1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Siyasete yeniden güven kazandırmalıyız"
Siyasete yeniden güven kazandırmalıyız

"Siyasete yeniden güven kazandırmalıyız"

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, halkın değişimde kararlı olduğunu belirtti.

A+A-

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, halkın değişimde kararlı olduğunu belirtti.

Seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre,  Akıncı dün akşam Alayköy’de düzenlenen bölge toplantısında yurttaşlara hitap etti.

“Bir değişimin arifesindeyiz” diye konuşan Akıncı, halkın büyük bir çoğunluğundan da bu mesajı aldığının altını çizdi. Seçimin sonucunu halkın gözlerinden okuduğunu kaydeden Akıncı, “Eğer halk şimdiki durumdan memnun olsaydı, bu mesajı vermezdi. Ancak çok ciddi bir değişim arzusu var ve bu değişimi yapmakta kararlı. Sorularına aradığı cevabı bulmuş görünüyor. Değişimi yaparken yerine kimi koyacağına da karar verdi. Bu kararlılığını 19 Nisan’da sandığa yansıtacak” dedi.

“TÜRKİYE İLE KİŞİLİKLİ BİR İLİŞKİ KURMANIN ZAMANI GELDİ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs Türk toplumunun seçilmiş lideri olduğunu ve Kıbrıs Türk halkının iradesini masaya yansıtması gereken kişi olduğunu vurgulayan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar böyle olmadı ama bundan sonra böyle olacak; ben bir tek kaynağa bakıyorum. O kaynak da halktır. Kıbrıs Türk halkının gerçek anlamda iradesini yansıtmalıyım.

Bunu söylerken elbette Türkiye ile işbirliğini reddetmiyorum. En başta işbirliği arayacağımız, istişare edeceğimiz ülkeler arasında Türkiye’nin büyük önemi var. Ancak Türkiye’yle olan ilişkilerin biçim değiştirmesinin zamanı geldi ve geçti. Bazıları beni kötülemek için ‘Türkiye ile kavga edecek’; Türkiye’den gelen insanları korkutmak için, ‘gemilere koyup gönderecek’ diyor. Bunlar artık bayatladı. Ben güneyle uzlaşma isteyen, toplumsal uzlaşmaya katkı sağlamanın arayışında olacak biriyim. Türkiye ile neden kavga edeyim? Ama Türkiye ile ya da başka bir ilişkide iki şey olmayacak: çatışma ve teslimiyet. Uzlaşma ise birbirimizin haklarına saygı temelinde gerçekleşecektir.”

Kıbrıs Türk toplumunun birçok değerli insanı barındırdığının altını çizen Akıncı, Merkez Bankası gibi önemli bir kurumun müdürünün Ankara’dan atandığını, polis örgütü, Sivil Savunma Teşkilatı, hatta itfaiyenin bile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı üzerinden Türk ordusuna bağlı olduğunu; bir Kıbrıslı Türk subayın kendi ordusuna komutan olamadığını kaydetti.
Akıncı, “Bunların değişme zamanı gelmedi mi? Demokrasi bir talep meselesidir. Ancak toplum da, fikirlerini dinleyerek onay verdiği, destek olduğu cumhurbaşkanının yanında durmalıdır”  dedi.

“SİYASETE YENİDEN GÜVEN KAZANDIRMALIYIZ”

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Akıncı, konuşmasında Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili 5 yıldır açıklanmayan Sayıştay raporu; hesabı verilemeyen 3 milyon sterlinle ilgili iddiaların varlığı, Ombudsman ve Polis Genel Müdürü’nü bir türlü atanmamasından ötürü başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere halkta siyasete büyük bir güvensizlik doğduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“Siyaset yerlerde sürünüyor. Büyük yara aldı. Siyaseti düzeltmek yeniden saygınlık kazandırmak zorundayız ve buna en yukarıdan başlayıp tepeden tırnağa bu güvensizliği giderip yeniden güven kazandırmak zorundayız; çünkü başka seçeneğimiz yok. Demokratik anlamda başka çıkış yolumuz yok.”

Akıncı konuşmasının sonunda katılımcıları 3 Nisan akşamı Acapulco’da düzenlenecek olan büyük dayanışma yemeğine ve 14 Nisan’da İnönü Meydanı’nda gerçekleşecek olan büyük şölene davet etti.

(tak)

Bu haber toplam 1060 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler