1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Muafiyetler netleşti
Muafiyetler netleşti

Muafiyetler netleşti

Fileleftheros “Tıraşlamayı Yüzde 45 Tıraşladılar... Sigorta, Yardım Kurumları ve Özel Okullara Yüzde 27,5”

A+A-

Kıbrıs Rum Merkez Bankası kararnamesi ile “Kıbrıs Bankası” mevduatlarına yapılacak tıraşlamadan muafiyetler netleştirildi.  Belediyelerin ve JCC’nin mevduatları tıraşlamadan tamamen muaf tutuldu.

Fileleftheros “Tıraşlamayı Yüzde 45 Tıraşladılar... Sigorta, Yardım Kurumları ve Özel Okullara Yüzde 27,5” başlıklı manşet haberinde Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu ile Merkez Bankası tarafından ortak alınan karar doğrultusunda, yapılacak mevduat tıraşlamasından muaf tutulacakların hacmini genişlettiğini, bunun da geriye kalan mevduatın değerini yüzde 40-45 arasında düşüreceğini yazdı.

Tıraşlamadan muaf tutulacakların hacminin genişletilmesi kararına Troyka’nın da onay verdiğine işaret eden gazete, Kıbrıs Rum Merkez Bankası kararnamesine dayanarak tıraşlamadan muaf tutulacakları şöyle sıraladı:

“- Kredi kurumları ve kredi kartı işlem şirketleri (JCC),-Genel hükümet (devlet)-Para-Finans araçları yeniden satın alma anlaşmaları (repo transactions)Yüzde 27,5 oranında etkilenecek kategoriler:-Sigorta şirketleri, sigorta ortaklık şirketleri ve yardımlaşma sandıkları-Yerli para finans yardımlaşma örgütleri ve Şirketler Mukayyitliği’ne kayıtlı olmayan kurumlar-Maliye Bakanlığı’na kayıtlı insani yardım kurumları-Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı okullar ve eğitim kurumları.Devlet okulları ve eğitim kurumlarının Genel Hükümet kategorisine dahil olduğu vurgulandı.”

Simerini “Tıraşlama Yöntemine Formül Buldular... Hangi Kategoriler Muaf Tutuldu” başlıklı manşet haberinde Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu ve Merkez Bankası tarafından dün alınan kararın “Kıbrıs Bankası”nın sigortasız mevduatlarına yapılacak tıraşlamanın yüzde 45-50’yi aşmamasını hedeflediğini, sigortasız mevduatlara yapılacak tıraşlamayı azaltmaya çalışırken, daha önce tıraşlamadan muaf tutulan bazı kategorileri yüzde 27,7 tıraş kapsamına aldığını yazdı.

Alithia manşet haberine “Tıraşlama Haziranda, Muafiyetler Kesinleşti” başlığını attı ve tıraşlama miktarının “Kıbrıs Bankası”nda haziran ayına kadar yapılacak olan değerlendirmeden sonra netleşeceğini, değerlendirmeyi yapacak kuruluşun da, muafiyetlerin kesinleşmesi ve “Kıbrıs Bankası” Yönetim Kurulu’nun atanmasından sonra işe başlayacağını belirtti.

Politis manşet haberini “Yüzde 40 Tıraşlamada Muafiyetler Daha Az... Sigorta Fonlarına, Okullara ve Kurumlara (mevduatlarına) Yüzde 27,6 Tıraş” başlığıyla aktardı.

ANASTASİADİS’İN DÜNÜRÜ VE DAMADINDAN 3 MİLYON EURO ALAN II. HRİSOSTOMOS TEDBİRLERE DESTEK BEYAN ETTİ

Fileleftheros “Başpiskopos Hükümet Tedbirlerini Destekliyor” başlıklı haberinde Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından açıklanan ekonomiyi hareketlendirme tedbirlerine destek beyan ettiğini bildirdi.

Habere göre II. Hrisostomos ilan edilen tedbirlere destek beyan ettiği dünkü açıklamasında, Nikos Anastasiadis’in dünürü ve damadının kendisini ziyaret ederek Kilise’ye 3 milyon Euro tutarında bağış yaptığını da söyledi.

Bağışlanan paraları, muhtaç kişilere gıda ve giyecek yardımı yapılması maksadıyla Güney Kıbrıs genelindeki kilise ve metropolitlere paylaştırdıklarını anlatan II. Hrisostomos aldığı ve alacağı tedbirler için Anastasiadis hükümetine teşekkür etti.

II. Hrisostomos, Anastasiadis hükümetinin açıkladığı tedbirler arasında, gençlere Kilise mallarının verilmesi de bulunduğunun hatırlatılması üzerine, kendisini ziyaret eden Rum Tarım Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı’na, Kilise’nin bütün mallarının halkın emrine amade olduğunu söylediğini anlattı.

(tak)

Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur