1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kritik toplantı başladı
Kritik toplantı başladı

Kritik toplantı başladı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin, 20 Mayıs'ta başlayan eylemi devam ederken, hükümet kanadından 9'uncu günde adım atıldı. Hayvancılar Birliği Yönetim Kurulu, Tarım Bakanlığı'nda hükümet yetkilileri ile görüşüyor.

A+A-

Devrim DEMİR

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin 9 gün önce başlattığı araçlı eylem sürüyor.

Bugün Tarım Bakanlığı'ndan çağrı alan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu, Tarım Bakanlığı'nda Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş, Maliye Bakanı Özdemir Berova ve Ekonomi Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile görüşüyor. Kritik toplantı az önce başladı. 

Toplantı öncesi basının görüntü almasına izin verilmedi, Tarım Bakanı talebi ret etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, dün Başbakanlık önünde sendika, siyasi parti ve örgütlerin desteğiyle eylem yapmıştı. Eyleme destek veren bazı sendikalar, greve de gitmişti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları dün ayrıca bir ay süreyle canlı hayvan satışını durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

 

SAAT 14.00 

Naimoğulları: “Ölmek var dönmek yok”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, ithal etin Yeni Zelanda’dan geleceğini öğrendiklerini ifade etti. Başbakanın söylemlerinin “kızıştırıcı” olduğunu savunan Naimoğulları, söz konusu süreçte bir karar aldıklarını ve birçok bölgede et tanzim satış noktaları açma düşünceleri olduğunu belirtti.

Naimoğulları, “‘Kendi ürettiğimiz hayvanı, kendimiz satabilir miyiz?’ diye düşündük. Birçok kasap aradı. Bu süreçte çok büyük sıkıntı duyacaklarını söylediler” dedi.

Her zaman diyalogdan yana olduklarını kaydeden Naimoğulları, “Geldiğimiz noktada bugün yarın bu sürecin nereye gideceği belli olacaktır. Piyasa ortamı geriliyor. Biz kılıç çekmiyoruz. Diyalog ortamı kurarak bir çözüm bulmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Ölmek var dönmek yok” diyen Naimoğulları, eylem sürecinin devam ettiğini kaydetti.

 

“Kurbanlık isteyen halkımız, bir tosun, bir kuzu… Hayvancıdan alabilirler”

Üreten insanların daha da zor durumda kalacağının aşikar olduğunu ifade eden Naimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu yola çıktık ve eyleme devam ediyoruz. Kurbanlık isteyen halkımız, bir tosun, bir kuzu hayvancıdan alabilirler. Kimseyi bu konuda mağdur etmeyiz. Bugünkü süreci göreceğiz. Görüşme olabilir ya da olmayabilir.”

Tarım Bakanı’nı eleştiren Naimoğulları, algı yaratılmaya ve hayvancıları bölmeye çalışıldığını öne sürdü.

Sendikalarla sürekli istişare içinde olduklarını kaydeden Naimoğulları, bazı duyumlar aldıklarını söyledi, “Ben duyumlarla bir yere varmam. Süreci birlikte göreceğiz. 3-5 saat içinde her şey belli olacak” dedi.

“Hayvancıyı kucaklayıcı olacaksınız. Nedir bu düşmanlık” diyen  Naimoğulları, diyalog çağrısını yineledi.

Bu haber toplam 2363 defa okunmuştur