1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ay Demet'te 3 şerit müjdesi
Ay Demet'te 3 şerit müjdesi

Ay Demet'te 3 şerit müjdesi

Ulaştırma Bakanı Atakan: Çalışmalar planlandığı gibi giderse geçişler üç şerit

A+A-

ULAŞTIRMA Bakanı Tolga Atakan, çalışmaların planlandığı gibi gitmesi halinde, gelecek hafta Lefkoşa'daki Ay Demet (Kermia/ Metehan) barikatında, geçişlerin üç şerit üzerinden sağlanacağını açıkladı.

Bakan Atakan, bu yöndeki açıklamasını sosyal medya üzerinden yaptı. Atakan ayrıca "Sigorta işlemlerinin de kapıyı tıkamaması adına bir dizi çalışmamız olacak" dedi.

Özellikle Türk Lirası'nın Euro karşısında olağanüstü değer kaybı sonrasında Kıbrıslı Rumların kuzeye geçişlerinin ikiye katlanması ile birlikte geçiş noktalarında aşırı bir yığılma yaşanıyor.

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Tüketiciler Birliği’nin açıklamasına dayanarak, adanın güneyinden gelen Kıbrıslıların 2018 yılının Ocak-Temmuz ayları arasında kuzeyden 17 milyon 507 bin 574 litre benzin ile mazot alışverişi yaptığını öne sürmüştü.

Politis gazetesi de, KıbrıslıRumların kuzeye geçişlerinin, 2018 yılının Temmuz-Ağustos aylarında, bir önceki yılın Temmuz-Ağustos aylarına kıyasla neredeyse ikiye katlandığını yazmıştı.

Gazete, 2018 yılının Temmuz-Ağustos aylarında, kontrol noktalarından kuzeye, araçla 89 bin 361 geçiş yapıldığını kaydederken, bu rakamın 2017 yılında 49 bin 500 olduğunu belirttmişti.

Haberde, bu yıl aynı dönemde güneyden kuzeye 182 bin 500 kişinin geçtiği kaydedilmişti.

Yine Politis gazetesi, güneye geçen Kıbrıslı Türk sayısında ise yüzde 14 oranında azalma yaşandığını ve 2018 yılının Ağustos ayına kadar, araçla 165 bin 703 geçiş yapıldığını paylaşmıştı.

Bu haber toplam 2049 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler