1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bugün Navtex’in süresi doluyor…
Bugün Navtex’in süresi doluyor…

Bugün Navtex’in süresi doluyor…

Kıbrıs Rum basınının da yakın takibinde olan konunun bugün netleşmesi bekleniyor

A+A-

Türkiye'nin Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Güney Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) sismik araştırma yapması amacıyla yayımladığı ve süresi bugün dolan Navtex’i yenileyip yenilemeyeceği merak konusu oldu. 3 Ekim’de yayınlanan ve 30 Aralık’ta sona eren Navtex’in uzatılmayacağı iddiaları hem kuzeyde hem de güneyde basın ve diplomatik çevreler tarafından takip ediliyor.

Kıbrıs Rum basınının da yakın takibinde
Kıbrıs Rum basınının da yakın takibinde olan konunun bugün netleşmesi bekleniyor. Navtex’in Türkiye tarafından yenilenmeyeceği de yine Kıbrıs Rum basınından Alithia gazetesi tarafından duyurulmuştu. Alithia gazetesi; “Barbaros Kastelorizo’ya (Meis)” başlığı altında verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde faaliyetlerini sürdüren Barbaros gemisinin 31 Aralık tarihinde bölgeden ayrılacağını ve Ege’ye gideceğini savunmuştu. Gazete, Türkiye basınında bu konuda yer alan haberlere atıfta bulunarak, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun Noel arifesinde Barbaros Hayreddin Paşa gemisine helikopterle giderek ziyarette bulunduğunu da aktarmıştı.

Özyiğit:”Olumlu bir gelişme, müzakerelerin yeniden başlaması için bir fırsat”
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit,  Türkiye’nin 30 Aralık’ta sona erecek “NAVTEX’i uzatmayıp, Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi’ni bölgeden çekeceği yönündeki açıklamaları “olumlu” ve “yapılması gereken” olarak nitelendirmişti.
Bu gelişmenin, müzakerelerin yeniden başlaması için bir fırsat olduğunu vurgulayan Özyiğit, Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis'in masaya dönerek, bu olumlu gelişmeye olumlu bir adımla karşılık vermesini istemişti.

BKP: “Türkiye gemiyi çekmeli, Güney Kıbrıs masaya dönmeli”
Öte yandan Birleşik Kıbrıs Partisi(BKP) de 30 Aralık’ta sona erecek Navtex’in süresini uzatmayarak, Kıbrıs açıklarındaki gemilerini geri çekmesi yönünde Türkiye’ye, müzakere masasına yeniden dönmesi için de
Kıbrıs Rum tarafına çağrıda bulundu.
BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, 30 Aralık’ta sona erecek olacan Navtex’in süresinin uzatılmaması durumunda, diyalog ve barışçıl müzakereler için yeni bir fırsat doğacağını, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Kıbrıs Türk toplumunun söz sahibi olabilmesi için kapsamlı çözüm şart”
Doğalgaz konusunun görüşülüp çözüldüğünü, çözümden sonra yönetiminin federal devlette olacağı konusunda taraflar arasında anlaşmaya varıldığını savunan Korkmazhan, açıkta kalan konunun doğal gazın nasıl ve hangi güzergah üzerinden ihraç edileceği olduğunu, bu konuda Kıbrıs Türk toplumunun söz sahibi olabilmesi için kapsamlı çözümün şart olduğunu savundu. yd

Bu haber toplam 1603 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler