1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Yeni süreç
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Yeni süreç

A+A-

KOP ve KTFF başkanlarının dünyada tanınan bir çok ülke elçileri ile buluşup verdikleri mesajlar çok önemsenmeli. Hayalini bile kuramadığımız yeni bir momentin içerisine giriyoruz. Futbol ileriki dönemde belki de Kıbrıs sorununa ivme kazandıracak. Önemli olan isteğiniz ve arzunuz.

Yıllardır özlemini duyduğumuz ancak soğuk savaş dönemi insanlarının uzlaşma adına “HAYIR” dediği taslak artık yürürlükte. Beş parmağımı geçmeyen bu şahsiyetlerin Sertoğlu’na gösterdikleri olumsuz tavrı, sayın Derviş Eroğlu ve sayın Anastasiadis’in atmış olduğu imzaya göstermemeleri manidardır. Kaldı ki, KTFF-KOP imzaları bozulabilir. Fakat her iki liderin attığı imzanın geri dönüşü yok.

Geçmişte yazmıştım şimdi yine hatırlatayım.

Kıbrıs adasında önceden çözüm gerçekleşmiş olsaydı, iki federasyonun takınacağı tavır bugünkü mevcut taslağa atmış oldukları imzalar olacaktı. Yani iki tarafın da görüştükleri konuların zemini doğrudur. Hatta geç kalınmıştır.

Yeni süreç özellikle Kıbrıs Türk gençliğinin dünya ile “legal” yoldan buluşması olacak. Yok artık vatan millet, asarız keseriz, bir karış toprak vermeyiz edebiyatı. Yok artık “Uluslararası turnuva” düzenliyoruz adı altında yapılan mahalle maçları. Yeni dönemde uluslararası hukuk, bizdeki dikili taş hukuğunun kat kat üzerinde olacak. Kendi kafamıza göre garip garip hukuk düzeni yaratamayacağız. Dünya nasıl hareket ederse, bizler de o kriterleri takip edeceğiz. Ve yeni süreçte uyum sağlayan hayatta kalacak, sağlayamayan “barra out” olacak.
İster kabul edin ister etmeyin, ister mızmızlanın, ister eleştirin, ister ağlayın, ister kafanızı duvara vurun, ister yer altına girin, ister gökyüzüne çıkın. Kıbrıs Türk futbolunun dünyaya açılma kapısı KOP olacak.  

Birleşmiş milletler, UEFA ve FIFA  kararları bunu gerektirmektedir. Aksini, düşünen yalnızca “HAYAL” peşinde koşup KKTC’nin mevcut düzeninden yamalanmak ve sıfat kazanmak isteyenler olacaktır.

Sertoğlu ve ekibi uzun soluklu çalışmasının meyvelerini toplamak üzere. “Meyve veren ağaç,taşlanır” derler ya. Bu kez meyve veren ağaçtan herkes yararlanacak. Hem de insan gibi ve legal yoldan. Bu yüzden yeni süreçte toplumun tüm kesimleri projeler üretip Sertoğlu ve ekibine destek vermeli. Vermeli ki, bir otuz yıl daha boşa kürek çekmeyelim...

Bu yazı toplam 2108 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar