1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. CTP: ÇATIŞMADAN TÜM TARAFLAR ZARARLI ÇIKAR
CTP: ÇATIŞMADAN TÜM TARAFLAR ZARARLI ÇIKAR

CTP: ÇATIŞMADAN TÜM TARAFLAR ZARARLI ÇIKAR

"Çözüm sürecine odaklanılması isteniyorsa doğal gaz çalışmalarına son verilmesi ve BM Genel Sekreteri’nin çağrısına kulak verilerek çözüm odaklı ve ucu açık olmayan müzakere sürecine dönülmesine zemin hazırlanması gerekmektedir"

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden yapılan açıklamda son dönemdeki doğalgaz gerginliğine işaret edilerek  "Yaşanacak olası bir çatışmadan başta Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olmak üzere bölgedeki bütün taraflar zarar görecektir" denildi. 

"Tarafların bu dönemde diyalog içinde hareket ederek, tansiyonu düşürmek ve konuyu ortak bir formülle ele almak için birlikte çaba göstermesi elzemdir" denilen açıklamada, "çözüm sürecine odaklanılması isteniyorsa doğal gaz çalışmalarına son verilmesi ve BM Genel Sekreteri’nin çağrısına kulak verilerek çözüm odaklı ve ucu açık olmayan müzakere sürecine dönülmesine zemin hazırlanması gerekmektedir" şeklinde görüş ortaya konuldu.

İşte açıklama:

Doğu Akdeniz’de doğal gaz araştırmaları nedeniyle yaşanan gerginlik tırmanmaya devam etmektedir. Yaşanacak olası bir çatışmadan başta Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olmak üzere bölgedeki bütün taraflar zarar görecektir. Bir tarafın doğal gaz araştırmalarına devam etmesi diğer tarafın da benzer çalışmalar yürütmesine neden olmaktadır. Kıbrıs sorununun artık Avrupa Birliği’nin de sorunu olduğu gerçeğinden hareketle AB’nin, Kıbrıslı Türklerin de hassasiyetlerini dikkate alan bir yaklaşım sergilemesi gerekmektedir. Kıbrıs Türk tarafınca yapılan detaylandırılmış ortak komite önerisi, Kıbrıs sorununun çözümsüz kaldığı koşullarda doğal gaza ilişkin konuların gerginliğe neden olmadan aşılması için bir zemin yaratmaya yöneliktir. Önerinin Kıbrıs Rum tarafınca reddedilme gerekçesi olarak ortaya konulan çözüm çabalarının odak noktasından sapmasına neden olacağı argümanı samimi bir argüman değildir. Çözüm sürecine odaklanılması isteniyorsa doğal gaz çalışmalarına son verilmesi ve BM Genel Sekreteri’nin çağrısına kulak verilerek çözüm odaklı ve ucu açık olmayan müzakere sürecine dönülmesine zemin hazırlanması gerekmektedir. Bu yapılırken siyasi eşitliğin ve etkin katılımın hiçbir şekilde sorgulanmadığı bir anlayışın öne çıkması olmazsa olmazdır. Bilinmelidir ki, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece doğal kaynaklar hiçbir tarafça etkin bir şekilde değerlendirilemeyecek ve bir gerginlik vesilesi olarak durmaya devam edecektir. Tarafların bu dönemde diyalog içinde hareket ederek, tansiyonu düşürmek ve konuyu ortak bir formülle ele almak için birlikte çaba göstermesi elzemdir.

Cumhuriyetçi Türk Partisi
16.07.2019

Bu haber toplam 1241 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler