1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. TDP-BKP işbirliği tamam gibi…
Fayka Kişi

Fayka Kişi

TDP-BKP işbirliği tamam gibi…

A+A-


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) yerel yönetim seçimlerinde nasıl bir yol izleyeceğine dair kararını Pazartesi akşamı Parti Meclisi toplantısının alacağı karar doğrultusunda noktalayacak.

Dün TDP’deki son durumu Genel Başkan Cemal Özyiğit’ten aldık. Özyiğit, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve bazı sivil toplum örgütleri ile yapılan işbirliği görüşmelerinde bazı bulguları ortaya çıkardıklarını söylerken, CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk ile buluşulan yemekte, işbirliği ortamının çıkmadığını belirtti.

TDP Pazartesi’ne kadar yaşanacak gelişmeleri takip edecek ve Parti Meclisi, artık Pazartesi günkü toplantıda karar üretecek.

Muhtemel aday adaylarını daha önce açıklayan TDP, bu isimlerde ısrarını sürdürürken, kararı hem Parti Meclisi hem de adaylar verecek.

Ancak Özyiğit altını çizerek şunu belirtiyor; “İşbirliği olsa da olmasa da adaylarımız bunlar olacak. Ama dediğim gibi son kararı PM verecek.”


---------------------------------------------

‘Tartışma’ büyüdükçe Özgürgün, yine ‘yetkili’

DP-UG ile yerel yönetim seçimlerinde olası ittifaklar konusunda sürekli ‘yetkilendirilen’ UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, geçtiğimiz gün yapılan Parti Meclisi’nde yeniden yetkilendirildi.

Daha ‘başkan adaylıkları’ konusunda bir sonuca varamayan UBP ve DP, şimdi ‘belediye meclis üyelikleri’ için tartışma sürecine girdi.

Geçtiğimiz Cuma günü oysa, ‘ittifak’ basın ile paylaşılacaktı. Yani adaylar açıklanacak, nasıl bir bölüşüm yapıldığı kamuoyuna sunulacaktı. Ancak geçtiğimiz Cuma günü bu olmadı, “Pazartesi açıklanacak” denildi.
Pazar günü her iki partinin heyeti saatler süren toplantı yaptı, Pazartesi açıklama yapılacak beklentisi içerisine girildi. Yine yapılmadı. Salı günü yeniden Parti Meclisi’ni toplayan UBP, bu kez belediye meclis üyelikleri için Özgürgün’e yetki verdi.
E başkan adayları ne oldu?

Bırakın DP-UG ile ittifak olması beklenen yerlerde UBP kendi aday göstereceği belediyelerde bile sorun yaşamaya devam ediyor.

-------------------------------------------

Çelebi’ye rakip yok…

Yerel yönetimlerde en başarılı belediyelerden biri olmasını sağlayan Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, bölgede rakipsiz…

Ne UBP ne de DP aday çıkarabiliyor. Çeşitli isimler ortaya atılsa da şansları görülmüyor. Başkan Çelebi ise yapılan anketlerde neredeyse yüzde 65’in üzerinde destek görüyor.

Sadece Dikmen değil, Dikmen’e bağlı köylere de kesintisiz hizmet ve çalışma yapan Çelebi ve ekibi, halkın takdirini alıyor.

Geçmiş seçimlere bakıldığında ise, Çelebi’nin 1 oy fark ile belediye başkan adayı olduğu unutulmamalı. Ve o 1 oy fark bugün neredeyse yüzde 65’lere çıkıyor.

Demek ki vatandaş, hem beledi hizmetlerinden hem de başkandan fazlasıyla memnun…

--------------------------------------------

FACEBOOK

CTP-BG milletvekili Doğuş Derya'dan, Çevre Bakanı Hamit Bakırcı’ya:
“Milliyetçi olmadan önce Yurtsever olabilseniz keşke”

"Güney Kıbrıs’ta yaklaşık 1 ay önce Beşparmak Dağlarının delik deşik olmasının yarattığı ekolojik tahribatı durdurmak için bir komite oluşturmuş ve konu AB’ye taşınmıştı. Bizim çevre örgütlerimizin de uzun süredir mücadele ettiği bir konu bu. Dağlarda taş ocağı adı altında çalıştırılan yerlerde kullanılan patlayıcı maddeler sadece dağların geri dönülmez bir biçimde zarar görmesine değil, birçok endemik bitki ve hayvan türünün de yok olmasına neden oluyor. Civar köylerin yaşadığı toz ve gürültü sorunu da cabası. Bu noktada Çevre Bakanı sayın Bakırcı’nın Çevre Örgütlerine kulak vermesi gerekliliğini geçiyorum, kendisi 'Rumlar ne karışıyor, dağlar bizim' demiş. Sanki adanın ortasına siyasi bir çizgi çekince ada coğrafi ve ekolojik olarak da ikiye bölünüyormuş gibi! Sanki adanın ortasına siyasi bir çizgi çekince gökyüzü de ikiye bölünüyormuş ve adanın aldığı yağış kapasitesini 'Türk yağmuru-Rum yağmuru' diye ikiye ayırabiliyormuşsunuz gibi! Sanki bu ülkenin orkidelerinin, Muflonlarının, ciglalarının, kekliklerinin pasaportları var da, sizin 'egemenlik yarışlarınıza' göre geçiş izinleri alıyorlarmış gibi! Kıbrıs onu yurt bilen herkesindir sayın Bakırcı! Kıbrıs hepimizindir. Baf’ta çıkan bir yangın nasıl ki benim canımı yakar, ülkem için üzülürüm, Beşparmakların katli de Kıbrıslı Rumların canını yakabilir. Milliyetçi olmadan önce Yurtsever olabilseniz keşke!"

--------------------------------------------

Oran  ve Kıvanç’a tepki

Geçitkale Belediyesi çalışanlarına, UBP Geçitkale Belediye Başkanlığı aday tanıtım gecesine katılım zorunluluğu getirildiği iddia edildi.

Belediye Başkanı Kıvanç Buhara ve UBP adayı Olsan Oran’ın çalışanları tek tek arayıp geceye katılmaları istediği iddia edildi. Geceye katılmayı reddeden birçok çalışan buna tepki gösterdi.

--------------------------------------------

Akılda kalanlar

Tahsin Ertuğruloğlu’nun meşhur ‘DEP’ partisi ne oldu?
Değişti mi? ‘DEP’ yeniden UBP’ye dönüştü mü?

Bu yazı toplam 1399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar