1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. "Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs'ın iç siyasitindeki gelişmeleri etkilemeye çalışıyor"
"Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs'ın iç siyasitindeki gelişmeleri etkilemeye çalışıyor"

"Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs'ın iç siyasitindeki gelişmeleri etkilemeye çalışıyor"

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu “Rum iç cephesinde çatlak oluşturmaya” ve Kuzey Kıbrıs'ın iç siyasetindeki gelişmeleri “etkilemeye” çalışmakla suçladı.

A+A-

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu “Rum iç cephesinde çatlak oluşturmaya” ve Kuzey Kıbrıs'ın iç siyasetindeki gelişmeleri “etkilemeye” çalışmakla suçladı.

Kıbrıs Rum radyosuna göre Hristodulidis “hükümet, Türkiye’nin bu ülkenin geleceğini belirlemesine müsaade etmeyecek ve Kıbrıs’ı Çavuşoğlu’na hibe etmeyecek” dedi.

RIK’in sabah programında katılan Hristodulidis “Türkiye’nin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasını istemediğini, müzakere prosedürünü de sorumlusu Rum tarafı olacak şekilde çıkmaza sürüklemeyi hedeflediğini” öne sürdü.

Nikos Hristodulidis müzakerelerin yeniden başlamamasının sorumlusunun Türkiye, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının da bunun göstergesi olduğunu” iddia etti.

Hristodulidis “Çavuşoğlu’nun sözleri,  Kıbrıs Rum tarafının, Türkiye çözümün uygulanmasında da, çözüm dönemi sonrasında da rol almamalıdır tezinin doğruluğunu gösteriyor” dedi.

Türkiye’nin Mağusa’ya başkonsolosluk açma niyetini de yorumlayan Hristodulidsi “Kıbrıs Cumhuriyeti,  BM Güvenlik Konseyi’nden somut bir tepki gelmesi için gerekli bütün eylemlerde bulunuyor” ifadesini kullandı. 

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler