1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Bu bir aldatmaca”
“Bu bir aldatmaca”

“Bu bir aldatmaca”

“Türkiye’de hellim adı altında peynir üretip satmak, Kuzey Kıbrıs’taki hellim üreticilerine zarar veriyor”

A+A-

İTO Başkanı Demirtaş, “hellim” ile ilgili açıklamada bulundu, Kıbrıs Türk üreticilerin aldatıldığını vurguladı

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, KKTC’li hellim üreticilerinin ürünlerini ismini ve markasını korumak için büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, “Bu mücadeleye Türkiye olarak biz de destek olmalıyız. Türkiye’de hellim üretip, üzerine Kıbrıs haritasının basarak satılması Kıbrıslı üreticilere zarar veriyor, bu bir aldatmaca. Kıbrıslı Türk hellim üreticilerinin emeğine saygı duymalıyız. Buna karşı hukuki girişim de dâhil olmak üzere Kıbrıslı üreticilere her türlü desteği vereceğiz” dedi.

İTO’dan yayınlanan basın açıklamasına göre, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 22 Aralık’ta KKTC’ye yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen en önemli konulardan birisinin de hellim konusu olduğunu söyledi. Hellim’in Kıbrıs’ın en ünlü ve en geleneksel ürünlerinden birisi olduğunu belirten Demirtaş, Türk tarafındaki üreticilerin K.Rum tarafının Avrupa Komisyonu'na coğrafi işaret ve menşei başvurusunda bulunmasıyla ilgili sorunları çözmek için çalıştığını söyledi.

Demirtaş, şöyle konuştu:
“Ne yazık ki hellimin Kıbrıs için bu kadar önemli bir ürün olmasına karşın, Türkiye’de bazı üreticiler hellim adı altında peynir üretiyorlar, üstüne de Kıbrıs haritası basarak piyasaya sürüyorlar. Bu bir aldatmaca. Öncelikle Türkiye olarak, Kıbrıs’ın coğrafi ürünü olan hellimi Türkiye’de üretmemeliyiz. Kıbrıs’ta üretilerek, dünyaya ihraç edilmesine katkı koymalıyız. Bu konuda Kıbrıslı Türk soydaşlarımıza, dostlarımıza destek olmalıyız, onların emeklerine saygı duymalı, bu emeğe el uzatmamalıyız. Burada birkaç firmanın kârını arttıran ürün, Kıbrıs Türk tarafının en önemli ürünlerinden birisi. Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ile bu konuyu detaylı görüştük. Zaten Kıbrıs’ta konuştuğumuz her siyasetçi, oda başkanı, işadamı bu konunun önemi vurguluyor. Her türlü işbirliğini yapıp, hukuki girişim dâhil gerekli desteği vereceğiz.” (tak)

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler