1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. TUFAD – VASİLİCA’dan Kıbrıs gecesi
TUFAD – VASİLİCA’dan Kıbrıs gecesi

TUFAD – VASİLİCA’dan Kıbrıs gecesi

Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda uzun yıllardan beridir birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA geçtiğimiz hafta sonu Larnaka’da buluştular.

A+A-

Birlikte yapılan etkinliklerle her iki topluma da, bu güzel adada birlikte yaşayabileceğimizi, sorunumuz olmadığını anlatmaya ve göstermeye çalışan iki örgüt ortak bir Kıbrıs gecesi düzenlediler. Her yıl hem kuzeyde, hem de güneyde farklı şekilde yapılan bu ortak etkinlik, bu yıl 22 Mayıs 2015 akşamı  Larnaka Vasilitzia açık alanında gerçekleştirildi.  Gece  Vasilica Derneği ile TUFAD işbirliği  ve ‘Kition’ Klubünün katkısıyla  düzenlendi.  Gece kısa konuşmalarla açıldı. İlk olarak PEO örgütlenme sekreteri Hristos Tombazos konuştu.

Tombazos; İki derneğin sürekli bir arada olması, toplumun ayrılmaz bir parça olduğunu gösterir. Geleneksel kültüre katkılarının yanısıra ileriye yönelik bir anlamı vardır. Dans, müzik sanat dalındaki faaliyetler, ayni halkın, ortak yurdun, Kıbrıs halkının birlikteliğini yansıtan olaylardır.

Kition Başkanı Hristo Rodi ve TUFAD Başkanı Ali Tümsoy da birer konuşma yaparak,   ortak özgür bir yurtta huzurlu, barış içinde yaşamamızın gerekli olduğunu belirttiler.  

‘Tek Vatan, Tek Kültür’ sloganıyla gerçekleşen gecede ortak gösteriler yapıp, ortak şarkılar söylediler.  Kare şeklindeki kültür alanında toplanan insanlara  nefis bir performans gösterisini Larnaka’da barış ve dostluk için sundular.  Her iki dans grubu Kıbrıs danslarını birlikte oynadılar. Ayni müzikleri çalıp, ayni müzikleri söyleyen, ayni dansları oynayan insanların buluştuğu etkinliğe,  Milletvekili Stevi Kukuma, PEO Larnaka ilçe sekreteri Marios Bracodis,bir çok üstdüzey  yöneticiler yanında  Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk  geceye seyirci olarak konuk oldu.

Bu haber toplam 1073 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler