1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Benli'nin kamuoyu açıklamasına İçişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli'nin belediyelerde yaşanan sorunlar ve CTP ile ilişkilerinin kesme kararını açıklamasının ardından açıklama yaptı.

Belediye borçlarının seçim yasaklarından sonra ivedilikle ele alınacağını duyuran İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasının tam metni şöyle:

Belediyelerin birikmiş borçlarıyla ilgili kaynaktan kesinti mutlak surette katkı payındaki bir artışla hayata geçirilecektir.  Yerel  yönetimlerin demokrasimiz ve ülke yönetimimiz için önemli bir unsur olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.
Göreve geldiğimiz ilk günden başlayarak hem belediyelerde yaşanan sıkıntıların hem de belediyelerde çalışanların sosyal güvencelerinin yerine getirilmesi ve maaşlarının gününde ödenmesi için gerekli olan yasal düzenlemenin yapılması için çalışmalar yapılmış ve bu çerçevede bakanlığımızca hazırlanan belediyeler yasa tasarısı Nisan 2014 tarihinde Cumhuriyet Meclisine gönderilmiştir. Söz konusu tasarı, ilgili komite gündeminde olup, kamu reformu ile ilgili tasarının görüşülmesinin tamamlanmasından sonra komitede görüşülmeye başlanacaktır.

Belediyelerin birikmiş borçları ile ilgili yapılandırmayı  öngördüğümüz bu değişiklikte katkı paylarının da artırılması ve ödeme kabiliyetlerinin etkilenmemesi konusu bugün yapılan bakanlar kurulu toplantısında da görüşülmüş ve seçimlerden sonra konunun ivedilikle ele alınıp sonuçlandırılması konusunda hemfikir kalınmıştır.

Belediyelere yapılan katkı payıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılmadan belediyelerin birikmiş  borçları olduğu gerekçesiyle kaynaktan kesinti yapılmasının söz konusu olmadığını saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bu haber toplam 1429 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler