1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Maronitler 'köylerine dönüşü' konuşuyor
Maronitler 'köylerine dönüşü' konuşuyor

Maronitler 'köylerine dönüşü' konuşuyor

15 gün önce Lefkoşa’nın güneyinde, Maronitler’in yaşamakta olduğu Koççat köyünde Maronit ve Kıbrıslı Türk işadamlarının inisiyatifiyle bilgilendirme toplantısı yapıldı

A+A-

Lefkoşa’nın güneyinde, Maronitler’in yaşadığı Koççat köyünde Maronit ve Kıbrıslı Türk işadamlarının inisiyatifiyle bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Maronitlerin adanın kuzeyindeki mülklerine geri dönmelerini tartıştığı ve bu yönde yeni toplantılar yapıldığı belirtildi.

Alithia gazetesi bu yöndeki gelişmeleri, kuzeydeki otoritenin Maronitlere mülklerini iade etmeye hazır olduğunu belirterek okurları ile paylaştı.

Yaklaşık 15 gün önce Lefkoşa’nın güneyinde, Maronitler’in yaşamakta olduğu Koççat köyünde Maronit ve Kıbrıslı Türk işadamlarının inisiyatifiyle bilgilendirme toplantısı yapıldığına işaret edilen haberde, bilgilendirme toplantısına, yaklaşık 40 Maronit ile Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın 26 Temmuz 2017 tarihli Maronitlerin köylerine dönmesi açıklamasını hayata geçirmek için çalışan, aralarında Kutlay Erk gibi siyasiler ve işadamlarının bulunduğu 7 kişinin katıldığı belirtildi.

Ay Marina (Gürpınar) Muhtarı Partelli Hacifesa de bu bilgilendirme toplantısını doğruladı.

Habere göre Hacifesa, toplantıda Kıbrıslı Türklerin, Başsavcılığının, kuzeydeki bütün mülklerinin Maronitlere verilebileceğini söylediği bilgisini ilettiklerini anlattı.

Edindiği bilgilere dayanarak Gürpınar’daki Maronitlere ait binaların yüzde 20’sinin Kıbrıslı Türklere tapulandığını kaydeden gazete, bilgilendirme toplantısında, bu binaların dahi yasal sahiplerine geri verileceğini, bugünkü kullanıcılarına ise tazminat ve/veya başka mülk verilebileceği teyidinde bulunulduğunu ileri sürdü.

Gürpınar ve Asomato (Özhan) Maronit temsilcilerinin, kuzeydeki makamlarının, yol, elektrik, su gibi altyapı çalışmalarını gerçekleştirecekleri bilgisine sahip olduklarını belirten gazete, altyapı çalışmalarının ardından, her mal sahibinin (Maronit), eski evi yıkılmışsa yenisini inşa etmeye veya mevcudu tamir etmeye başlayabileceğini yazdı,

Gazete, Girne Kazası’na bağlı 4 Maronit köyünün 1974 öncesi durumuyla ilgili bazı bilgiler aktardı.

1974 öncesinde Gürpınar’da 450 Maronit ve 75 Kıbrıslı Türk yaşarken; Özhan’da 550, Koruçam’da 2 bin 100 ve Karpaşa’da 350 dolayında Maronit yaşıyordu.
 

Bu haber toplam 1866 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler