapmış olduğumuz protokolün gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Üyelerimiz arasında sınıflandırma yapmamız da bir diğer önemli etkendir.

Sınıflandırmada iş bitirme notları ve malzeme donanımı önemli rol oynamalıdır. Birinci sınıf taşeron olmak için hem teknolojiyi kullanabilen tecrübeli, hem de başarı ile tamamladığı projeleri göz önünde bulunduracak, herkesin işini yapmasını ve belgeye dayalı inşaatların yapılmasını sağlamalıyız. Kaliteli bir inşaat yapmak için hem kaliteli malzeme, hem de işinin ehli elemanlara ihtiyaç vardır.

Bunları hizmet içi eğitimlerin sayısını arttırarak başarmayı hedefliyoruz. Örneğin, tuğla fabrikası işçisinin kalıp yapmasını engellemeliyiz. Veya market işletmecisinin, yine kalıpçılık yapamayacağını ve elinde ustalık belgesi bulunan, işinin ehli insanların bu işleri yapabileceğini, inşaat sektöründen geçimini sağlayan tüm paydaşlara konunun önemini anlatmak ve çalışanların can güvenliğini korumak açısından, belgeli hayata geçmek, bizim için çok önemlidir.

Bu sebeple, öncelikle Yapı Denetim Yasası’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

(tak)

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler