1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Anlaşma, İsrail’in planlarını etkileyebilir
Anlaşma, İsrail’in planlarını etkileyebilir

"Anlaşma, İsrail’in planlarını etkileyebilir

Fileleftheros: “Mısır ile Güney Kıbrıs arasında imzalanan anlaşma, İsrail’in planlarını etkileyebilir”

A+A-

İsrailli uzmanların, Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki doğalgaz anlaşmasının, İsrail’in planlarını etkileyebileceği değerlendirmesinde bulundukları bildirildi.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, İsrail’de yayımlanan “Jerusalem Post” gazetesindeki bir makalede, Kıbrıs bölgesinden çıkacak doğalgazın, Mısır için kaynak olarak Leviathan parselinin yerini alabileceğinden bahsedildi.

Habere göre makalede, Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki anlaşmanın, Mısır ve Güney Kıbrıs için atılmış iyi bir adım olabileceğinden bahsedilirken, bu durumun İsrail’in aleyhine işlemesinden korkulduğu belirtildi.

Makalede, Kıbrıs Rum Doğal Gaz Devlet İşletmesi’nin (DEFA), iki hafta önce, Leviathan’dan gelecekte doğalgaz tedarik etme önerisini yaymamayı seçtiğini, bunun yanı sıra gerek Afrodit parselinin, gerekse Tamar ve Leviathan parsellerinin ortağı olan Noble Energy ve Delek şirketlerinin Mısır’a giderek doğalgaz anlaşmalarıyla ilgili görüşmeler yaptığı kaydedildi.

Delek ve Noble Energy’nin, İsrail yasaları ve İsrail’de hüküm süren belirsizlik nedeniyle, Leviathan parselinden zamanında istifade edilememesi olasılığını göz önünde bulundurarak, gerekli düzenlemeleri yaptığının da belirtildiği makalede, iki şirketin Afrodit parseliyle ilerleyeceğinden ve bu durumun da, İsrail’in aleyhine işleyeceğinden bahsedildi.(TAK)

Bu haber toplam 1111 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler