1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kanatlı’nın AİHM dosyası kabul edildi
 Kanatlı’nın AİHM dosyası kabul edildi

Kanatlı’nın AİHM dosyası kabul edildi

Vicdani retçi Murat Kanatlı’nın AİHM dosyası kabul edildi

A+A-

Vicdani reddini açıklayarak 2009 yılından itibaren seferberliğe gitmeyi ret eden Murat Kanatlı’nın 14 Haziran 2011 tarihinden beri Askeri Mahkeme’de devam etmekte olan davasında 10 günlük hapis cezasına çarptırılmasının ardından, cezası 6 Mart 2014’te sona ermişti.

Kanatlı, Avukatı Öncel Polili aracılığı ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmenin (AİHS) 9. maddesi “düşünce ve vicdan özgürlüğü”, 5. maddesi “özgürlükten mahrum kalma” ve 6. maddesi “adil yargılanma hakkı” ihlal edildiği belirtilerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvurdu AİHM, 6 Temmuz tarihinde yazdığı yazıda dosyanın işleme konduğu bilgisini verdi.

Kıbrıs’ın kuzeyinin daha önceki AİHM kararlarında Türkiye’nin yerel alt yönetimi olduğu kabul edildiğinden, Murat Kanatlı davayı Türkiye’ye karşı 6 Nisan 2015 tarihinde açılması için başvurmuştu.

Kanatlı’nın dava dosyasının da 18382/2015 olduğu adı geçen mektupta belirtildi.

Kanatli aleyhine açılan diğer davalar Anayasa Mahkemesinde devam ediyor

Kanatlı hakkında açılan 2010 ve 2011 yılındaki davalarla ilgili Askeri Mahkeme, Kanatlı’nın avukatı Öncel Polili’nin talebini kabul ederek, davayı Anayasa Mahkemesi’ne havale etmişti.

Anayasa Mahkemesi, 11 Mart, Çarşamba günü Askeri Mahkemelerin bağımsızlık ilkesiyle ve adil yargılama ilkesiyle çelişip çelişmediği hakkının görüşmeye başlamıştı…

Hatırlanacağı gibi Kanatlı’nın avukatı Öncel Polili’nin Güvenlik Kuvvetleri Mahkemesi yasasına göre, Mahkeme GKK nezdinde kurulmakta, bu hususun veya herhangi bir mahkemenin herhangi bir kurumun nezdinde olamayacağı, bunun Mahkemelerin bağımsızlık ilkesiyle ve adil yargılama ilkesiyle çeliştiği düşüncesinde olduğundan dolayı Anayasa Mahkemesi’ne havale edilmesini talep etmişti.

Haluk Selam Tufanlı’nın ve Hilmi Hami’nin davalarına devam edilecek

2011 yılında savaş hazırlıklarına yani seferberliğe katılmayı reddeden vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı’nın 2012 ve 2013 yılları ile yargılanmasına 13 Ağustos, Perşembe saat 14:00’te Askeri Mahkemede devam edilecek…

2011 yılında savaş hazırlıklarına yani seferberliğe katılmayı reddeden, vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı’nın 5 Kasım 2013’den beri Askeri Mahkeme’de devam etmekte olan davasında 10 günlük hapis cezasına çarptırılmasının ardından, cezası 12 Aralık 2014’te sona ermişti, 2012 ve 2013 yıllarına ait davaları devam etmekte…

Aynı gün, 13 Ağustos, Perşembe günü ayrıca vicdani retçi Hilmi Hami’nin de yargılanmalarına devam edilecek.

 

 

Bu haber toplam 1433 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler