1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Doğum günü partisi için toplandılar, haklarında işlem başlatıldı
SÜREÇ LİDERLERİN BULUŞMASIYLA BAŞLAYACAK

"SÜREÇ LİDERLERİN BULUŞMASIYLA BAŞLAYACAK"

“Gerçek durum, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yaptığı açıklamada çok net olarak ifade edilmektedir"

A+A-

Sözcü Barış Burcu, 9 Ocak 2017 tarihinde İsviçre’de liderlerce başlatılacak olan müzakere sürecinin, 12 Ocak 2017 tarihinde üç garantör ülkenin de katılımıyla, Kıbrıs sorununa nihai bir çözüm bulmak hedefiyle bir konferansa dönüşeceğini belirtti.

Sözcü Burcu, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu konferansa kimlerin katılacağı ile ilgili Kıbrıs Rum basınında bazı değişik haberlerin yayınlandığına tanık olduklarını kaydederek, şöyle dedi:

“Gerçek durum, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yaptığı açıklamada çok net olarak ifade edilmektedir. Buna göre “adada en kısa zamanda kapsamlı bir çözüme ulaşılması yönündeki ortak iradeleri doğrultusunda liderler, 9 Ocak 2017 tarihinde Cenevre’de bir araya gelmeyi kararlaştırdılar. 11 Ocak 2017 tarihinde liderler, kendi taraflarının haritalarını sunacaklar. 12 Ocak’tan itibaren, garantör ülkelerin de katılımıyla, bir “Kıbrıs Konferansı” düzenlenecek. Diğer ilgili taraflar, gerekmesi halinde davet edilecek.”

Barış Burcu, Eide’nin yaptığı bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi sürecin 9 Ocak 2017’de İsviçre’de liderler buluşmasıyla başlayacak ve 12 Ocak 2017 tarihinde üç garantör ülke olan Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık temsilcilerinin de katılımıyla  bir konferansa dönüşeceğini vurguladı.

Bu haber toplam 899 defa okunmuştur