1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Sizin hiç şehriniz bölündü mü?”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

YENİDÜZEN ve POLİTİS’teki okurlarımızın başarısı…

A+A-

Kayıplar Komitesi tarafından Kıbrıs’ın güneyinde yürütülmekte olan ve “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazılarda, okurlarımızın gönüllü yardımlarıyla geçen yıl yani 2015’te dördü 1963 “kaybı”, biri de 1974 “kaybı” olmak üzere beş “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı.

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın güneyindeki kazılarında başka herhangi bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılamadığı anlaşıldı.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nin KIBRIS gazetesine 2 Ocak 2016 Cumartesi günü yayımlanan açıklamasında “Komite 2015 yılında Pelatusa’da (Karaağaç) 1, Polemi’de 1 ve Paralimni’de 3 Kıbrıslıtürk’e ait kalıntı buldu… Limnatis’te (Leymosun) yaptığı kazıda 2 kişiye ait arkeolojik kemik kalıntısı elde etti” denildi.

Bu açıklamadan anladığımız kadarıyla Limnatis’te (Leymosun) yapılan kazılarda bulunan iki kişiye ait kemik kalıntıları, “kayıp” şahıslara ait olmayıp çok eski, arkeolojik kalıntılar…

Bu durumda Kıbrıs’ın güneyinde bir yıl boyunca yapılan kazılarda bulunan tüm Kıbrıslıtürk “kayıp” şahıslara ait kalıntıların bulunmasını sağlayan gazetemiz YENİDÜZEN ve bu yazılarımızı haftada bir yayımlamakta olduğumuz POLİTİS okurları oldu.

Bu okurlarımıza sonsuz teşekkürler diyoruz…

Hatırlanacağı gibi Poli’de (Pelatusa) 1974 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ün gömü yerini bir okurumuzun yardımıyla Kayıplar Komitesi’ne göstermiştik ve burada yapılan kazıda bu “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılmış, DNA testleri sonucu Kemal İsmail olduğu belirlenmiş ve geçen yıl Ekim ayında düzenlenen cenaze töreniyle ailesi tarafından Mağusa’ya defnedilmişti.

Polemi’deki gömü yerini yıllar önce Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik ve geçen yıl yapılan kazılarda bir kuyuda 1963 “kaybı” bir Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı.

Yine Paralimni’de de bir okurumuzun yardımlarıyla bir gömü yerini Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik ve geçen yıl yapılan kazılarda göstermiş olduğumuz kuyuda üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılmıştı.

Bu vesileyle Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz olası gömü yerlerinde yürüttükleri kazılar nedeniyle çok teşekkür ederiz. YENİDÜZEN ve POLİTİS okurlarına ise yıllardır yapmakta oldukları gönüllü ve insani yardımlardan ötürü sonsuz teşekkürler…

Sayenizde beş Kıbrıslıtürk “kayıp” ailesi daha huzura kavuşuyor…

İnsancıl yüreğiniz, insancıl yardımlarınız, bu topraklarda açılmış yaralara merhem oluyor…

Kendimi yeryüzünün en şanslı gazetecisi sayıyorum bu yüzden çünkü bildiklerinizi, gördüklerinizi hiçbir çıkar, hiçbir karşılık gözetmeksizin paylaşıyorsunuz… Bize çok değerli ipuçları, üstünde düşünülmesi, araştırılması gereken ipuçları sunuyorsunuz… Bildiklerinizi paylaştıkça, karanlıklar aydınlanıyor, bir ışık oluyorsunuz ve geçmişi aydınlatıyorsunuz…

 

--------------------------------------------------

Sevgül Uludağ Tel: 00 90 542 853 8436,  00 357 99 966518

Bu yazı toplam 1143 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar