1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. İyiler ve Kötüler / Οι καλοί  και οι κακοί
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper

İyiler ve Kötüler / Οι καλοί  και οι κακοί

A+A-

İyiler ve Kötüler

Geçtiğimiz hafta burada tuhaf bir olay oldu!
Bir adam sabah kalktı ve çocuk kaçırmaya karar verdi. Bir okula gitti ve birçoğuna yaklaştıysa da en sonunda iki çocuğu kandırmayı başardı. Kendisini yeni öğretmen olarak tanıttı ve çocuklardan kitap taşımaya yardımcı olmalarını istedi. Çocukların saf ve masum akılları kötülük düşünmedi. Yardım etmek istediler. Çocukları arabasına koydu ve okula çok yakın olan dairesinde saklamaya başladı!
Olayın Kıbrıs Türk basınında da çıktığından eminim; devamını biliyorsunuz.
Çocuklar yedi saat rehin tutuldular ve bazı şüpheli hareketler gören komşunun ihbarı üzerine fail yakalandı.
Polis derhal daireye gitti, adam müthiş bir soğukkanlılıkla kapıyı açtı çeşitli argümanlarla polislerin daireye girmesini engellemeye çalıştı.
Neyse ki başaramadı.
Çocuklar bir odada sersemlemiş halde bulundular.
İşkenceye uğramadıklarının teyit edilmesi için yetkililerle birlikte her türlü muayene yapıldı. Daha sonra ortaya çıktığı üzere, failin hedefinin fidye olduğu anlaşıldı.
Hal böyleyken, failin kimliği ortaya çıkana değin sosyal medya kullanıcıları yabancılara karşı tüm ırkçı nefretlerini kustular. 
“Sınırları kapayın”, “tüm yabancılar gitsinler”, “toplumumuzu mahvettiler” gibi söylemler ve daha niceleri…
Aynı kişiler, polis tarafından açıklamanın yapılmasının ardından onlarca ünlem işareti ile birlikte failin KIBRISLI olduğunu yazmaktaydılar…
Korkunçmuş ha?
Her şeyden önce tekerleği keşfettik.
Kötü Kıbrıslılar da varmış!
 İkinci olarak, halk Facebook aracılığıyla sesini verebiliyorken mahkemelerden ne yapmasını bekleyelim ki?  Birkaç saat içerisinde ırkçılık salyaları hızlı bir şekilde “bizimki” denilen birini taşlamaya evirildi. Elbette, bu durumu da yabancı örneklere (onların mantığıyla) özenmek olarak nitelendiriliyorlar.

* * *
Bu yabancı düşmanlığına nereden bulaştığımızı bilmiyorum. Aldığım bilgilere göre Kıbrıs Türk toplumunda da benzer zihniyetler vardır. Anlayamadığım bir diğer nokta da niye bizim ırkımızın (yani her birimizin kendi ırkının) neden mükemmel olduğu ve diğerlerinin olmadığıdır.
Hiç anlamadığım bir diğer nokta ise, önemli bir kısmı gurbette yaşayan, yani başka ülkelerde göçmen olan ve siyasi-ekonomik belirsizliğin bireyleri yeniden her an valizini alıp kaçmaya sürükleyebileceği bir halkın (bu noktada hepimizden, hem Kıbrıslı Rumlardan hem Kıbrıslı Türklerden bahsediyorum) benzer veya daha kötü koşullardan kaçıp ülkesini bırakıp daha iyi bir şey bulmak için ülkemize gelmiş bu kişilere ilişkin nasıl böyle bir zihniyete sahip olduklarıdır!    

Toy değilim. Okul bölgelerindeki güvenlik konusunun; çocuklarımızı daha açıkgöz olmaları yönünde nasıl eğitmemiz gerektiği konusunun; eğitimcilerin, okul idarelerinin ve devletin çocuklarımızın güvenliğine ilişkin sorumluluklarının neler olduğu konusunun önce geldiğinin farkındayım. Fakat bu davranışa ve kötünün daima yabancı olduğu zihniyetine değinmeden geçemedim. Bu konu ciddi bir konudur, toplum içerisinde yükselen bir boyut almış durumdadır ve beni endişelendiriyor!


_____________

YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili

_____________

Οι καλοί  και οι κακοί

Την περασμένη βδομάδα στην ελληνοκυπριακή πλευρά συνέβη κάτι αδιανόητο! Ένας άνθρωπος ξύπνησε το πρωί και αποφάσισε να απαγάγει παιδιά. Πήγε σε ένα σχολείο και κατάφερε να ξεγελάσει δύο, ενώ είχε προσεγγίσει περισσότερα. Τους συστήθηκε ως ο καινούριος δάσκαλος και ζήτησε τη βοήθειά τους για να μεταφέρουν βιβλία. Το αγνό και αθώο μυαλό των παιδιών δεν πήγε στο κακό. Θέλησαν να βοηθήσουν. Τα έβαλε στο αυτοκίνητό του και τα έκρυψε στο διαμέρισμά του, το οποίο βρισκόταν πολύ κοντά στο σχολείο!

Είμαι σίγουρη πως το θέμα καλύφθηκε από τα Τ/κ ΜΜΕ, τη συνέχεια την ξέρετε. Τα παιδιά βρέθηκαν μετά από επτά ώρες ομηρίας και ο δράστης συνελήφθη μετά από πληροφορία που δόθηκε από πολίτη ο οποίος θεώρησε κάποιες κινήσεις ύποπτες. Η αστυνομία έσπευσε στο διαμέρισμα, ο άντρας άνοιξε με φοβερή ψυχραιμία την πόρτα, προσπαθώντας να αποτρέψει με επιχειρήματα τους αστυνομικούς να εισέλθουν, αλλά ευτυχώς δεν τα κατάφερε. Τα παιδιά βρέθηκαν ζαλισμένα σε ένα δωμάτιο. Τους έγιναν όλες οι ιατρικές εξετάσεις με τους αρμόδιους να διαβεβαιώνουν ότι δεν κακοποιήθηκαν. Όπως έγινε γνωστό, στόχος του δράστη, φαίνεται να ήταν τα λύτρα.

Μέχρι να αποκαλυφθεί λοιπόν η ταυτότητα του άντρα, χρήστες των μέσων κοινωνικής δικτύωσης έβγαλαν όλο το ρατσιστικό τους μένος κατά των αλλοδαπών. «Κλείστε τα σύνορα», «να φύγουν όλοι οι ξένοι», «μας έχουν καταστρέψει την κοινωνία» και άλλα παρόμοια.

Οι ίδιοι άνθρωποι, όταν πλέον έγιναν οι ανακοινώσεις από την Αστυνομία, έγραφαν με κεφαλαία γράμματα με δεκάδες θαυμαστικά ότι ο δράστης ήταν ΚΥΠΡΙΟΣ.

 Φοβερό ε; Κατ’ αρχάς ανακαλύψαμε τον τροχό. Υπάρχουν κακοί Κύπριοι! Και μετά, τι να περιμένουμε τα Δικαστήρια όταν ο λαός έχει φωνή μέσω Facebook; Αλλοπρόσαλλη μεν, αφού μέσα σε λίγες ώρες το ρατσιστικό μένος μετουσιώθηκε σε λιθοβολισμό ενός «δικού μας», παρασυρμένου βέβαια (ακολουθώντας την όποια λογική τους) από τα ξένα πρότυπα.

Δεν ξέρω από πού αντλούμε αυτή την ξενοφοβία και όπως πληροφορούμαι παρόμοιες αντιλήψεις επικρατούν και στην τουρκοκυπριακή κοινότητα. Ούτε καταλαβαίνω γιατί η δική μας φυλή (του κάθε ενός δηλαδή από εμάς) είναι η τέλεια και των άλλων όχι. Πολύ περισσότερο δεν καταλαβαίνω πώς ένας λαός (και μιλώ πλέον για όλους μας, Ε/κ και Τ/κ) του οποίου ένα σημαντικό ποσοστό ζει στην ξενιτιά, μετανάστες δηλαδή σε άλλες χώρες, και του οποίου η πολιτική και οικονομική αβεβαιότητα μπορεί να τον οδηγήσει ξανά να πάρει τη βαλίτσα και να φύγει, έχει αυτές τις αντιλήψεις απέναντι σε ανθρώπους που κάτω από παρόμοιες ή πολύ χειρότερες συνθήκες εγκατέλειψαν τη χώρα τους για να βρουν κάτι καλύτερο στη δική μας!

Δεν είμαι αδαής. Το ξέρω ότι μετά από αυτό το περιστατικό, πρωτεύει το θέμα της ασφάλειας στους σχολικούς χώρους, το πώς εκπαιδεύουμε τα παιδιά μας να είναι πιο υποψιασμένα και το ποιες είναι οι υποχρεώσεις εκπαιδευτικών, διευθύνσεων σχολείων και του κράτους απέναντι στην ασφάλεια των παιδιών μας. Δεν μπορώ όμως να προσπερνώ αυτή την  συμπεριφορά και την αντίληψη του ότι ο κακός είναι πάντα ο ξένος. Είναι σοβαρό, παίρνει διαστάσεις ανάμεσα στην κοινωνία και με ανησυχεί!

 

Bu yazı toplam 2972 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar