1. YAZARLAR

  2. Salih Sarpten

  3. Koleji Kazananlar ve Kazanamayanlar
Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Ortada kuyu var yandan geç!

A+A-

 


Müzakerelerin başlayabilmesi için yaklaşık altı aydır üzerinde ‘uğraşılan’ ortak açıklama metniyle ilgili önceki akşam itibarıyla basına sızan son taslağın Kıbrıs Türk tarafınca nasıl değerlendirildiğini henüz öğrenebilmiş değiliz.

Taslak yayınlandıktan itibaren KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan üç ayrı açıklama geldi, ancak üçünü toplasanız, bir tane doyurucu açıklamaya denk değil.

İlk olarak önceki akşam; ‘Henüz uzlaşma yok, süreç devam etmektedir. Konuyla ilgili temaslarımızı pozisyonumuza uygun olarak devam ettirmekteyiz. Tarafımıza herhangi bir öneri sunulması halinde değerlendirilerek Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ve çıkarları doğrultusunda gereken tavır belirlenecek, bir uzlaşıya varılması durumunda gecikmeksizin açıklanacaktır’ denildi.

Sonra dün sabah; ‘Bu sabah tarafımıza Birleşmiş Milletler kanalıyla geçmişte olduğu gibi ‘ortak açıklamaya’ dair bir taslak daha ulaştırılmıştır.Her zaman olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk Halkı’nın çıkarlarını gözeterek gerekli değerlendirmelerimizi yapacak ve kamuoyumuzla paylaşacağız’ açıklaması geldi.

Ve son olarak dün akşam üzeri; ‘Kıbrıs Türk tarafı olarak ilgili tüm tarafların yoğun çaba ortaya koymalarının sonrasında görüşmelerin bir an önce başlatılması için Kıbrıs Rum tarafının tutumunu netleştirmesini bekliyoruz. Sürecin başından bu yana olduğu gibi bundan sonra da kendi bünyemizdeki istişarelerimizi devam ettirerek yapıcı tavrımızı sürdüreceğiz’ ifadeleri kamuoyuyla paylaşıldı.

Sonuç?

Hiç!

Kıbrıs Türk tarafı bu taslakla ilgili ne düşünüyor, belli değil.

Açık olansa, bir şeylerin beklenmekte olduğu.

Her zamanki gibi bizim, kendimize ait bir düşüncemiz, kendimize ait bir tavrımız, kendimizi bağlayan bir sözümüz yok.

Acaba Türkiye ne diyecek?

Acaba Anastasiadis Yunanistan ziyaretinden ne ile dönecek?

Acaba, acaba, acaba???

Evet Anastasiadis’ten de detaylı bir açıklama gelmedi henüz.

Ama Rum lider taslağı dün siyasi partilerle değerlendirdi ve sonrasında, detaylandırmasa da olumlu baktığının mesajını verdi; ‘Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkelerini tatmin edecek ve müzakerelerin başlamasını sağlayacak özlü bir ortak açıklama için ciddi perspektifler var’ dedi.

Ya bizim perspektiflerden ne haber?

***

Güney Kıbrıs’tan tek açıklama Anastasiadis’ten değildi.

Diğer bazı siyasi partilerin yanı sıra, AKEL de kısa bir
değerlendirme yaptı, taslakla ilgili.

Mevcut taslağın Hristofyas-Talat müzakerelerinde uzlaşılanlardan daha alt seviyede olduğunu söyleyen AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, ‘ancak Anastasiadis, müzakerelerin yeniden başlamasına karar verirse, onu destekleyeceğiz’ dedi.

Peki ya CTP ne diyor?

Taslak, parti içerisinde değerlendirildi mi?

Cumhuriyetçi Türk Partisi, KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan bağımsız olarak son gelişmelerle ilgili bir şey söyleyecek mi?

Yoksa sessiz kalıp, günün sonunda Eroğlu’nun yapacağı açıklamayı mı bekleyecek?

Yani dolaylı da olsa, Eroğlu’nun ‘ortada kuyu var yandan geç’ politikasının bir parçası mı olacak?

Bu yazı toplam 1752 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar