1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Hazır mıyız?
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yok olmadan müdahale şart!

A+A-

 

İmar Planı gelene kadar Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nde değişiklik öngörülüyor.
Şehir Planlama Dairesi ve Girne Belediyesi bu değişiklikleri ‘İyi İdare Yasası’ kapsamında halka anlatmak ve görüşleri almak için dün bir toplantı düzenledi.
Toplantıya ilgi oldukça fazlaydı… Salon pek büyük değildi belki ama o salonun dolması, taşması elbette ki konunun tarafları açısından önemini gösteriyordu.
Tarafları keskin hatlarla ayırmak istemiyorum ama şimdiki emirname dolayısıyla arsa sahipleri ve müteahhitler ile çevreciler ve Girne’yi sevenler olarak ayırmak yine de mümkün.
Müteahhitler de “Girne’yi biz de seviyoruz” diyorlar ama ortadaki emirname nedeniyle yapılan uygulamalar (genelleme yapmadan) Girne’yi sevenlerin yaptıkları uygulamaya benzemiyor.

Şehir Planlama Dairesi elemanları dün yaptıkları sunumda şimdi 10 kat olan yüksekliği anayol kenarında 7 kata, diğer yerlerde ise 4 veya 5 kata indirme çalışması yaptıklarını söylediler.
Diğer ayrıntılarda yeni düzenlemelerle Girne içindeki nüfus yoğunluğunun azaltılmasının amaçlandığı anlaşılıyor.
Ben de dünkü toplantıya katıldım ancak erken ayrılmak durumunda kaldım. Söylemek istediklerimi orada söyleyemedim, o yüzden de buradan aktarmak istedim. Zaten dün konuşabilir miydim de emin değilim çünkü salon müteahhitlerin ağırlığını taşıyor ve yeni düzenlemelerin o grubu rahatsız ettiği anlaşılıyordu.
Bu rahatsızlık sözlere ve ses tonlarına yansıyordu.
Haklı oldukları noktalar yok değildi çünkü emirname popülist yaklaşımlarla sürekli düzenleniyordu ve harcanan emek, hazırlanan proje sürekli boşa gidiyordu. Ortada bir plan olmalı ve o plana göre gelişmeler yaşanmalıydı, sürekli değişen kurallarla değil.
Gerçi bu düzenlemeler çoğu zaman Girne’nin zararına olurken, arsa sahipleri ve müteahhitlerin yararına oluyordu. Bu kez en azından imar planı yapılana kadar doğru bir düzenleme yapılmak isteniyor gibi geldi bana…
Alt yapı sorunları, güneşten ve oksijenden daha fazla yararlanma ve mahremiyet açısından uygulanabilir öneriler çalışılmıştı Şehir Planlama tarafından…

Bu öneriler anlatılırken müteahhitlerin tepkileri gelmeye başlamıştı hemen… Belki de bunun amacı Girne’yi gerçekten sevenler ve çevreciler tarafından ortaya konulacak görüşleri bastırmak için olabilir… Toplantıdan sonra başka arkadaşlardan aldığım bilgilere göre bir yerde de başarılı olundu gibi…
Ancak Girne gerçekten de kalıcı bir imar planını sabırsızlıkla beklerken yok olmayı geciktirecek emirnamedeki düzenlemelerin yapılması şart.
Bu uğraştan Şehir Planlama ve Girne Belediyesi vazgeçmemeli, sesi fazla çıkanların, bağıranların değil, doğrunun sesini dinlemeleri gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bu yazı toplam 1287 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar