1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Girne Kalesi’nde Sanat Yapan Çocuklar
Girne Kalesi’nde Sanat Yapan Çocuklar

Girne Kalesi’nde Sanat Yapan Çocuklar

Girne Kalesi’nde Sanat Yapan Çocuklar

A+A-


Ersin KAŞİF

Girne Kalesi’nde gerçekleştirilen çok güzel bir sanat etkinliğini izleme fırsatı bulduk. 12 Ocak Pazartesi sabahı, Minareliköy Şehit Mehmet Eray İlkokulu öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte bir sanat faaliyetinin aktörleri olmak için yola koyuldular. Genç Yetenekler Kültür Sanat Derneği’nin (GençYetenekler Production) organizesindeki, Kültür Dairesi’nin ve Eğitim Bakanlığı’nın da desteklediği bir proje kapsamında yapılan etkinlik, çocukların sosyal, kültürel, duygusal, estetik ve sanatsal açıdan gelişimini desteklemek için planlandı. Bu proje ile müzelere yapılan okul ziyaretlerinde, müzelerden ne şekilde yararlanılabileceği ve müzelerin eğlenceli ve kültür sanat eğitimi açısından eşsiz mekanlar olduğu somut örneklerle ortaya konuldu. Özellikle yaşam alanları şehirlere ve müzelere uzak olan okulların katılımının tercih edildiği proje kapsamında, öğrencilerin; genelde ülkemiz kültürel miraslarını özelde ise kültürel mirasların barındırıldığı müzelere olan ilgisinin arttırılması ve koruma bilincinin geliştirilmesi de öngörüldü.

GRUPLAR

İlk etapta Mesarya’nın güzel köylerinden biriolan Minareliköy seçildi. Orda bulunan Şht.Mehmet Eray İlkokulu yönetimi ve öğretmenlerinin yakın ilgisi de projeyi çok daha değerli kıldı.  Projenin paydaşlarından biri olan Girne Kalesi Batık Gemi Müzesinde yer alan atölye, proje kapsamında sanat etkinlikleri için kullanıldı. Girne Kalesindeki Batık Gemi Müzesi bağlamında gerçekleştirilen ilk etkinlik, yaratıcı drama ve sanat etkinlikleri ( heykel vs)  şeklinde iki grup öğrenciyle yapıldı. Öğrenci grupları ilk gün katıldıkları müze eğitiminde iki gruba ayrıldıktan sonra, eş zamanlı olarak bir grup yaratıcı drama etkinliği yaparken, diğer grup ise yaratıcı atölye çalışmalarına devam etti. Aynı grubun ikinci çalışma gününde ise gruplar yer değiştirerek çalışmalarına devam edecek. Böylelikle tüm katılımcılar, yaratıcı drama ve sanat etkinlikleri çalışmasına katılmış olarak çalışmalarını tamamlayacaklar.

MÜZELERE DİKKAT!

Genç Yetenekler Kültür Sanat Derneği’nin (GençYetenekler Production) vurgulamak istediği projenin detayına dikkat çekmek istiyorum; Ülkemizde var olan müzelere dikkat çekmek. Müzelerden sanat eğitimi bağlamında yararlanabilme olanaklarını ortaya koymak. Çağdaş ülkelerde yıllar önce uygulanmaya başlayan “Müze Eğitimi” yaklaşımına ilişkin uygulama örneklerini somut olarak ortaya koymak. Günümüzde ihtiyaç duyulan yaratıcı, sosyal, duygusal, estetik yönleriyle gelişmiş insanların yetiştirilebilmesine katkı koymak. Projenin Girne Kalesi’ndeki ilk ayağı çocuklarla birlikte çok güzel oldu. Projeyi Dernek adına yöneten sanatçımız Zehra Şonya ve eğitimci Dr.Fatoş Giritli çok güzel bir sanat eğitimine daha imza  atmış oldular.  Farklı okullarla planı yapılan proje önümüzdeki Mart ve Nisan aylarında da devam edecek.

Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 194. Sayısı

Adres Kıbrıs 194. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler