1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Motosiklet sürücüsüne 3 yıl 6 ay hapis...
Motosiklet sürücüsüne 3 yıl 6 ay hapis...

Motosiklet sürücüsüne 3 yıl 6 ay hapis...

Çayırova-Bafra Anayolunda 27 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen ve  Adem Yeran’ın ölümü ile sonuçlanan motosiklet kazasında motosiklet sürücüsü Onur Girti bugün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı...

A+A-

Çayırova-Bafra Anayolunda 27 Şubat 2017 tarihinde meydana gelen ve  Adem Yeran’ın ölümüyle sonuçlanan motosiklet kazasında motosiklet sürücüsü Onur Girti  Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. “Adem Yeran’ın ölümüne sebebiyet verme”, “Azami dikkat ve ihtimamı göstermeden trafik kazası yapmak”, “Kişiyi veya malı zarar ziyana sokabilecek şekilde araç sürmek”, “Yolun solunu muhafaza etmeyip sağına geçmek”, “Geçerli muayenesi olmadan araç sürme”, “Geçerli seyrüsefer ruhsatı olmadan sürmek”, “KKTC’de plakasız araç sürmek” davalarından yargılanan Girti, ilk 4 davadan suçlu bulunup 3 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilirken, son 3 davadan ise şahadet sunulmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Salon araçla çarpışmıştı...

Sanık Onur Girti, arkadaşı Adem Yeran ile birlikte 27 Şubat 2017 tarihinde iş için KKTC’ye gelmişti. KKTC’ye giriş yaptıktan sonra arkadaşı Adem Yeran ile kullanımındaki 34 VT 2985 plakalı motosikletiyle Bafra’ya gitmek üzere yola çıkan sanık Onur Girti, Çayırova istikametinden Bafra istikametine doğru seyrederken dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucu sağa virajı alamayarak yolun sağına geçmiş ve o esnada karşı istikametten gelmekte olan Ayşe Rığlı’nın yönetimindeki BS 585 plakalı salon aracın sağ ön kısmına motosikleti ile çarparak trafik kazası yapmıştı. Kaza sırasında sanık Girti’nin sağ ayağı kırılmış, motosiklette yolcu olarak bulunan Adem Yeran ise ağır yaralanmıştı. Kazada ağır yaralanan Adem Yeran tedavi maksatlı 3 Mart 2017 tarihinde Türkiye’ye kaldırılmış ve tedavi görmekte olduğu hastanede 5 Mart 2017 tarihinde yaşamını yitirmişti.

“Bu tür suçlar azalma eğilimi göstermiyor...”

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fadıl Aksun, sanık Onur Girti’yi, aleyhine getirilen ilk 4 davadan suçlu bulup mahkum ettiğini, kabul etmediği 6.,7. ve 8. davalardan ise İddia Makamı tarafından şahadet sunulmadığı için sanığın bu davalardan beraat ettirilmesi gerektiğini açıkladı. Mahkemelerin faaliyet raporlarına göz atıldığında bu suçla ilgili 2014 yılında 13, 2015 yılında 24 ve 2016 yılında 17 tane dava dosyalandığının görüldüğünü belirten Aksun, ayni davalar için 2006 yılında 40, 2007 yılında 14 ve 2008 yılında 14 dava dosyalandığının görüldüğünü belirtti. Aksun, ülkemizin nüfusu dikkate alındığında bu rakamların hatırı sayılır oranda yüksek olduğu ve düşme eğilimde olmadığının görüldüğünü belirterek, insan yaşamının son bulduğu bu tür ciddi ve vahim trafik suçlarında ceza tespit ederken dikkate alınması gereken asli prensiplerin başında kamu menfaatinin korunması ilkesinin gelmesi olduğunun tartışılmaz olduğuna dikkatleri çekti. Bu suçların yaygın ve azalma eğilimi göstermediğinin dikkate alınıp kamu menfaatini göz önünde bulundurarak ceza takdir edilmesi gerektiğini belirten Aksun, hapislik cezasının süresini belirlerken bu suç için yasa koyucunun öngördüğü en yüksek cezanın da göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı. Aksun, sanık Girti’yi aleyhine getirilen davalardan 3 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum ettiğini açıkladı.

 

 

Bu haber toplam 3634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler