Biz de temiz futbol istiyoruz

Biz de temiz futbol istiyoruz

İnsanlar kendi egoları ile yaşıyorlar. Zaman zaman bu egolar üst seviyelere çıkıyor ve yapılan olayların kendilerine vereceği zararı hesaplamadan hatalar yapabiliyorlar. İnsanları hata yapmaya zorlayan unsurlar vardır. Para, şöhret ve ihtiras. Bu kavraml

A+A-

 

 

İnsanlar kendi egoları ile yaşıyorlar. Zaman zaman bu egolar üst seviyelere çıkıyor ve yapılan olayların kendilerine vereceği zararı hesaplamadan hatalar yapabiliyorlar.

İnsanları hata yapmaya zorlayan unsurlar vardır. Para, şöhret ve ihtiras. Bu kavramlar insanların hata yapma konusunda gözlerini karartabiliyor.

Günlerdir Türkiye, Fenerbahçe Kulübü’nün de içinde bulunduğu şike skandalı ile çalkalanıyor. Temiz eller operasyonunun başlattığı girişimler, uzun süreden beridir takip altında bulunan ve organize suç ve haksız kazanç elde etmek için yapılan girişim ve temaslar, çok geniş kapsamlı bir operasyonla gün ışığına çıkartılıyor.

Doğrudur  “kimsenin suçluluğu ispat edilmediği sürece ona suçlu diyemeyiz”. Ancak büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen ve ortaya konan belgeler ışığında olaya para karıştığı kesin ve açıktır.

Aslında şikenin ispatı olmaz derler. Şike duman gibidir uçar ama tutamazsınız. Fakat 14 Nisan’dan sonra, “Sporda Şiddet Ve Düzensizliğin Önlenmesi” Yasası’ndan sonra olaylar farklı boyutlarda değerlendirilmeye başladı. Artık “şike veya teşvike teşebbüs aşaması” suç sayılıyor.

Kısacası Türkiye’de, futbolda bir milat yaşanıyor. Bu noktadan sonra artık hiçbir şey geriye gitmeyecektir. Çünkü bu olay sadece Türkiye Futbol Federasyonu’nu ilgilendirmiyor. UEFA, FIFA, Borsa, Bahis şirketlerini ve haksız kazanç elde eden kişilerle birlikte Türk Ceza Kanunu’nun bu konudaki hassasiyetini.

Bana göre bu noktadan sonra Türkiye futbolunda birçok şey değişecektir. Artık eskiye dönüş mümkün olmayacak. Şaibeli maçlar gündemden düşecek, kimse bundan sonra böyle bir girişimde bulunmaya cesaret edemeyecektir. Kısacası bizler, maça giderken veya ekran karşısında maç izlerken, figüran veya aldatılmış durumuna düşürülmeyeceğiz.

Bu olay mazisi başarılarla dolu köklü bir kulüp olan Fenerbahçe’nin başına gelmiş olabilir. Çünkü bu sezon şampiyonluğa oynayan iki kulüpten biriydi. Belki GS veya BJK de bu sezon iddialı bir konumda olmuş olsalardı, bu olaylar onların başına da gelecekti.

Burada önemli olan ne Fenerbahçe ne GS ne de BJK, Trabzon vs. Burada önemli olan sporun etik değerlerinin yok olmamasıdır. Kimsenin kendi egoları uğruna camialara zarar verecek girişimlerde bulunmamasıdır. Fenerbahçeliler çok üzgünler. Üzgün olmakta haklıdırlar. Kimse, tuttuğu takımın böyle utanç verici durumlara düşmesini istemez. Kim ister diğer takım taraftarlarının alay konusu olmasını.

Tabii ki kimse istemez. Bu gelişmeler olurken, en güzel ve en olgun açıklama yine GS Kulübü Başkanı Ünal Aysal’dan geldi. Herkesi ve özellikle tüm Galatasaraylıları, Fenerbahçeli taraftarın hassasiyetini göz önünde bulundurarak anlayış ve olgunluk içerisinde davranmaya çağırdı. Bence bu açıklama tüm spor kamuoyuna örnek teşkil etmelidir.

Daha önce de bu olaylar yaşanmadı mı? Yaşandı elbette. Yapanlar haklı mıydı? Elbette ki yapılanlarda yanlış ve haksızdılar. Ama bu demek midir ki sporseverler, yıllarca entrikalara dayalı bir futbol izleyeceğiz. Hayır efendim, bundan sonra şike, yapanın yanına kâr kalmayacak. Her kim böyle bir girişimde bulunursa en ağır şekilde cezalandırılsın. Temiz futbol ve ahlaklı kişiler istiyoruz.         

Şimdi kendi ülkemize dönelim. Defalarca şiddet ve şike yasası ile ilgili çalışmaların başlatılması konusunda uyarılarda bulundum. Bizim ülkemizde de bu gibi olaylar her sezon yaşanıyor. Hatta ispatı yapılan şike olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak yapılan bu araştırmalar sonucunda büyük ölçüde kulüpler zarar görüp ceza alıyorlar. Halbuki, olaya karışan her kim olursa, onlara da mahkeme yolu görünse ve bunu sonucunda hapislik olsa, eminim şike girişiminde bulunmaya, kimse cesaret edemeyecektir.

Bence federasyon, bu konu ile ilgili çalışmaya bir an önce başlamalıdır. Herhangi bir uluslararası federasyona üye olmayı beklemeden, kendi kendimiz saygı duyuyorsak bu yasanın hayata geçirilmesi lazımdır. Yoksa her yıl bu olayları yaşamaya devam edeceğiz.               

Bu haber toplam 1414 defa okunmuştur