1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Sinir Hastanesi çürüdü!
Sinir Hastanesi çürüdü!

Sinir Hastanesi çürüdü!

Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi fiziki yapısı çürüdü, bina kullanılmaz hale geldi.

A+A-

 9 Ekim’de Tıp-İş’in yaptığı eylemde Barış Ruh ve Sinir Hastanesindeki eksiklikler dile getirilmiş, hastanenin uzun zamandır insan iş gücü, fiziki koşullar ve alt yapı eksiklikleri ile baş etmeye çalıştığı ifade edilmişti

Ülke genelinde binlerce hastaya hizmet veren Lefkoşa Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, içler acısı durumda. Sağlık Bakanlığı tarafından kaderine terk edilmiş olan hastanenin ana binasının fiziki yapısı kullanılmaz hale geldi. Dış ve iç çevresi bakımsızlıktan çürüyen hastanede, duvarlar rutubetlenerek renk değiştirirken, pencereler pislikten paslanıp çürüdü.

Uyuşturucu bağımlıları, kronik akıl hastaları ve çocuk hastaların aynı koridorda tedavi gördüğü hastanede, hastalar sağlıksız ortamda tedavi görmeye mahkum edildi.

 

Tıp-İş uyarmıştı

Hatırlanacağı üzere 9 Ekim’de Tıp-İş’in yaptığı eylemde Barış Ruh ve Sinir Hastanesindeki eksiklikler dile getirilmiş, hastanenin uzun zamandır insan iş gücü, fiziki koşullar ve alt yapı eksiklikleri ile baş etmeye çalışarak hizmetlerini güçlüklerle sürdürmekte olduğu belirtilmişti. Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi binasının çökmüş durumda olduğu, alt yapı eksikliğinin hat safhaya ulaştığı aktarılan eylemde, hastanenin fiziki koşullarının insan hakları ve hasta hakları ile bağdaşmadığı ifade edilmişti.

Bit vakası iddiası gündeme gelmişti

Bu arada  Ağustos ayında Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden izne çıkan bir hastanın başında bitlerin görüldüğü iddia edilmiş, YENİDÜZEN hastanedeki durumu gündeme getirmişti. Hastanede yatılı tedavi gören kadın bir hastanın izin gününde kendisini almaya gelen aile yakınları tarafından saçları dağınık ve başında bit yumurtaları görüldüğü öne sürülmüş, Sağlık Bakanlığı devreye girdiğini açıklamıştı. Bu konuyla ilgili bakanlığın daha sonra herhangi bir açıklaması olmadı.

b3-003.jpg

 Hastanenin dış ve iç çevreleri rutubetten çürüdü

b4-001.jpg

Pencereler pisliğe gömüldü, paslanıp çürüdü

b1-008.jpg

Hastanenin banko kısımları da kir pas içinde, kullanılmaz halde

 

FOTOĞRAFLAR: Sosyal medya

 

Bu haber toplam 1936 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler