1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yangın korkuttu
Tarihi iddia: Makarios’a seks şantajı

Tarihi iddia: Makarios’a seks şantajı

Kıbrıs’ta tarihin akışını değiştiren Londra Konferansı! Gazeteci Murat Yetkin, 57 sene sonra Makarios’a yönelik şantaj iddiasını ortaya koydu. Yetkin’e göre İngiliz bakan kimi ses kayıtları ile Makarios’un yanına gitti...

A+A-

MAKARİOS’A SEKS ŞANTAJI!

Hürriyet Daily News gazetesi Yayın Yönetmeni, Gazeteci Murat Yetkin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giden yolda dönemin Kıbrıs Başkanı Makarios’a şantaj yapıldığını iddiasını ortaya koydu.

Hürriyet’te Ayşe Arman’a konuşan Murat Yetkin, en son kitabında da bu iddialara yer verdi.

”Entrikalar Kitabı”nda da yer alan iddialarını Murat Yetkin şöyle anlattı:

Kıbrıs meselesinin arkasında bir seks skandalının olması çok şaşırtıcı!

- Ya evet. O dönem İngiliz istihbaratı, herkesi dinlemeye alıyor. Hem Türk tarafını hem Rum tarafını. Kanıtlamaya çalıştıkları da, silahlı örgütlerle bağları. Rauf Denktaş’ın, Fazıl Küçük’ün, Türk Mukavemet Teşkilatı’yla, Makarios’un ve Klerides’in de Eoka ile bağlantıları…

Dinleme yaparken bambaşka bir şeye mi denk geliyorlar?

- Evet, Makarios’un renkli cinsel hayatına! Bir İngiliz belgesi diyor ki, “Oldukça sıradışı eşcinsel eğilimler içinde…” Londra konferansı toplanıyor, Kıbrıs anlaşmasının bir önceki toplantısı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşması. Ama Makarios direniyor. Bir türlü imza atmıyor. Sonra İngiliz Sömürgeler Bakanı, odasına bir ziyarette bulunuyor ve orada bir takım belgeleri, bilgileri onunla paylaştığını öğreniyoruz. Bildiğimiz şantaj aslında. Bir gün önce ayak direyen Makarios, ertesi sabah tam saatinde gelip paşa paşa imzalıyor anlaşmayı.

Dünyada bu tür özel hayata dair şantaj yöntemleri çok yaygın mı?

- İşte bu bir kanıtı! Ben nereden mi biliyorum? İngiliz gizli servisi MI6’in ajanlarından biri, geçmişteki operasyonları yazarken bunu da yazdı, ben de okudum.

Bu haber toplam 6606 defa okunmuştur
Etiketler :