1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Uyuşturucu ticaretine toplam 2 yıl hapis…
Uyuşturucu ticaretine toplam 2 yıl hapis…

Uyuşturucu ticaretine toplam 2 yıl hapis…

“Kanunsuz uyuşturucu madde alma”, “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde verme” davalarından yargılanan sanık Tamcoşar ile Göl, aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulunarak 1’er yıl hapis cezasına mahkûm edildiler.

A+A-

Mağusa’da satmak için Malik Toran’dan 33 gram olmak üzere 11 paket Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu madde alan ve 3 farklı kişiye satan sanık Ali Tamcoşar ile İlker Göl dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. “Kanunsuz uyuşturucu madde alma”, “Kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde verme” davalarından yargılanan sanık Tamcoşar ile Göl, aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulunarak 1’er yıl hapis cezasına mahkûm edildiler.

Uyuşturucuyu alıp satıyorlardı…
Sanık Ali Tamçoşar ile sanık İlker Göl, 12 Kasım 2012 tarihinde Malik Toran isimli kişinin yanına giderek satmak için ilk etapta her biri 21 gr olmak üzere 7 paket Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu madde almışlardı. Sanıklar, aldıkları uyuşturucu maddenin içerisinden 3 gr alarak Girne’de yabancı uyruklu bir kişiye 180 TL’ye, Mağusa’da Nijerya uyruklu bir kişiye ise 12 gr uyuşturucuyu 600 TL’ye satarak parayı Malik Toran’a vermek için almışlardı. Sanıklar ikinci kez uyuşturucu madde almak için Malik Toran’ın yanına gitmiş ve 12 gr olmak üzere 4 paket dana Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu madde alarak yine Nijeryalı bir kişiye 170 TL karşılığında uyuşturucu satmışlardı.

Caydırıcı cezalar verilmesinin gündeme gelmesi lazım…
Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, sanık Ali Tamcoşar ile İlker Göl’ü aleyhlerine getirilen davalardan sulu bularak mahkum ettiklerini açıkladı. Sanıkların işlemiş oldukları suçların ciddi ve vahim suçlar olduğuna değinen Güran, toplumda uyuşturucu suçu işleme eğilimi içinde olan kişilerin konu suçları işlemesinin önlenmesi ve toplum içinde daha büyük acılar çekilmesinin önüne geçilmesi için caydırıcı cezalar verilmesinin gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı.

18 yıla kadar hapis cezası gerektirir…
Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, cezaları hafife alınmaması tabiri caizse cezalarla dalga geçilmemesi gerektiğini belirterek, yasa koyucunun uyuşturucu suçlar için 18 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü anımsattı. Sanık Ali Tamcoşar ile İlker Göl’ün uyuşturucu madde tedariki, dağıtımı ve ticareti yaptığının açıkça görüldüğünü belirten Güran, verilecek en uygun cezanın kesinlikle hürriyeti bağlayıcı ceza olması gerektiği kanaatine vardıklarını açıkladı. Güran, sanık Tamcoşar ile Göl’ü 1’er yıl hapis cezasına mahkûm etti.
(Gamze BAYKUR)

Bu haber toplam 4286 defa okunmuştur