1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. 7. Hamsi Festivali İskele'de yapıldı
7. Hamsi Festivali İskelede yapıldı

7. Hamsi Festivali İskele'de yapıldı

Karadeniz Kültür Derneği, geleneksel olarak düzenlediği "Hamsi Festivali"nin 7.'sini İskele'de düzenledi.

A+A-

 

Karadeniz Kültür Derneği, geleneksel olarak düzenlediği "Hamsi Festivali"nin 7.'sini İskele'de düzenledi.
Karadeniz Kültür Derneği İskele Şubesi önünde bulunan meydanda gerçekleştirilen festivalde, hamsi kebabı, tavası, pilavı yapıldı, konuklara şeftali kebabı sunuldu.
Karadeniz kültürü ile Kıbrıs Türk kültürünün kaynaştırılmasının amaçlandığı 7. Hamsi Festivali’nde, Kıbrıs Türk kültürü ile Karadeniz kültürüne ait halk dansları gösterileri sunuldu, Horon tepildi.
Festivale, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, KTBK Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, GKK Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt, Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri, diğer askeri erkan, milletvekilleri, İskele Kaymakamı Ahmet Musaoğulları, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Trabzon’dan gelen konuklar ve vatandaşlar katıldı.
Dernek başkanı Turan Büyükyılmaz festivalde yaptığı açılış konuşmasında, amaçlarının, vatandaşların birlik ve beraberliğini pekiştirmek, kültürü yaşatmak olduğunu belirterek, bugün burada hamsi ve şeftali kebabı ile iki kültürü kaynaştırıp bütünleştirdiklerini kaydetti.
Büyükyılmaz, Trabzon'dan büyük zorluklarla getirilen hamsilerin tava ızgara pilav yapıldığını, şeftali kebabı ile birlikte sunulduğunu anlatarak, bu kültürü hep birlikte yaşatacaklarını kaydetti ve festivale katkı koyan herkese teşekkür etti.
Festivalde Kuzeyin Yıldızları horon ekibi gösteri yaptı.

Siber: “Gelecek güzel…”
Meclis Başkanı Sibel Siber de, bugün burada olan kişilerin farklı farklı hikayeleri, yörelerinden getirdiği kültürleri olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkının farklı gelenek ve kültürlerden ortak geleceğe yürüyen büyük güçlü bir halk olduğunu vurguladı.
Siber, bu çerçevede Kıbrıs Türk halkının birbirine sarılarak bir birine destek olarak, birlik ve beraberliğini geliştirerek daha güzel mutlu ve huzurlu günlere gideceğine inanç belirterek, geleceğin güzel olduğunu kaydetti.

Eroğlu: “Nereden gelirse gelsin herkes birbiriyle kardeş, dost…”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Kıbrıs'ta yaşayan herkesin kültürlerinin bütünleştiğini, nereden gelirse gelsin birbiriyle kardeş, dost olduğunu bu toprakları vatan yaptığını belirterek, cumhurbaşkanı olarak müzakere masasında Kıbrıs Türk halkının bu birlik ve beraberliğini bozacak her talebe karşı çıktıklarını vurguladı.
Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberlik içerisinde bütünleştiğini, bu birlikteliği bölücü önerilerde bulunmanın kimsenin hakkı olmadığını belirterek, bu anlamlı günü düzenleyen derneğe teşekkür etti.
Eroğlu, bu tip etkinliklerde dostluklar pekiştirildiğine de dikkat çekerek, derneğe destek belirtti, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda birlik ve beraberlik içerisinde yaşayacağına inanç belirtti.
Konuşmaların ardından dernek başkanı Büyükyılmaz, katılımcılara teşekkür plaketleri verdi, anı fotoğrafları çektirdi.
Protokol konuşmalarının ardından Hamsi Festivali konser ve gösterilerle gün boyu devam etti.

(tak)

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler