1. YAZARLAR

  2. Tümay Tuğyan

  3. Eroğlu Erdoğan’dan destek istedi
Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Eroğlu Erdoğan’dan destek istedi

A+A-

 

Mehmet Ali Talat’ın, Nisan 2015’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklamasının ardından gözler bir kez daha CTP’de.
Parti Meclisi’nin bu hafta, partinin Cumhurbaşkanı adayını belirlemek gündemiyle toplanması beklenmekte.
Talat’ın söz konusu tavrının Parti Meclisi’nde alınacak kararı ne şekilde etkileyeceğini, kuşkusuz toplantının ardından göreceğiz.
‘Aday olmayacağım’ açıklamasına rağmen Talat’a adaylık teklifi götürülebilir ve kararını yeniden gözden geçirmesi istenebilir.
Bu bir ihtimal.
Bir diğer ihtimal ise diğer adaylar üzerinden bir değerlendirme yoluna gidilmesi ancak bunun çok da ‘rahat’ alınabilecek bir karar olacağını düşünmüyorum.
Çünkü Parti Meclisi’nde Talat’ın hatırı sayılır bir destekçisi var.
Ve Talat’ın bu şekilde adaylıktan çekilmiş olmasından rahatsız olan partililer, tepkilerini dile getirmeye başladılar.
Parti yönetimine yöneltilen bu tepkilerin parti meclisi toplantısında sertleşerek devam edeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.
Ve eğer Talat’ın kararı kesinse, yani partiden kendisine bir teklif gitse dahi yaptığı açıklamanın arkasında durarak bu teklifi reddederse ve sıra diğer aday adaylarına gelirse, bu durumda bile Talat’ın gölgesi üzerlerinde olacak.
Bunca tartışmanın ardından, aksi umulabilir mi?
Parti içinde yapılan ‘yoklamalarda’ birinci sırada olan Talat’ın ardından ikinci sırada yer alan Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile üçüncü sırada yer alan Meclis Başkanı Sibel Siber arasında bir tercih yapılacak belki ama her iki tercih de ‘birinci’ tercih ol(a)mamanın ağırlığıyla aday olacak.
Bu kuşkusuz ‘iyi’ bir başlangıç değil!

***

‘İyi’ durumda olmayan bir diğer aday (adayı) da galiba Cumhurbaşkanı Eroğlu.
Erdoğan’ın dünkü ziyaretinde havada uçuşan onca laf (kalabalığı) arasında tek dikkat çekici cümle bana göre Eroğlu’ndan geldi ve bu Eroğlu’nun ‘gelecek güvensizliğinin’ çok açık bir göstergesiydi.
“(...) Sayın Erdoğan’ı desteklemeye devam edeceğiz, onların da bizleri desteklemeye devam edeceklerinden eminiz” (...)
Bu cümlede ‘destek’ kelimesinin niyetinin, Kıbrıs sorunu olmadığı aşikar.
Eroğlu’nun Erdoğan’dan talep ettiği destek, Cumhurbaşkanlığı seçimi içindir.
Ve ezelden beridir çok ‘sevişmedikleri’ malumumuz olan Erdoğan’a yapılan bu ‘sen beni seçimde destekle, ben de senin varlığını ve siyasetini destekleyeyim’ teklifi, Eroğlu’nun Türkiye’nin desteği olmaksızın sıkıntı yaşayacağını düşündüğünün ilanıdır.
Bunu düşünüyor olmasının birkaç sebebi var Eroğlu’nun.
Diğerlerini sular berraklaştıkça tartışırız ancak şu an Eroğlu’nu sıkıntıya sokan en taze gelişme, kuşkusuz Talat’ın aday olmayacağını açıklamasıdır.
Çünkü Talat’ın aday olmaması demek, Akıncı’nın kuvvet kazanmış olması demektir.
Ve bu, Eroğlu için de ‘iyi’ bir başlangıç değildir.

Bu yazı toplam 1610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar