1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Gözler Yüksek Mahkeme'de
Gözler Yüksek Mahkemede

Gözler Yüksek Mahkeme'de

Akıllı sayaç davası ile ilgili ihale şartlarını yerine getiren Mors Ltd. ve Kıymet Trading’in de sürece dahil olmasını kararlaştıran Yüksek Mahkeme, yarınki duruşmada ihale işlemlerinin karara bağlanması için alınan ara emrinin ‘yürürlükte kalmasına’ ya d

A+A-

Ayşe GÜLER

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun akıllı sayaç ihalesinde ‘idari şartnamedeki hususları yerine getirmedikleri’ gerekçesiyle elenen ancak farklı nedenlerle tekliflerin açılmadığını iddia ederek, mahkemeye başvuran üç firmanın ara emri tebligat duruşmasının görüşülmesine yarın devam edilecek.
İhaleye katılan Elparts Enterpises Ltd., E&S Ltd. ve BOB Diesel Ltd’in yanı sıra ihale tekliflerini yerine getiren Mors Ltd. ve Kıymet Trading’in de, sürece dahil olduğu duruşmada, Yüksek Mahkeme  ihale işlemlerinin karara bağlanması için alınan ara emrinin ‘yürürlükte kalmasına’ ya da ‘iptal’ edilmesi yönünde karar üretecek. 

Davanın esasına girilmedi
Bilindiği üzere Elparts Enterpises Ltd., E&S Ltd. ve BOB Diesel Ltd tarafından Kıb-Tek’e açılan dava ile ilgili ilk ara emri tebligat duruşması 15 Temmuz tarihinde gerçekleşmişti.
Yüksek Mahkeme Yargıcı Hüseyin Besimoğlu’nun baktığı davada, davacı firmalar adına Avukat Serhan Çınar ve davalı taraf Kıb-Tek adına Avukat Fevzi Hansel hazır bulunmuştu.
Dava sonucunda ‘idari şartnameyi yerine getiren’ Mors Ltd. ve Kıymet Trading’in de davaya dahil edilmesi kararlaştırılmış ancak davanın esasına girilmemişti. Dava, 21 Temmuz’a ertelenmişti.

Ara emir iptal edilirse, ihale devam edecek

Yarın görüşülecek duruşmada akıllı sayaç ihalesine yönelik alınan ara emri kararının iptal edilmesi halinde, süreç kaldığı yerden devam edecek.
Ara emrinin iptal edilmemesi ve yürürlükte kalması durumunda ise ihale ile ilgili işlemler askıda kalacak.

5 firmadan 2’si şartlara uymuştu

Bilindiği üzere Kıb-Tek toplam 140 bin 300 akıllı sayaç için çıktığı ihale 4 Temmuz’da sonuçlanmıştı.
Tekliflerin açılmasının ardından Mors Ltd. ve Kıymet Trading’in teklifleri idari şartnamedeki şartları yerine getirdikleri için değerlendirmeye alınmıştı.
İhaleye teklif veren beş firmadan Elparts Enterpises Ltd., E&S Ltd. ve BOB Diesel Ltd. ‘ihale şartlarına’ uymadığı’ gerekçesiyle elenmişti.
Tekliflerinin açılmaması sebebi ile söz konusu 3 firma mahkemeye başvurmuş, ara emri alınmıştı.
Bu arada Kıb-Tek, Elparts Enterpises Ltd., E&S Ltd. ve BOB Diesel Ltd isimli 3 şirkete ‘kurumu zor durumda bıraktıkları’ ve ‘ihaleyi yöneten Satın Alma Komisyonu üyesi 10 kişiyi zan altında bıraktıkları’ gerekçesiyle dava açma kararı almıştı.

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler