1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. LİDERLERDEN 5 SOMUT ADIM
LİDERLERDEN 5 SOMUT ADIM

LİDERLERDEN 5 SOMUT ADIM

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde ara bölgede bugün ikinci kez bir araya geldi.

A+A-

SAAT: 13:40

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis arasında Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yapılan görüşme sona erdi. Liderlerin bir sonraki görüşmesi 17 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Liderlerin 4 saatlik toplantısında ilk olarak baş başa görüşme gerçekleşti, ardından basına görüntü olanağı sağlandı ve ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide basına, liderlerin üzerinde uzlaşı sağladığı 5 maddelik açılım paketinin detaylarını açıkladı.

GÜVEN YARATIRICI 5 ÖNLEM:

• Ek barikatların açılması konusunda uzlaşı,  Derinya ve  Aplıç kapılarının açılması için çalışma yapılacak
• Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki elektrik şebekelerin birleştirilmesi,
• Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki mobil iletişimin birleştirilmesi için ortak mobil ağının kurulması,
• Radyo dalgalarındaki çakışmaların ortadan kaldırılması için çalışma yapılması,
• Cinsiyet eşitliği konusunda ortak komitenin kurulması konularında uzlaşmaya varıldı.

Eide, liderlerin ortak vizyonu olan birleşik federal bir Kıbrıs hedefi yönünde adım attıklarını kaydederek, yapıcı görüşmelerinde Kıbrıs sorununun merkezine yönelik özlü konuları ele aldıklarını bildirdi.

Liderlerin daha fazla güven yaratıcı önlemin araştırılarak bulunması üzerinde uzlaşıya vardıklarını  dile getiren Eide, liderlerin Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) konusunda çağrıda bulunduklarını da bildirdi ve bu konudaki ortak açıklamayı okudu.

Liderler kayıp şahıslar konusunda yaptıkları ortak açıklamada, KŞK’nin çalışmalarının her geçen gün daha da zorlaştığını belirterek, elinde kayıplarla ilgili gömü bilgisi olanları kayıp yakınlarının yaşadığı acıların hafifletilmesi adına bu verileri Komiteyle paylaşmaya çağırdı.

Ortak açıklamada yer bildirimi yapanların kayıtlarının tamamıyla gizli kalacağı da hatırlatıldı.

LİDERLER 4 GÖRÜŞME YAPACAK

Eide, ileriki günlerde liderlerin yapacakları 4 görüşmenin tarihlerini ise, 17 ve 29 Haziran ile 10 ve 27 Temmuz olarak açıkladı.

----------------------------------------------------------------------------

EIDE'NİN BASIN AÇIKLAMASININ ORİJİNAL METNİ ŞÖYLE:

Statement delivered by Special Adviser of the Secretary-General on Cyprus Espen Barth Eide
on behalf of the Greek Cypriot leader Mr. Nicos Anastasiades and the Turkish Cypriot leader Mr. Mustafa Akıncı
Thursday, 28 May 2015Today, the Greek Cypriot leader, Mr. Nicos Anastasiades, and the Turkish Cypriot leader, Mr. Mustafa Akıncı, took the next steps towards fulfilling their joint vision for a united federal Cyprus. Their constructive dialogue included a range of core issues that go to the very heart of the Cyprus question.

Mr. Akıncı and Mr. Anastasiades underlined once again their shared will and determination to reach a comprehensive settlement. The two leaders believe that outcomes at the negotiating table should reflect the positive atmosphere prevailing on the island.

In this leader-led process, Mr. Anastasiades and Mr. Akıncı agreed that their next meetings will take place on Wednesday, 17 June, Monday, 29 June, Friday, 10 July and Monday, 27 July.

In support of the leaders’ mutual commitment, the negotiating teams met five times over the past two weeks. They worked tirelessly on all aspects of the Cyprus issue in order to reach a comprehensive understanding of where the two sides currently stand.  In various areas, progress was achieved. They presented the outcome of their work so far to the leaders, who provided further guidance and requested their negotiators to continue their joint work.      

The leaders agreed to make a strong appeal on the crucial humanitarian issue of missing persons.
Furthermore, as a sign of their mutual commitment, the leaders agreed to the following five concrete steps.

ONE: To work towards the opening of more crossing points, starting with Lefka-Aplici and Deryneia.  In addition, they referred a number of other proposed crossing points for further examination to the committee on crossings.

TWO: They agreed to interconnect electricity grids, and to start taking the practical steps towards this goal.

THREE:  In the same vein, the leaders agreed on the desirability of mobile telephone interoperability.  The two leaders want this issue to be solved. The leaders will therefore instruct the technical committee on economic and commercial matters, as well as their respective experts, to discuss and propose how this important issue can be solved.

FOUR: In parallel, work will commence to prevent radio frequency interferences.  

FIVE: Last, but not least, the leaders agreed that the Cyprus issue can only be properly solved with due understanding of the perspectives of both women and men.  To that effect, they agreed to establish a committee on gender equality.

The leaders also used the opportunity to exchange the names of the members of the culture committee that had been agreed in the last leaders’ meeting.

Going forward, the leaders agreed to explore a range of other possible confidence-building measures in parallel to the substantive negotiations.

This concludes the report of the leaders’ meeting.  I have now been asked by the leaders to present to you their joint appeal on the crucial humanitarian issue of missing persons.

-------------------------------------------------------

“İLERLEME VAR, DÜNKÜ NOKTADA DEĞİLİZ, ANCAK DAHA YÜRÜNECEK ÇOK YOL VAR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde iyi bir başlangıç yaptıklarını, devamını da iyi getirdiklerini, ancak önlerinde devam edecek uzun bir süreç olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerin devamının böyle olumlu gitmesinin temennileri olduğuna dikkat çekerek, “sonun iyi getirilmesi ise en büyük temennimiz. Dolayısıyla ilerleme var, dünkü noktada değiliz, ancak daha yürünecek çok yol var” dedi.

Ara bölgedeki liderler görüşmesinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı’nda, bugünkü görüşmeyi değerlendiren Akıncı, alınan kararları da açıkladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün liderler görüşmesinin ikincisinin yapıldığını belirterek, bugünkü toplantıda, Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak ikişer toplantının tarihlerini saptadıklarını söyledi.

“YAPICI RUHLA, YENİ ADIMLAR”

Bugünkü toplantıda yapıcı bir ruhla, yeni adımlar attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, öncelikle geçtiğimiz toplantıdan bu yana 5 kez toplanan müzakerecilerin yaptığı çalışmaların, hangi aşamada olduğunun durum tespitinin yapıldığını kaydetti.

Müzakerecilerin yaptığı çalışmalarda, çeşitli alanlarda ilerlemelerin olduğunu söylemenin mümkün olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerden bu çalışmalarını sürdürmelerini istediklerini belirtti.
Müzakerecilerin gelecek toplantıya kadar bu tavırlarını devam ettireceklerini, ortaya çıkacak yeni durumu kendileriyle paylaşacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bunun yanında bugün, her iki tarafın kanayan yarası durumunda olan kayıp şahıslarla ilgili ortak bir çağrı yaptıklarını vurguladı.

KAYIP ŞAHISLARLA İLGİLİ ORTAK ÇAĞRI…

İki liderin ilk defa ortak bir çağrıyla, kayıp şahıslar konusunda kimin bilgisi varsa saklamamasını ve kayıp şahıslar komitesiyle paylaşmalarını istediklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, bu kişilerin kimliklerinin deşifre edilmeyeceğini söyleyerek, iki liderin güçlü bir çağrıda bulunduklarını kaydetti.

Kayıp şahıslar konusunun bir insanlık suçu olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, zaman geçtikçe kayıpları bulma şansının giderek azaldığını, o nedenle kimde ne bilgi varsa bu konuda bunları en erken zamanda paylaşmalarının büyük önem taşıdığını belirtti.

LEFKE-APLIÇ VE DERİNYA KAPISI…

Bugünkü toplantıda yeni kapıların açılmasıyla ilgili de bir karar ürettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki toplumdan geniş kesimlerin talebi olan Lefke-Aplıç ve Derinya kapılarının açılmasıyla ilgili girişimlerin başlatılmasını kararlaştırdıklarını kaydetti.

Bunların dışında başka kapıların da açılmasının gündeme gelebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, başka kapılar için daha çok inceleme yapılmasına ihtiyaç olduğunu, bunların değerlendirilmesinin komitelerce yapılmasını da karara bağladıklarını anlattı.

ELEKTRİK ŞEBEKELERİNİN ENTERKONNEKTE OLMASI İÇİN KARAR ALINDI

Bugünkü toplantıda elektrik şebekelerinin enterkonnekte olmasına ilişkin de bir karar alındığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu karar üzerinde bir süredir çalışıldığını, kararın her iki tarafın da elektrik sistemlerini rahatlatacak ve en başta tüketicilere katkı sağlayacak yeni bir durum yaratacağını söyledi.

İki tarafın otoritelerinin bir araya gelerek teknik konuları halledeceğini ve bu sistemlerin birbirine bağlanmasını aşamalı bir şekilde gerçekleştireceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, üretim, iletim, dağıtım sistemlerinin stabilize olması ve şebeke kalitesinin artması açısından önem taşıyacağını kaydetti.

Yeni uygulamayla santrallerin daha verimli ve daha ekonomik çalışacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, üretim maliyetlerinin düşmesinin de gündeme gelebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, herhangi bir santralin devre dışı kalması halinde bile kesinti yaşanmayacağına dikkat çekerek, uygulamanın her iki tarafa da birçok yararı olacağını söyledi.

CEP TELEFONLARI KONUSUNDA YENİ ADIM…

Bugünkü toplantıda cep telefonları konusunda da bir adım atıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda politik iradenin her iki tarafta da bulunduğunu kaydetti.

Cep telefonlarının tüm dünyada çalıştığını, ancak Kıbrıs’ın diğer yarısına geçildiğinde çalışmamasının kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, bu durumu çözmenin her iki tarafın da yararına olduğunu vurguladı.

Bu konuda henüz “bu işi haletlik deme noktasında değiliz” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, irade ve istekleri olduğunu, ancak bunun nasıl yapılabileceği konusunda komitelere görev verdiklerini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, komitelerin bu konuda gerekli hazırlıkları yaparak, kendilerine sorunun nasıl çözülebileceği konusunda bilgi vermelerini istediklerini ifade etti.

Radyo frekansları konusunda da sıkıntıların olduğunu, radyo frekanslarının birbirine karıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda da teknik bir çalışmanın yapılmasını karara bağladıklarını anlattı.
 

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ OLUŞTURULACAK

Her iki toplumun da yarısının kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm konusunda kadınların daha aktif rol alması adına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda bir komitenin kurulmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Bugünkü toplantıda, geçen toplantıda karara bağladıkları Kültür Komitesi konusunda isimlendirmeyi yaparak, isimlerin karşılıklı olarak takdimin de yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, kendilerinin oluşturduğu komitenin Yaşar Ersoy, Zehra Şonya, Kani Kanol, Ruzen Atakan, Ümit İnatçı, Musa Kayra, Emin Çizenel, Mehmet Kansu ve Yıltan Taşçı’dan oluştuğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, komite üyelerinin, Güney Kıbrıs’ta oluşturulan komite üyeleriyle ilk fırsatta bira araya geleceklerini ve kültür sanat boyutunun Kıbrıs’taki barış sürecine katabileceği ivmeyi ele alıp gereken çalışmaları yürüteceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı açıklamalarının ardından, görüşme sonrasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin aktardığı kayıp şahıslar konusuyla ilgili ortak açıklamayı  Türkçe olarak okudu.
Daha sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerin yaptıkları 5 görüşmede hangi konuları görüştükleri konusunda, şu anki safhada detaya girilmesi gerektiğini düşünmediğini ifade etti.

Müzakerecilerin, kendilerinden önceki dönemde görüşülmeye başlayan başlıkların üzerinde durduklarını, daha fazlasının yönetim ve federal yapıya ilişkin konular olduğunun söylenebileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşülenlerin bunlarla sınırlı olmadığını, diğer unsurların da görüşüldüğünü vurguladı.

“ÖNÜMÜZDE YÜRÜMEMİZ GEREKEN ÇOK YOL VAR”

Yeri ve zamanı geldikçe bunların açıklanabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “şimdilik bu süreci devam ettirelim, evet her şey toz pembe değildir. İyi bir hava, pozitif  bir momentum yakalanmıştır ve ilerleme de sağlanmıştır, ama önümüzde daha yürümemiz gereken çok yol vardır” dedi.

 

-----------------------

“HEDEF EN KISA SÜREDE ÇÖZÜM”

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, hedefin en kısa sürede bir çözüme ulaşmak olduğunu söyledi.
Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Anastasiadis, ara bölgede gerçekleştirilen liderler görüşmesinin arından Başkanlık Sarayı’na dönüşünde gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Anastasiadis, herkesin hedefinin en kısa sürede Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların beklentilerine yanıt verecek ve devletin AB kriterleriyle uyumlu olmasını teminat altına alacak bir çözüme ulaşmak olduğunu söyledi.

Liderler görüşmesine değinerek, bugün açıklanan iki barikatın ötesinde başka barikatların açılmasında pratikte zorluklar olduğunu belirten Anastasiadis, konunun yetkili teknik komitede görüşüleceğini ifade etti.

Anastasiadis, kayıplar konusuna ilk kez böyle bir açıklamada bulunulduğuna da vurgu yaparak, bilgi verenler konusunda gizlilik olacağı teyidinde bulundu.

 

(TAK/YENİDÜZEN)

Bu haber toplam 5202 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler