1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Ben 28 yaşındaydım oysa babamı gömdüklerinde henüz 23 yaşındaydı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Strovulos ve Namık Kemal’de kazılara devam…

A+A-

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, aşırı sıcaklara rağmen hiç ara vermeksizin açık arazide yürüttükleri kazıları sürdürüyorlar. Kazı ekiplerindeki arkeologlarımız, şirocularımız ve diğer çalışanlar bu aşırı sıcaklarda, ağır koşullarda “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları adamızın çeşitli bölgelerinde aramaya devam ediyor.

Strovulos’ta 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bir kuyu kazısında aranmaya devam ederken, Lakadamya bölgesinde de bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların bulunabilmesi için araştırmalar sürdürülüyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Mağusa’da Namık Kemal Lisesi avlusunda başlatılmış olan kazı devam ediyor…
Kayıplar Komitesi’nin Ozanköy’de (Kazafana), Girne Boğazı’ndaki Piknik Alanı’nda, Lefkoşa varoşlarında ve İnönü’de (Sinde) yürüttüğü kazılar devam ediyor. Bir kişiden geride kalanların bulunduğu Gönyeli’deki kazı genişletilerek sürdürülürken, Abohor’da (Ebiho) bir okurumuzun göstermiş olduğu tarladaki kazı da devam ediyor. Bu alanda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.

Bu aşırı sıcak günlerde “kayıplar”ın bulunması için canla başla çalışmalarını sürdüren arkeologlarımıza ve kazı ekibindeki herkese “Çok kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1343 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar