1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. "Daha fazla bilgi talep edeceğim”
"Daha fazla bilgi talep edeceğim”

"Daha fazla bilgi talep edeceğim”

İki Toplumlu Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen, polis kayıtlarına göre olay öncesinde zanlının kuzeye giriş çıkış yaptığını doğruladı.

A+A-

YENİDÜZEN
Kıbrıs’ın güneyinde tutuklanan ‘seri katil’ subayı Nikos Metaksas ile ilgili cinayet soruşturması derinleşti.
7 kişiyi öldürdüğünü itiraf eden zanlının, Kıbrıs’ın kuzeyinde de Ocak ayında bulunan ve henüz kimliği tespit edilemeyen kadının da katili olabileceği şüphesine yönelik araştırmalar sürüyor.
YENİDÜZEN’in gündeme getirdiği, ‘Seri katil defalarca kuzeye geçti’ başlığıyla dün manşetten verdiği haberin ardından konuşan İki Toplumlu Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen, polis kayıtlarına göre zanlının kuzeye giriş çıkış yaptığını doğruladı.
Önen, tahkikatın sürdüğünü, ilerleyen günlerde konuyla ilgili daha fazla bilgi talebinde bulunacağını açıkladı.
Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ise masum yabancı kadınların ve çocuklara karşı işlenen cinayetlerden sarsıldığını belirtti, bu konuda duyduğu üzüntü ve endişeyi dile getirdi.

Cinayet zanlısına 8 gün tutukluluk
Öte yandan cinayet zanlısı, dün sıkı güvenlik önlemi altında yeniden mahkemeye çıkarıldı, hakkında 8 gün tutukluluk kararı alındı.
Polis soruşturmasında ihmal olup olmadığı 3 kişilik ekip tarafından araştırılacağı da bildirildi.

Filipin büyükelçilik yetkilileri adaya geliyor…
Kıbrıs’ın güneyinde derin yankı uyandıran cinayetin ardından Atina’daki Filipinler Büyükelçiliği temsilcilerinin araştırmaları desteklemek ve kurbanların kimlik tespitine yardımcı olmak amacıyla DNA örneklerinin sunulması için Ada’ya geleceği de belirtildi.

İngiltere’den uzman ekip Pazartesi adada…
Bunun yanı sıra; davanın araştırılmasına katkıda bulunmak için İngiltere’den gelecek uzman ekibin ise Pazartesi günü adada olacağı aktarıldı.

6 yaşındaki Sierra aranıyor…
Bu arada ilk bulunan kurban Marry Rose’un 6 yaşındaki kızı Sierra Graze Seucalliuc’i aramaya çalışmalarına dün sabah da devam edildi. Arama ekiplerinin Mitsero maden ocağının yanındaki “kırmızı göl” özel ekipman ile taradığı belirtildi.


İki Toplumlu Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen:

“Kuzeye giriş çıkış yaptı”

İki Toplumlu Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen, cinayetle ilgili daha fazla bilgi talep edeceğini belirtti.
YENİDÜZEN’e konuşan Önen, polis kayıtlarına göre olay öncesinde zanlının kuzeye giriş çıkış yaptığını da doğruladı.
Önen, Kıbrıs polisi ile yaptığı temasta ilk nazarda zanlının kullandığı öldürme şekli ile henüz kimliği belirlenemeyen Vietnamlı kadının öldürülme şekli arasında bağlantı görülmediğini aktardı.
Önen, tahkikatın sürdüğünü, derinleşeceğini de ifade etti.
Önen, şu ana kadar Kıbrıs polisinin komiteden herhangi bir bilgi talebinde bulunmadığını da dile getirdi, güneyde şu anda Paskalya tatili olduğunu, Salı gününden sonra daha ayrıntılı bilgiye ulaşacağını sözlerine ekledi.

hakki-onen.jpg


 Anastasiadis’ten ‘seri katil’ açıklaması:

“Cinayetlerden sarsıldım”

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ın güneyinde masum yabancı kadınların ve çocuklara karşı işlenen cinayetlerden sarsıldığını belirtti, bu konuda duyduğu üzüntü ve endişeyi dile getirdi.

Kıbrıs’ın güneyinde ‘seri katilin’ yankıları sürüyor. Araştırmalar sürerken,
Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis, masum yabancı kadınların ve çocuklara karşı işlenen cinayetlerden sarsıldığını belirtti, bu konuda duyduğu üzüntü ve endişeyi dile getirdi.
Alithia Gazetesi’nin haberine göre; Anastasiadis’in bugünlerde yurt dışında olmasına karşın araştırmaların seyri hakkında sürekli bilgi aldığı ve olayların ortaya çıkması için ellerinden geleni yapmaları için de ilgili makamlara talimatlar verdiği belirtildi.
Anastasiadis açıklamasında ayrıca polis araştırmalarının ve tüm süreçlerin tamamlanması amacıyla sarsıcı bu olaylar karşısında soğukkanlı olunması tavsiyesinde de bulundu.


4 yer seçiyor…

Seri cinayetlerle ilgili gelişmeler, güneydeki basında geniş yer buldu.
Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, RMMO subayı seri katil Metaksas’ın, ilk başta Mary Rose’un 6 yaşındaki kızının, gıda boğulmasından dolayı öldüğünü, bu nedenle onu götürerek gölete attığını söylediğini, nihayetinde ise kızı öldürdüğünü kabul ettiğini yazdı.
Gazete, şu ana kadar bilinen unsurlar ışığında, seri katil Metaksas’ın, öldürdüğü kişileri atmak veya saklamak için 4 yer seçtiğini, bunların; Mitsero madeni, “Kokkini” göleti, Orunda atış alanı ve Ksialiatu’daki “Memi” göleti olduğunu belirtti.
Metaksas’ın, Mary Rose’un 6 yaşındaki kızı Sierra Graze Seucalliuc’u attığını söylediği Ksialiatu’daki Memi göletinin 100 metre derinliğinde dün dalgıçlar tarafından geniş çaplı araştırmaların yapıldığını yazan gazete, dalgıçların her yarım saatte bir değiştirildiğini ve derinliğin her bölümünün araştırıldığını bildirdi.
Gazete, Mitsero bölgesindeki “Kokkini” göletinde (madene yakın olması ve madenden dolayı suyunun rengi kırmızı olması nedeniyle Kırmızı gölet olarak adlandırılıyor) yapım şirketinden robotik kameraların bu tür sularda da kullanılabileceği teyidinin alınmasının ardından, robotik kameraların kullanılmasıyla, Metaksas’ın öldürdüğü kişileri içine koyduğu ve gölete attığı valizlerin aranacağını yazdı.

Habere göre Metaksas, itirafında 35 yaşındaki Livia Florentina Bunea ile 8 yaşındaki kızı Elena Natalia Bunea ve 30 yaşındaki Maricar Valtez Arquiloa’yı üç valiz içerisinde, asit dolu suyun bulunduğu “Kokkino” göletine attığını söylemişti.

Gazete, geçtiğimiz Perşembe günü Nepal veya Hint asıllı olan bir kadın cesedinin bulunduğu Orunda atış alanında da önceki gün geniş çaplı araştırmaların yapıldığını yazdı.

Gölet suyunun, çıplak gözle bile bakıldığında uygun olmadığının görülmesine bağlı olarak tehlikenin boyutunun tespit edilmesi amacıyla suyun ileri analize gönderilmesinin gerekli olarak addedildiğini yazan gazete, dün öğleden sonra bu analizlerin sonuçlarının alındığını ve suyun girilebilecek noktada olmadığının tespit edildiğini belirtti.

Araştırmaların bu noktada yapılabilmesi için güvenli olan başka yöntemlerin arandığını belirten gazete, sudaki toksitlenmenin kameraların işleyişini nasıl etkileyeceği konusunun da araştırıldığını yazdı.


Cinayetin ilk kurbanı 2016’da kayboldu…

Güneydeki basın, zanlı Metaksas’ın cinayet işlemeye ne zaman başladığı ve en son kurbanının kim olduğu konusunun da bir soru işareti olduğuna dikkati çekti.

Cinayete kurban giden kişilerin kayboldukları tarihler temelinde, ilk kurbanların 35 yaşındaki Livia Florentina Bunea ile 8 yaşındaki kızı Elena Natalia Bunea Li olduğunu yazan gazete, bu kişilerin 1 Ekim 2016’da kaybolduklarını belirtti.

Habere göre diğer cinayetin ise bu tarihten 14 ay sonra, 13 Aralık 2017’te, Maricar Valtez Arquiloa’nın öldürülmesiyle işlendiği düşünülüyor. Bu üç kişi “Kokkini” göletine atıldı.

Metaksas, son cinayetinden 5 ay sonra ise 5 Mayıs 2018’de Mary Rose’u ve kızı Sierra Graze Seucalliuc, iki ay sonra 21 Haziran 2018’de, 28 yaşındaki Arian Palanas Lozano, aynı dönemlerde Nepal veya Hintli olduğu belirtilen ve Orunda atış alanında bulunan kadını öldürdüğünün düşünüldüğünü yazan gazete, Metaksas’ın şu ana kadar bilinen 4 kurbanını, 2-3 ay içerisinde 2018 yazında öldürdüğünü belirtti.

Metaksas’a ilişkin ifşalar

Alithia gazetesi Metaksas ile ilgili, basında çeşitli ifşaların yer almaya dün de devam ettiğini belirtti.

Habere göre Asya ülkelerinden kızlarla bağlantısı olan Stelios Panaris, OMEGA kanalına yaptığı açıklamada Metaksas’ın, kendisinden Asya kökenli kızların çıplak fotoğraflarını istediğini belirtti.

Habere göre Panaris, Metaksas’ın kendisine, fotoğrafçı olan bir başka adamla birlikte geldiğini ve kendisine iyi modellerin bulunabilmesi için bir fotoğraf yarışması düzenlemesini önerdiğini söyledi.

Panaris, ilgili duyuruyu kendisine ait facebook sayfasından yaptığını, Metaksas’ın daha sonra yanına gelerek yarışmanın nasıl gittiğini sorduğunu ve mayo veya bikinili olan fotoğrafların yanı sıra facebook hesapları ile cep telefonu numaralarını da istediğini belirtti.

 

Bu haber toplam 1647 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler