1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. 5G için ileri düzey araştırma ve teknik işbirliği
 5G için ileri düzey araştırma ve teknik işbirliği

5G için ileri düzey araştırma ve teknik işbirliği

İki teknoloji devi Turkcell ve Huawei, 5G olarak da bilinen yeni nesil kablosuz teknolojilerin geliştirilmesine yönelik stratejik işbirliği başlattıklarını duyurdu.

A+A-

Turkcell ve Huawei, 5G teknolojileri üzerinde ortak çalışma, araştırma ve geliştirmeye yönelik işbirliği için karşılıklı bir mutabakat anlaşması imzaladı. İmza törenine Çin’de resmi temaslarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo tarafından imzalanan anlaşma kapsamında iki şirket, stratejik ortaklıklarını bir üst aşamaya taşırlarken, özellikle 5G teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik gelecekteki işbirliğini artıracak imkanları belirleme konusunda da önemli bir adım atmış oldu.

Turkcell ve Huawei, 5G teknolojileri ile ilişkili araştırma geliştirme çalışmalarının, sektördeki gelişmelerin, küresel 5G standartlaştırma süreçlerinin paylaşılmasına ve Türkiye pazarındaki ihtiyaçların analiz edilmesine yönelik düzenli toplantı ve atölye çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor. İki dev şirket, 5G üzerinde yapacakları ortak AR-GE çalışmaları ile nesnelerin kesintisiz ve daha güçlü iletişim kurdukları bir dünya için son kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

En gelişmiş teknolojide kararlıyız

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:
“Turkcell olarak en gelişmiş 5G teknolojilerini şekillendirmek ve uygulamak konusunda kararlıyız. Huawei ile ortak olarak hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Şirketlerimiz ayrıca AR-GE alanındaki işbirliği fırsatlarını da kollayacak ve inceleyecekler. 5G alanında dünyadaki tüm iş ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz."

Ping Guo: İşbirliği değerli sonuçlar yaratacak

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo ise konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:
“Hem Türkiye’nin hem de bölgesinin inovatif lideri Turkcell, her zaman yeni fikirler ve çözümler yaratıyor. Biz ise Turkcell ile olan işbirliğimizi önümüzdeki dönemde daha da güçlendirmek istiyoruz. 5G teknolojisi ve mimarisi, 4G ile kıyaslandığında oldukça farklı olacak. Bu bakımdan, iki şirket arasında imzaladığımız anlaşma ile gerçekleştirilecek ortak 5G araştırma ve geliştirme çalışmalarının çok büyük ve değerli sonuçlar yaratacağına ve hem Turkcell hem de Türkiye’nin standartlar ve teknolojiler konusundaki ihtiyaçlarına yanıt sunacağına inanıyoruz.”

Karaatmaca: Kıbrıs için fırsat

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da yaptığı açıklamada, Turkcell Grup bünyesinde yer almanın hem Kuzey Kıbrıs Turkcell hem de ada açısından önemli bir şans olduğunu belirterek, “Yeni nesil teknolojileri ülkemize taşımak anlamında büyük Turkcell ailesinin altyapısı, insan kaynağı ve deneyimleri bizlere ışık tutmaktadır” dedi.

Karaatmaca, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in de uluslararası teknoloji şirketleri ile önemli işbirlikleri yaptığını anımsatarak, “Turkcell’in güçlü teknoloji altyapısı ve nitelikli insan kaynağı, Kuzey Kıbrıs’ta ilklerin yaşanmasında her zaman etken olmuştur. Turkcell ile Huawei arasında imzalanan bu önemli anlaşma ile ortaya çıkacak araştırma ve geliştirme sonuçlarını, yeni nesil teknolojiler anlamında Kuzey Kıbrıs için de bir fırsata dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler