1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “4’e 1 oranında uzlaşı yok” iddiası
“4’e 1 oranında uzlaşı yok” iddiası

“4’e 1 oranında uzlaşı yok” iddiası

Anastasiadis parti başkan ve yetkililerini bilgilendirdi

A+A-

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, önceki gün Kıbrıs Rum siyasi parti başkan ve yetkilileriyle bir araya gelerek Kıbrıs sorunu çözümü müzakerelerine ilişkin bilgi verdi.

Fileleftheros gazetesi: “Temel Konularda Anlaşma Yok – Reklamı Yapılmasına Rağmen Nüfusta 4:1 Oranında Anlaşma Yok” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis’in siyasi parti başkanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıdan “Kıbrıs sorunundaki birçok büyük konunun hala açık bulunduğu” sonucunun çıktığını iddia etti.

Gazete, “Bazı konularda görüş ayrılığının büyük olduğunu, karşılıklı sunulan tezler ve neler üzerinde anlaşmaya varıldığı konusunda da büyük karmaşa olduğunu” ileri sürerken, toplantıda ayrıca “4’e 1 oranında uzlaşı olmadığının da belirtildiğini” savundu.

Bu oranın, Kıbrıs Rum tarafının tezi olduğunu ancak Kıbrıs Türk tarafınca kabul edilmediğini yazan gazete, Kıbrıs Türk tarafının, Kuzey’in bugünkü nüfusunun tanınması gerektiğini savunduğunu iddia etti.

4’e 1 oranının uygulanabilir olmadığını ve Türk vatandaşlarının Kıbrıs’a gelmesi imkanını da yaratabileceğini ifade eden gazete, mülkiyet konusunda ise “kullanıcı konusunda” anlaşmazlık bulunduğunu öne sürdü.

Gazete, Kıbrıs Rum tarafının, ilk söz hakkının “yasal mal sahibinde”, Türk tarafının ise “kullanıcıda” olduğu konusunda ısrar ettiklerini belirterek, DİKO, EDEK, Çevreciler ve Vatandaşlar İttifakı’nın “müzakerelerde varılan uzlaşının, yasal mal sahibiyle kullanıcıyı eşitlediğini” varsaydıklarını yazdı.
Gazete, dünkü bilgilendirme doğrultusunda “Yönetim konularında (vatandaşlık, yetkiler vs.) görüş ayrılıkları olduğu; toprak konusunda çok net farklı yaklaşımlar bulunan kriterler olduğu ve ekonomi konusunda da uzlaşılar olmasına karşın geçiş dönemleri konusunda anlaşmaya varılamadığını” savundu.

Gazete, taşınmaz malların talep edilmesi süreci konusunda ise, “Kıbrıs Rum tarafının tezinin, vatandaşların Komite, mahkemeler ve AİHM’ye başvurabilecekleri” şeklinde olduğunu belirtti. DİKO’nun dünkü toplantıda, “AB vatandaşı olan Kıbrıslıların AİHM’ye başvuru haklarının ellerinden alınmayacağını” vurgulaması üzerine, Rum hükümetinin bu görüşün incelenmek üzere not ettiğini aktardı.

Kuzey’deki eski taşınmazlarına gelerek Kıbrıslı Türk’lerde rahatsızlık yaratan Kıbrıslı Rumlar konusunun da Anastasiadis tarafından toplantıda gündeme getirildiği ve Yorgos Perdikis’in buna tepki göstererek “göçmenlere, mallarına gitmeme tavsiyesinin verilemeyeceğini” söylediği bildirildi.
Habere göre, Anastasiadis toplantıda “dönüşümlü başkanlık” konusuna da değindi ve “tezin, çapraz oyla seçilecek kalıcı Başkan ve Başkan Yardımcısı olduğunu” söyledi ancak ayrıntı vermedi.

------------------------------------------------------------------------------


“2004 yılını hatırlatan anlaşmazlıklar”

Gazete, bir diğer haberinde, Anastasiadis ile parti başkanlarının dünkü toplantısının, karartmaya ilişkin değinmeler ve 2004 yılını hatırlatan anlaşmazlıklarla geçtiğini; zaman zaman tartışmaların şiddetinin yükseldiğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis ile DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos arasında zaman zaman “kılıçların
çekildiğini; hükümet kanadının sık sık Tasos Papadopulos’a değindiğini ve 2004 yılında BM Genel Sekreteri’ne mülkiyet konusunda gönderdiği mektubu ortaya koyduğunu” bildirdi.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun toplantıda, Tasos Papadopulos’un Annan Planı’nı imzaladığına dikkat çektiğini; DİKO Başkanı’nın tepkisi üzerine ise AKEL’in, “Papadopulos’un planı referanduma götürmeyi kabul ettiğini” hatırlattığını yazan gazete, müzakere belgelerinin neden partilere verilmediği konusunda da tartışmaların yaşandığını vurguladı.

Nikolas Papadopulos, Anastasiadis’in, “uzlaşıların yer aldığı belgelerin tümünü partilere göstermemesini” eleştirdi.

Öte yandan siyasi parti başkan ve yetkilileri toplantı sonrasında açıklamalarda bulundular.

DİKO Başkanı Papadopulos açıklamasında, “mal sahibiyle kullanıcının eşitlenmesinin ve bu şekilde mülkiyet hakkının korunacağının iddia edilmesinin mümkün olamayacağını” savundu.

Papadopulos, “İlk göz hakkının mal sahibinde olması ve göçmenlerin taşınmazlarının sahipleri
olduklarını ispat etmek zorunda bırakılmamaları gerektiğini” öne sürdü.


Hristodulidis: “Yasal mal sahibi, ilk söz hakkı sahibi”

Güney Kıbrıs  Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının görüşünün “yasal mal sahibinin, ilk söz hakkına sahip olması” şeklinde olduğu vurguladı.

Rum siyasi partilerinin eleştirilerine dün yanıt veren Hristodulidis, “müzakere masasında görüşülmekte olan konular hakkında sonuçlara varmak için acele edilmemesi gerektiğini” belirterek, “Türk tezlerinin uzlaşılmış varsayılmasının yanlış olduğunu” ifade etti.

Hristodulidis: “Bu, şu anda müzakere edilen kriterler çerçevesinde belirlenecek bir konudur ve müzakerecilerin bugün tam günlük bir görüşmesi vardır” şeklinde konuştu.
(TAK)

Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler