1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Paralimni’de üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Talat’ın açıklaması

A+A-


Mehmet Ali Talat “aday değilim” dedi.
Peki bu sürece nasıl geldi?
2. Cumhurbaşkanı Talat CTP’nin aday belirleme sürecinden rahatsızlığını defalarca dile getirmişti. Süre uzadıkça adı geçen kişilerin yıprandığını söylüyordu.
CTP’de aday saptamasında ‘herhangi bir seçime girmek istemediğini’, CTP’nin yetkili organlarının isim saptaması yapması gerektiğini belirtiyordu Talat ve CTP’nin kendi dışında aday belirlemesi durumunda da o isme destek vereceğini söylüyordu.
Süre Talat’ın istemediği gibi uzadı, Özkan Yorgancıoğlu Eylül’ün ilk haftalarında isim açıklayacaklarını söylese de Talat, önceki gün “aday olmayacağını” açıkladı.
Bir süre önce 14 Ağustos tarihli köşe yazımda şunları yazmıştım;
“2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat “CTP’nin desteği olmazsa aday olmam” diye açıklama yapıyor.
CTP’nin adayını açıklamaması Talat’ı düşündürüyor, hatta adaylık düşüncesinden vazgeçmesini bile sağlayabilir.
Durum bu iken CTP’de herhangi bir erken Kurultay’da Talat’ın CTP’ye yeniden fiili olarak dönmesi ve parti başkanlığına aday olması beklenebilir. Belki de CTP’deki bu aday belirleme sürecindeki belirsizlik ve gecikme, Talat’ın başkanlığa aday olmasını isteyenleri Kurultay’ı zorlama aşamasına sokabilir.”
Şimdi Talat’ın aday olmayacağını açıklamasından sonra baskı gelip tekrar aday olabilir mi, CTP O’na rağmen Talat ismini açıklayabilir mi bilemem ama Talat’ın CTP’ye dönme gibi bir fikrinin “aday olmayacağım” açıklamasından sonra Cumhurbaşkanlığına aday olmak fikrinden daha önde olacağını söylemek çok da mantıksız olmaz diye düşünüyorum.


----------------------------------------------

Erdoğan’ın ziyareti

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarım günlük KKTC ziyaretini program biraz aksamış olsa bile gerçekleştirdi.
Erdoğan’ın gelişi yine sokaklarda protesto gösterilerine sahne oldu.
Polis de Erdoğan’ın daha önceki ziyaretlerinde olduğu gibi göstericilere karşı tavrını daha da sertleştirdi.
Erdoğan’dan Barış Günü’ne yakışır barış mesajları vermesi beklendi. Erdoğan Kıbrıs’ta bir çözüm için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini tekrarladı. “Siyasi eşitlik, iki kesimlilik, iki kurucu devletlilik ve BM parametrelerindeki görüşmelere tam destek verdiklerini” de vurguladı.
Erdoğan’ın Kıbrıs sorunundaki mesajları dışında 2-3 ay içinde Türkiye’den suyun geleceğini ve ardından da yine deniz altından kablolarla elektrik getirileceğiyle ilgili mesajları vardı.
Kısa da olsa ziyaretin başlıkları böyleydi ama ardından elbette ki Kıbrıs’ın güneyinden de ziyaretle ilgili açıklamalar gelecektir. O zaman konular daha da açılabilir.

Bu yazı toplam 1485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar