1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. HEPSİ BATSIN
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Büyük Adam olmanın sırları

A+A-


Adam oğluna hep “Sen adam olmazsın” dermiş.
Gel zaman git zaman küçük oğlan büyümüş vezir olmuş. Sürükleterek babasını makamına getirtmiş.
“Sen hep bana adam olmazsın diyordun, bak vezir oldum” demiş.
Baba bir bakmış... Sonra da,
“Ben sana vezir olmazsın demedim, adam olmazsın dedim” demiş.

***

Bu hikayeyi bilmeyen var mıydı ? Farketmez ki…
Etrafıma bakıyorum ‘adam’ olmayan ama  kendince ‘vezir’ olup adam olduğunu zanneden o kadar çok insan var ki…

***

‘Büyük Adam” (!)  olmanın da sırları, püf noktaları var. Dünyada, Türkiye’de  vede vede tabii ki ülkemizde incelemeler (!) yaptım, ortaya çıkardım (!) .   Sizinle paylaşmak da boynumun borcuydu. Paylaşıyorum.

***

Büyük “Adam”  olmak için,
1) Utanmaz, arlanmaz ve de ukala olacaksınız.
2) Yalakalığı bir ‘bilim’ olarak özümseyeceksiniz.
3) Kalabalıklarda hep Patron’un veya Müdür’ün yanında yer alacaksınız. 
4) Fotoğrafçı , kameraman varsa, çekilen her karede yer almaya çalışacaksınız.
5) Herhangi bir konudaki tartışma veya sohbetin tam ortasına dalacaksınız. O konuda hiçbir şey bilmediğinizi çaktırmayacaksınız. 
6) Onun bulunmadığı yerlerde, Patronunuzun veya Müdürünüzün, Başkanınızın adını sık sık anacaksınız. Anacaksınız ki onun kulağına da gidebilsin.
7)  “Patron böyle istiyor”, “Müdür böyle emretti” , “Başkan şöyle diyor”,  gibi,   daha büyük adamların (!) söylediklerine sık sık atıfta bulunacaksınız. 
8) Kanunlar, adalet gibi konularda atıp tutacaksınız. Herkes, kanunlara ne kadar saygılı, ne kadar adil olduğunuzu anlasın. ‘Kanun benim’ düşüncenizi açığa vurmayacaksınız.
9) Önemli olan sizin öz düşünceleriniz değildir.  Önemli olan Patronunuzun veya Müdürünüzün   düşündükleridir. Katılmasanız bile “Peki efendim, haklısınız efendim” deyip uygulayacaksınız.
10) Tetikte olacaksınız. Boş bir koltuk gördünüz mü ona oturmak için hemen yanıbaşında duracaksınız. Başkaları kapmadan sizin kapmanız için.
11) Asla, ‘Ben bu işten anlamam, beceremem’  zaafiyetini göstermeyeceksiniz.
12) En iyisinin siz olduğunuzu hep hissettireceksiniz. “Ben olsam şöyle yapardım”, “Bu böyle değil şöyle yapılır”, “Beceriksizler her şeyi mahfettiler”, “Çözüm bende” diyeceksiniz.
13) Bilmediklerinizi sakın ola bilenlere danışmayacaksınız. Çünkü danışmak, bir zaaftır,  bir şey bilmediğinizi ortaya çıkaracaktır.
14) Partili olmayıp da “adam’ olan görülmemiştir. “Adam’ olmaya niyetiniz varsa, güçlü gördüğünüz siyasi partiye kaydınızı yaptıracak, hep ortalarda dolanıp duracaksınız.
15) Parti içinde sürekli hareket halinde olacak, oradan oraya koşuşacaksınız. Herkese ‘deli gibi uğraşıyor’ dedirtmelisiniz.
16) Ağzınızdan “Başkan”ı hiç düşürmeyeceksiniz.  O’nun adını o  kadar sık kullanacaksınız ki, herkes gece, gündüz birlikte olduğunuzu anlasın…
17) Paranın önemine iyi çalışmalısınız. Ne kadar ‘paralı’ görünürseniz o kadar dikkat çeker ‘adam’ yerine konursunuz.
18) Paranızla her şeyi ama herşeyi satın alabileceğinize inanmalı ve bunu  çevrenize de inandırmalısınız.
19)  Mitinglerinde, toplantılarda en ön saflarda bulunmaya gayret göstereceksiniz. Sürekli yer değiştirin ki, göremeyenler varsa  ne kadar sadık bir partili olduğunuzu görsünler.
20) Tek ve tek hedefinizin Parti’nin çıkarları olduğunu, kişisel beklentileriniz olmadığını söyleyeceksiniz. (Kişisel beklenticiklerinizi doğru yerde ve doğru zamanda ortaya koymak işin en önemli püf noktalarından biridir.)

Bütün bunları yapıp hala ‘Büyük Adam’ olamamışsanız emin olun ki suç sizde değildir.  Suç ya Patronunuz veya Müdürünüz veya Parti Başkan’ındadır.  O zaman , iş veya Parti değiştireceksiniz.
Bunu da yapamıyorsanız siz “adam” olmazsınız.
Boşuna uğraşmayın.

Bu yazı toplam 2224 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar