Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp kazıları artık uluslararası standartlarda yürütülecek…”

A+A-

 

Lefkoşa, 16 Kasım 2015 (T.A.K.): Kayıp Şahıslar Komitesi, Arjantinli uzmanların zemin tarama radarıyla yaptığı incelemeler sonucunda kayıp kalıntıları olabileceğini saptadığı 9 yerden biri olan Karaoğlanoğlu (Ayyorgi) köyünde kazı başlattı.

Kazının başarılı olması durumunda komite çalışmalarında söz konusu aleti kullanmayı gündemine alacak.
TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük, 9 yılın geride kaldığı kayıp kazılarında daha zor ve problemli bir döneme girildiğini belirterek, “Kazılarımızın daha verimli olabilmesi için kazı araştırmalarına ve kazılara daha çok önem verip, daha çok yatırım yapmaya karar verdik” dedi.

Gelişen teknolojiyi de izlediklerini ve yer katmanlarını ölçen bir radar sisteminden haberdar olduklarını kaydeden Küçük, toprağın daha önce kazılıp, kazılmadığını tespit eden bu aletin Arjantinli uzmanlar tarafından getirtilerek,  komitenin bilgisinde bulunan bölgelerde inceleme yapıldığını ve Arjantinli uzmanların 9 yerde kazı yapılmasın önerdiğini belirtti.

Gülden Plümer Küçük, Karaoğlanoğlu’ndaki (Ayyorgi) kazının, söz konusu aleti test etmek için yapıldığını; başarı oranı yüksek olursa kazı çalışmalarında bu aleti kullanabileceklerini söyledi.
Kazı listelerinde 8 yer daha bulunduğunu belirten Küçük, ayrıca şu anda Muratağa ve Sandallar’daki kazıların devam ettiğini; iki ekibin bilimsel şekilde çalıştığını ve bu çalışmalarda antropologların da arkeologlara yardım ettiğini ifade etti.


BRT’YE DEMEÇ

Gülden Plümer Küçük, BRT’ye verdiği demeçte de “Kayıp kazıları artık uluslararası standartlarda yürütülecek” dedi.

KŞK ÜYELERİ LÜBNAN’A GİDİYOR

Öte yandan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, komitenin üç üyesinin Beyrut’ta “eğitim ve insan hakları” konusunda yapılacak bir toplantı için bugün Lübnan’a gideceğini açıkladı.
Küçük, kendisi yanında Kıbrıslırum üye Nestoras Nestoros ve BM üyesi Paul-Henri Arni’nin katılacağı toplantıda, Ortadoğu ülkelerinin temsilcilerinin de yer alacağını bildirdi.
Komitenin son dönemlerde Irak, Lübnan ve İran gibi Ortadoğu ülkelerine Antropoloji Laboratuvarı’nda eğitim de verdiğini belirten Gülden Plümer Küçük, Arjantin Adli Tıp Antropoloji Ekibi’nin (EAAF) organize ettiği iki günlük toplantıya bu bağlamda katılacaklarını anlattı.
 

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 17.11.2015)

Bu yazı toplam 1260 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar