1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. HTKS’dan eylem uyarısı
HTKS’dan eylem uyarısı

HTKS’dan eylem uyarısı

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na Sivil Havacılık Dairesi’ndeki sorunlarla ilgili ‘açık mektup’ yazdı.

A+A-

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na Sivil Havacılık Dairesi’ndeki sorunlarla ilgili ‘açık mektup’ yazdı.

Sendika, bugüne kadar sorunlarına ve taleplerine herhangi bir cevap alamadığını belirterek, eylem uyarısında bulunarak, sonuna kadar direniş göstereceklerini açıkladı. 

Sendika  mektubunda“Geçmiş yıl içerisinde şahsınızın bir eylem öncesi telefonla arayarak söz vermesi üzerine bir ilerleme kaydedileceğini umduğumuz Sivil Havacılık Dairesi’ndeki sorunlar (Kontrolörlerin havacılık tazminatları, Kamu Yasası ve SHD Teşkilat Yasasındaki değişiklikler, tayin ve terfiler ayrıca personel alımı) ile ilgili girişimlerimiz, doğru düzgün bir muhattap bulamadan, toplantı taleplerimiz ise tarafınızdan ve ortağınız olan Başbakan Yard. Sn. Serdar Denktaş’tan herhangi bir cevap verilmeden reddedilmiştir” denildi.

“ Görüştüğümüz yetkisiz yetkililer de  sürekli ne kadar haklı olduğumuzu ancak onlarında ellerinden bir şey gelmediğini anlatmaktadırlar” ifadesinde bulunulan mektupta şunlar yazıldı:

“2014 yılı içerisinde açıkladığımız eylemlerde bizlere bu işlerin böyle çözülemeyceğini tembihleyerek “diyalog masasını” göstermiştiniz. Bizlerde sözünüzü dinleyerek masaya oturduk ve Hükümetinizin uygularken zorlanmayacağı bir Protokol imzaladık. 14 Aralık 2014 tarihinde uzlaşıya vararak Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası,  Ercan Havalimanı’nda uygulayacağı grevi kaldırmıştır. 

Sendikamız bu protokolü karşılıklı iki taraf arasında imzalanan bir anlaşma olarak değerlendirerek, Hükümet’ten protokolu uygulamasını beklemekteydi yada normal ülkelerde bu şekilde olduğundan bizde de böyle olacağı gafletine düştük. 20 Mart 2015 Cuma günü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda yapılan teknik komitede, Protokolde de öngörüldüğü üzere Sivil Havacılık Dairesi’ndeki vardiya usulü ile çalışan personele vardiya tahsisatı ödenmesi gündeme gelmiş fakat ilgili madde Maliye Bakanlığı yetkilileri tarafından reddedilmiştir. Hükümetiniz adına iki Bakanı tarafından imzalanan protokole Maliye Bakanlığı karşı çıkmıştır. Bu noktada size şunuları sormak istiyoruz;

KKTC’de Maliye Bakanlığı Hükümetten bağımsız mıdır? Eğer değilse, Maliye Bakanlığı Hükümet adına  imzalanmış bir protokolu nasıl reddeder?”  Eğer protokolun reddi bilginiz dahilinde yapılmışsa, biz sendikaları, neden uzlaşmak üzere masaya çağırıp uygulamayacağınız protokolleri imzalattırıyorsunuz? biz bu ülkede kimin imzasına nasıl güvenebiliriz? Bir taraftan kirlenmiş siyasetten şikayet ederken diğer taraftan Hükümetiniz adına atılan imzaların arkasında durmayışınız sizcede yaman bir çelişki değil midir?”

 

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler