1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. TAK’ta sular durulmuyor
Fayka Kişi

Fayka Kişi

TAK’ta sular durulmuyor

A+A-


Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta Hüseyin Yalyalı’nın müdür olmasıyla birlikte yaşanan rahatsızlık ve baş gösteren sorunlar devam ediyor.
Bir türlü çalışma huzurunun bulunmadığı TAK’ta son olarak Hayriye Kaya ile Yalyalı karşı karşıya geldi.
İddialara göre Yalyalı, tüm yetkileri kendinde topladı, müdür yardımcısı ve amirleri  kendisiyle uyumlu çalışmadıkları gerekçesiyle yetkisizleştirdi.
Yasaya göre çalışanlar izinleri amirlerden alırken, Yalyalı’nın izin verme yetkisini de kendisine bağlaması tartışmaya neden oldu.
Hayriye Kaya, Yalyalı ile yaşadığı sorunu yetkililere aktardı, gerekenin yapılmasını istedi.
İşte Kaya’nın iddiaları:

“27 Eylül, 2013

Sayın Emir Ersoy,
TAK Yönetim Kurulu Başkanı.

TAK müdürlüğüne seçim yasaklarına 0.5 kala atanan Hüseyin Yalyalı, kendinden olmayanlar diye nitelediği bazı çalışanlara baskı, taciz, tehdit ve hakarete varan davranışlarını tırmandırarak sürdürmektedir.

26 Eylül, Perşembe günü (dün) 13 yaşındaki çocuğumun “Anne arkadaşlar üzerime kaşıntı tozu attı. Gel beni al bir duş alıp dersaneye geri bırak” demesi üzerine saat 14.40’ta haber amiri Hakan Aşkın’dan izin alarak işyerinden ayrıldım.

Aynı odada çalıştığım A.T’nin da bunu hemen ona ihbar etmesi üzerine 14.54’de Hüseyin Yalyalı’nın sekreteri Nefise Çakır beni cep telefonumdan arayarak beni  telefonda görüştürdü.
Amirlerin izin verme yetkisinin olmadığını, bunu tekrarlamam halinde bana soruşturma açacağını, maaşımdan keseceğini, birilerine uyup (amirler) ona karşı bu davranışlara devam edersem hakkımda yasal işlem başlatacağı gibi tehdit, taciz ve hakarete varan sözler sarfetti.

Ben de ona amirlerin Yönetim Kurulu tarafından atanmış amirler olduğunu kamu görevlileri yasasının da amirlere izin verme yetkisi verdiğini  ona ifade ettim.  Ki benim çocuğumun sağlığı sözkonusuyken ben hiç kimseden izin almadan da çıkabilirdim. İşlerin aksayacağı bir durum sözkonusu değildi.

Ayrıca bu konuşmalar 13 yaşındaki bir çocuğun yanında olmuştur ve çocuğun kendini suçlu hissederek tekrar tekrar benden özür dilemesine, bütün bu yaşananların kendi yüzünden olduğunu söylemesine kadar varmıştır.

Ne benim ne de çocuğumun psikolojisini  bozmaya kimsenin hakkı yoktur.  Zaten bu stresin sonucunda da  strese bağlı kas ve/veya sinir sertleşmesinden Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne gittim ve oradaki doktorun iğne yapmasından sonra eve döndüm. Doktor raporum ektedir.
Dolayısıyla biz çalışanlar olarak böyle huzursuz bir ortamda daha fazla çalışmaya tahammülümüz kalmamıştır.  Zaten bu ortamda çalışmak sizin de gördüğünüz gibi sağlıklı değildir.
O nedenle Yönetim Kurulu ve ilgili Bakan’ın soruna bir an önce çözüm bulmasını ümit etmekteyim.
Bilgilerinize sunar, gereğini saygılarımla arz ederim.
      

Hayriye Kaya

Dağıtım:
Sayın Serdar Denktaş (Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Kültür ve Spor Bakanı)
Kamu-İş (TAK’ta yetkili sendika)”

***
“Herkese kapımız açık”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, DP-UG’ye giden eski vekillerine, kapıları açtı, “Hiç kimseye kapıları kapatmadık” dedi.
Özgürgün, Genç TV’de Aysu Basri Akter’in programında konuştu, son günlerin gündemindeki ‘sağda birleşme’ ve UG’li vekillerin UBP’ye katılacağı iddialarını…
Özgürgün, “UBP’ye gelmek isteyen beyan eder. UBP Tüzüğü’ne bakılır, yetkili makamlar karar verir” dedi.
Öte yandan sağda birlik konusuna da açıklama getiren Özgürgün, “Kimse UBP’nin lav edilmesini ve başka bir oluşumun oluşmasını beklemesin. Sağda birlik ancak UBP çatısı altında mümkündür” ifadelerinde bulundu.

***
“Şüpheliyim”

DP-UG Genel Sekreteri Bengü Şonya, şüpheli… Neye mi? Milletvekillerinin transferini de önleyecek Siyasi Partiler Yasası’nda yapılacak değişiklik…
Birkaç gündür Şonya, DP içerisinde yaşanan gelişmeleri anlatıyor, aktarıyor.
Dün Kıbrıs TV’de Serhat İncirli’nin sorularını yanıtlayan Şonya, bu konudaki görüşlerini de dile getirdi.
UG’li bazı vekillerin UBP ile görüşme yaptığı iddiaları söylenirken ve tam da ‘transfer olacak’ iddiaları alevlenmişken ve yasa değişikliği de gündem gelmişken, Şonya, yasa değişikliğinin Meclis’te onay alacağından şüphe ettiğini söyledi.
“Çünkü bizde 2 arkadaş (Taçoy ve Töre) bu yasa değişikliğine karşı olduğunu söylemişti” hatırlatmasını yapan Şonya, “Eşref saati gelince nasıl bir tablo ortaya çıkacak göreceğiz” dedi.

***

FACEBOOK

“Acil insani yardım çağrısı!!! Şiddete karşı ayakta durmaya çalışan genç anne ve yavruları için kiralanan eve eşya, tabak-çanak,çarşaf,bebek bezi, oyuncak, Aptamil mama ve yiyecek malzemesine ihtiyaç vardır. Kullanmadığınız eşyaları kontrol ederek lütfen bize ulaştırın. 05338249662”


BARIŞ BAŞEL’in profilinden

Bu yazı toplam 1392 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar