1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Numan, BORÇ ve KAÇAK!
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Numan, BORÇ ve KAÇAK!

A+A-

UBP’li siyasiler marifetlerine devam ediyor. Dün UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ‘çiçek faturaları’ ile manşetteyken, bugün UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, ‘kaçak’ bağladığı elektrik ile gündeme geldi.
UBP eski milletvekili ve UBP Genel Sekreteri Necdet Numan’ın Çatalköy’de bulunan mandırasının elektriği 25 BİN TL borcundan dolayı geçtiğimiz hafta KIB-TEK çalışanları tarafından kesildi.
Ancak ne var ki dün bölgeye giden çalışanlar herhangi bir ödeme yapılamadan elektriğin kaçak olarak bağlandığını tespit etti. Bunun üzerine ise elektrik trafodan kesildi.

***

Benim 1 onların 2 beyni mi var?

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, Meclis’te milletvekillerine verdiği derse dün de Kanal SİM ekranlarında devam etti.
Milletvekilliği işinin kolay olmadığından bahseden Erhürman, bugüne kadar alışılmış milletvekili profilinden farklı bir tablo önümüze koydu.
Özellikle nasıl olur da bir vekilin 2’nci hatta 3’ncü iş yapmaya fırsatı olduğunu hayretlikle dile getirdi, çünkü diyerek Erhürman şunları söyledi:
“Ben vekil oldum olalı, 24 saat bana yetmiyor. Okumam gereken, araştırmam gereken birçok şey var. Benim bir beynim onların 2 beyni mi var da ben yetişemiyorum. Ya ben yanlış anlıyorum milletvekilliğini ya da arkadaşlar ki 2’nci hatta 3’ncü iş yapıyorlar.”
Ve milletvekillerinin görevlerini madde madde sıraladı, olması gerekeni söyledi. Neydi bunlar? İşte Erhürman’dan milletvekillerin bir yere not etmesi gereken sorumlukları;
- Aktif olarak Meclis Genel Kurulu çalışmalarına katılım. Gündemi takip etme. Gündemdeki konuları araştırmak, çalışmak, yasalara, anayasaya bakmak
- Yasa önerisi çalışmaları yapmak
- İktidardaki vekiller de dahil, bakanlıkları denetleme, yasaya aykırılık var mı yok mu araştırma, sormak
- Komite çalışmalarına katılmak. Ancak ‘süs bitkisi’ gibi katılmamak. Bir zahmet görüşülen konuları araştırmak, çalışarak, fikir ortaya koyarak katılmak…

***

Sayıştaylık denetim niye yapmıyor?

Dışişleri Bakanlığı’ndaki yolsuzluk iddiaları için henüz araştırma açılmadı. Eski Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün, bakanlık bütçesinden, kurultaya yönelik yaptığı yardımların yanı sıra şimdi de ortada bir ‘çiçek’ meselesi var.
Eski Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, kurultay döneminde bakanlık bütçesinden yapılan harcamalar konusunda Sayıştaylığa çağrı yapmış, araştırmasını istemişti ancak bir yandan da Özgürgün ile Sayıştay Başkanı Osman Korahan arasındaki ilişkiye dikkat çekmişti.
Bugün oldu, Sayıştaylık, Dışişleri Bakanlığı’na yönelik bir denetim başlatmadı. Konuya sessiz kalmayı  tercih etti. Devletin maliyesini istediği şekilde, harcayanları denetim altına alması gereken kurum, birçok iddianın konuşulduğu Dışişleri Bakanlığı’na yönelik neden bir araştırma başlatmıyor?
Kutlay Erk’in de vurguladığı gibi Özgürgün ile Korahan’ın yakın ilişkisi mi buna engel?

***

İyi de kim söyledi aranmadı diye?!

Serhat İncirli dün sabah YENiDÜZEN'i okurken ekranda göstermedi. Dışişleri eski Bakanı Hüseyin Özgürgün’e dair ‘çiçek alışverişi’ iddialarına yönelik, “Böyle haber olmaz” dedi. “Ben de gider 100 bin liralık çiçek alır Özkan Yorgancıoğlu aldı derim. İmzasız fatura olmaz” dedi… “Ya imzalı olacaktı ya da YENiDÜZEN Özgürgün'ün de görüşünü almalıydı” dedi… İyi de kim söyledi ki sayın Özgürgün’ü aramadık, gün boyunca arandı, yanıt vermedi. Ayrıca, ortada bir de ‘konuşan’ çiçekçi var… Yani imza bir yana, doğrudan, birinci ağızdan görüş var. Bunu da geçtik, eski DIŞİŞLERİ BAKANI Kutlay Erk’in açık çağrıları, ihbarı, açık eleştirisi var. Sayın Serhat İncirli’nin Özgürgün’e yönelik “koruyucu” tavrı dikkat çekici…

***

FOTO YORUM…

25 yıl önce… Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi…

Bu yazı toplam 1666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar