1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Akıncı 'ezber bozdu'
Akıncı ezber bozdu

Akıncı 'ezber bozdu'

‘Koşulsuz çözüme gidecek’ iddiasıyla çok eleştirilen, hatta Güney Kıbrıs’a daha yakın olduğu iddia edilen Akıncı, bu kez ezber bozdu ve Rum tarafına sert yüklendi. Akıncı, Türk kamuoyuna STAR aracılığıyla mesaj göndererek, “Gizli ajandam yok.” dedi.

A+A-

Halkın yüzde 60’ının oyuyla rekoru kırdı, tarihi bir seçimi tamamladı. Daha görevi devralmadan günlerce anavatan-yavru vatan tartışmasıyla anıldı. Tüm bu gündem başlıkları altında Meclis’te ant içip, yeni koltuğuna oturan KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk röportajını Star’a verdi. ‘Koşulsuz çözüme gidecek’ iddiasıyla eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından çok eleştirilen, hatta Güney Kıbrıs’a daha yakın olduğu iddia edilen Akıncı, ezber bozdu ve Rum tarafına sert yüklendi. Güney Kıbrıs’ı ‘cimrilikle’ suçladı, üçlü zirve için ise ‘hata’ yorumu yaptı.Saray’ın bahçesinde gerçekleştirilen özel görüşmede Akıncı, gizli bir ajandası olmadığının altını özellikle çizerek seçim sonrası yaptığı konuşmanın medya tarafından çarpıtılmasından üzüntü duyduğunu ifade etti.

İLK GÜNDEM KIBRIS SORUNU

Star’a bundan sonraki süreçte en önemli gündem maddesinin Kıbrıs sorunu ve müzakereler konusu olduğunu ifade eden çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı, “1968’den beri devam eden müzakereler var. Umudumuz bu müzakere sürecinin 2015 yılında olumlu bir şekilde neticelenmesi. Sayın Bülent Arınç’la da bu konuyu görüştük ve Ankara hükümetinin talebi de bu doğrultuda. Hatta Sayın Arınç bu seçim sürecinden sonra umudun daha da arttığını ifade etti” dedi.

GARANTÖRLÜĞÜ TARTIŞMIYORUZ

Yunanistan’ın KKTC seçimlerine bir gün kala BM’ye garantörlüğün kalkması gerektiğine yönelik talebine de değinen Akıncı, “Bu konunun 5 muhatabı var; Türkiye, Yunanistan, İngiltere, Güney Kıbrıs ve KKTC. Dolayısıyla bir tarafın bunun son bulması gerektiğini söylemesiyle uluslararası bir anlaşmaya bağlı olan garantörlük hakkı son bulmaz. Yunanistan’ın tek taraflı olarak bunu söylemesi bir şey ifade etmez. Ayrıca gündemimizde de olmayan bir konu. Kıbrıs’ın güvenliği ve Türkiye’nin garantörlük hakkı doğrudan ilişkili” açıklamasında bulundu.

ÜÇLÜ ZİRVE HATA

Mısır, Yunanistan ve Rum tarafı liderlerinin geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz’deki yer altı kaynaklarına yönelik gerçekleştirdikleri üçlü zirve ve yayınladıkları ‘Lefkoşa Deklarasyonu’na da değinen Akıncı, bu görüşme ve girişimin de Rum tarafındaki ‘Tek egemen güç biziz’ mantığının bir tezahürü olduğunu kaydetti. Akıncı, “Rum tarafı tek egemen devlet benim. Vatandaşların haklarını da ben korurum anlayışı içerisinde. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Doğalgaz iki toplumun ortak zenginliğidir. Hatta bu kaynağın çözüm için iyi bir finansman olacağı kanaatindeyim. Henüz gün yüzüne çıkarılmamış bu kaynağı kavga sebebi yapmak yanlış” açıklamasında bulundu.

NE DİYORSAM O, GİZLİ BİR ŞEY YOK

Türkiye kamuoyuna Star aracılığıyla önemli bir mesaj vermek istediğini belirten Akıncı, “Buradan Türkiye’ye sesleniyorum. Gizli bir ajandam yok, ne diyorsam o anlaşılsın, farklı yerlere çekilmesin. Nasıl ki KKTC’deki tüm siyasi partilere karşı bağımsız bir Cumhurbaşkanı olarak eşit mesafede duracaksam, Türkiye’deki siyasal yapılanmalara karşı tavrım da bu olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

RUMLAR PAYLAŞIMDA CİMRİ

Kıbrıs sorununda müzakere masasını zorlayan Rum tarafının en önemli açmazlarından birinin yetki paylaşımı hususunda olduğunu söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı, “Rum tarafı ‘Ben devletim, bütün dünya beni devlet olarak tanıyor’ diyerek yetkilerini paylaşmakta cimri davranıyor. Bizimle bu adanın eşit ve siyaseten de ortak paylaşımını kabul edip, hazmetmeleri halinde sorunun en önemli eşiği aşılmış olur. Bunun arkasından diğer konularda anlaşma daha rahat sağlanabilir. Ancak şuanki bakış açıları ‘Biz devletiz, siz de bizim vatandaşlarımızsınız’. Hayır bu böyle değil. Rumlar da Türkler de ortak bir devletin vatandaşları olacak. Bu ortaklık da siyaseten eşit iki kurucu devlet tarafından oluşturulacak. KKTC de Rum tarafıyla eşit, yeni siyasi bir varlık olarak bu çatı altında yerini alacak,” dedi.

RUM TARAFI TÜRKİYE'YE ŞIK DAVRANMADI

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’injest olarak sunduğu 4 maddelik ‘Güven Yaratıcı Önlemler Paketi’nin basın aracığıyla duyurulmuş olmasının Türkiye’ye yönelik şık bir davranış olmadığının altını çizen KKTC Cumhurbaşkanı, paket içerisindeki bir maddeye özellikle dikkati çekti. Akıncı, “Beşparmak Dağları’nda mayın bölgelerinin haritalarının paylaşılacağı belirtiliyor. Halbuki can güvenliğini ilgilendiren insani bir konu, bunun daha önce bildirilmiş olması gerekiyordu. Yine de olumsuz bir tepki vermek istemem, ancak daha fazlası yapılmalı, ambargoların kalkması gibi...” dedi.

Star Gazetesi

Bu haber toplam 3327 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler