1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. İstediğiniz Senaryoyu Seçiniz / Διαλέξτε το σενάριο που θέλετε
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper

İstediğiniz Senaryoyu Seçiniz / Διαλέξτε το σενάριο που θέλετε

A+A-

İstediğiniz Senaryoyu Seçiniz

Senaryo 1

Yıl 2043. BM Genel Sekreteri Kıbrıs sorununa ilişkin raporunda genel bir yaklaşım sergileyerek görüşmelerin nihai biçimde çökmemesi ümidiyle görüşmelerin çöküşü ile ilgili olarak sorumluluk yüklemekten kaçınıyor.     

Kıbrıs Rum tarafında, kamuoyu başarısızlığın sebebiyle ortaya çıkan seçim öncesi tartışmalarına odaklanmış durumdadır.  Tartışmalar, Kıbrıslı Rum liderin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni koruyacak yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği; Kıbrıslı Türklere daha fazla ayrıcalık tanıyıp tanımadığı; Türkiye’nin müdahalelerine izin verip vermediği etrafında dönmektedir.
Öte yandan, Kıbrıs Türk toplumunun lideri ustaca Maraş’ın açılabileceği ve Kıbrıslı Rum sakinlerin hayalet şehre çağrılabileceği söylentisini yaymaktadır. Bu söylenti, 2013 krizinden sonra halen toparlanamamış olan Kıbrıslı Rumlar arasında görüş ayrılığına yol açtı.   

Her iki tarafta da, siyasi düzeyde artık iki kesimli iki toplumlu federasyona şüphe ile bakılmaktadır. Bu arada, Türk Başkan Kıbrıs’ı ziyaret edecek. Türk Başkan, Kıbrıslı Türkleri asla bırakmayacaklarını üzerine basa basa beyan etti.

Fatma, Andreas, Mehmet ve Maria ise Lokmacı Barikatı’nda yeniden birleşme eylemleri yapmayı sürdürüyorlar.

****

Senaryo 2

Yıl 2043. Kıbrıs Türk toplumu, Türkiye’ye bağlanma gününü askeri geçitle kutluyor. Türkiye Başkanı da kutlamalara katıldı. Binlerce Kıbrıslı Türk ve Türk vatandaş resmi tatili fırsat bilip tatil yerlerine akın etti.   

Avrupa Birliği Parlamentosu oturumunda Kıbrıslı Rum parlamenterler bir kez daha tek yanlı bağlanma kararını kınadılar ve ilgili BM kararlarına atıfta bulundular.

Kıbrıs Rum tarafında ise Meclis Enosis Plebisitinin yıldönümünde öğrencilerin resmi geçit yapmaları yönünde karar aldı. Yunan Hükümeti, jest yaparak iki F16 uçağını gönderdi ve bu uçaklar bir saat boyunca Kıbrıs semalarında uçup Kıbrıslı Rumların vatanseverlik duygularını daha da coşturdular.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde geriye kalan parsellerde bu kez gerçekten bir doğal gaz hazinesi olabilecek rezervlerle ilgili açıklama günü yaklaşıyor. Türk sismik gemisi Barbaros iki Türk ordusu firkateyni ile birlikte mevcudiyetlerini hissedilir kılmaktadırlar. Uluslararası basın bölgede ciddi bir istikrarsızlık tehlikesinden bahsediyor. Türkiye Kıbrıslı Türklerin payını talep edeceğini her şekilde beyan ederken Kıbrıs Rum liderliği telaşa gerek olmadığı yönünde beyanat veriyor.

Fatma, Andreas, Mehmet ve Maria ise Lokmacı Barikatı’nda yeniden birleşme eylemleri yapmayı sürdürüyorlar.

****

Senaryo 3

Yıl 2043. Referandumda Kıbrıs’ta iki kesimli iki toplumlu federasyonun az bir oy farkıyla kabul edilmesi gerek Kıbrıslı Rum, gerekse Kıbrıslı Türkler arasında derin bir bölünmeye yol açtı.

Bir sonraki gün her iki taraftan da binlerce öfkeli kişi yollara döküldü ve referandumun yeniden gerçekleştirilmesini talep etti. Her iki taraftan da siyasi güçler protestocuların yanlarında yer aldılar.

Referandumda “evet” oyu vermiş olan Fatma, Andreas, Mehmet, Maria ve diğerleri her iki tarafın liderlerini müzakere sürecindeki tutarsızlıklarıyla, iniş çıkışlarıyla suçluyorlar.  Bu kişilerin iddia ettikleri üzere, liderleri hiçbir zaman gerçekten çözüme inanmadılar ve her zaman için bir çözüm anlaşması imzalamanın onlar için acı bir uzlaşma anlamına geleceği imajını çizdiler.

Uluslararası basın kaygı verici gelecekten söz ediyor. Guardian’ın ilk sayfasında şu yazıyor: “Kıbrıs bölünmeye uyandı.”

****

Senaryo 4

Yıl 2043. Fatma, Andreas, Mehmet ve Maria torunlarının okulunun ön bahçesinde buluşuyorlar. Federal Kıbrıs’taki ilk iki toplumlu ilkokulun düzenlediği etkinliği - şöleni izleyecekler. Şölendeki konu ise şudur: “Vatanımın tarihi”.   

Şölen, buna benzer bir masal anlatımı ile başlıyor:

“Bir varmış, bir yokmuş. Kıbrıs’a hepimiz sığarmışız. Pek tabii hiçbir zaman her şey tozpembe olmamıştı ama bir arada yaşamanın bir yolunu bulmuştuk. Bu yol birçok kişi için barış içerisinde bir arada yaşamak yönünde oldukça memnuniyet vericiydi. Kıbrıslı oldukları fikri bazılarının hoşuna gitmiyordu. Bazılarıysa bir arada olmanın biçiminden ve yönetilmesinden rahatsızlık duydular. İlk başlarda ellerine bıçakları, nacakları aldılar, silahlar buldular, öldürdüler, yaraladılar, parçalandılar… Üçüncü tarafları, daha güçlü olanları çağırdılar, taksimi getirdiler. Bu durum yıllarca sabit bir şekilde öylece kaldı…”      

Masal şuna benzer cümlelerle bitiyor:

“… iki aydın lider barış dilini kullanmayı başarana kadar… Yeniden birleşme yönünde gerçekten mücadele edecek gücü ve cesareti buldular ve Kıbrıs halkını istikrar ile kalkınmaya kavuşturdular. Hem onlar erdi muradına, hem biz. Hem onlar mutlu yaşadılar, hem de biz daha mutlu yaşadık.”   


YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili   
 


 

Διαλέξτε το σενάριο που θέλετε

Σενάριο 1

Έτος 2043. Ο γενικός γραμματέας των ΗΕ κρατά αποστάσεις στην έκθεσή του για το Κυπριακό αποφεύγοντας να επιρρίψει ευθύνες για το ναυάγιο των συνομιλιών, με την ελπίδα ότι αυτές δεν θα καταρρεύσουν οριστικά.

Στην ελληνοκυπριακή πλευρά τα φώτα της δημοσιότητας στρέφονται στις προεκλογικές κόντρες που ξεσπούν με αφορμή το ναυάγιο. Η συζήτηση περιστρέφεται στο κατά πόσο ο Ε/κ ηγέτης έκανε υπέρ του δέοντος υποχωρήσεις οι οποίες καταργούν την Κυπριακή Δημοκρατία, δίνουν περισσότερα προνόμια στους Τ/κ και επιτρέπουν παρεμβάσεις της Τουρκίας.  
Από την άλλη, ο Τούρκος ηγέτης της τουρκοκυπριακής κοινότητας αφήνει εντέχνως να διαρρεύσει ότι επίκειται άνοιγμα των Βαρωσίων και κάλεσμα των ελληνοκυπρίων να κατοικήσουν την πόλη-φάντασμα. Οι ελληνοκύπριοι οι οποίοι ακόμα να συνέλθουν από την βαθιά οικονομική κρίση του 2013 διχάζονται.
Σε πολιτικό επίπεδο και στις δύο πλευρές, αμφισβητείται ο στόχος λύσης Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας. Στο μεταξύ, την Κύπρο επισκέπτεται ο Τούρκος Πρόεδρος, ο οποίος δηλώνει με έμφαση ότι δεν πρόκειται να εγκαταλείψει ποτέ τους Τουρκοκύπριους.

Στο οδόφραγμα της Λήδρας, η Φατμά, ο Ανδρέας, ο Μεχμέτ και η Μαρία συνεχίζουν να διαδηλώνουν υπέρ της επανένωσης.

****

Σενάριο 2

Έτος 2043. Η τουρκοκυπριακή κοινότητα τιμά την ημέρα προσάρτησης στην Τουρκία με στρατιωτική παρέλαση στην παρουσία του Τούρκου προέδρου. Χιλιάδες Τουρκοκύπριοι και Τούρκοι πολίτες εκμεταλλευόμενοι την αργία κατακλύζουν τα θέρετρα.

Στην Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου οι Ελληνοκύπριοι ευρωβουλευτές καταγγέλλουν για άλλη μια φορά τη μονομερή απόφαση για προσάρτηση, προσκομίζοντας τα σχετικά ψηφίσματα του ΟΗΕ.

Στην ελληνοκυπριακή πλευρά η Βουλή ψηφίζει υπέρ της διεξαγωγής μαθητικής παρέλασης την επέτειο του ενωτικού δημοψηφίσματος. Τιμής ένεκεν, η ελληνική κυβέρνηση αποστέλλει δύο F16, τα οποία πετούν στους κυπριακούς αιθέρες για μία ώρα τονώνοντας το πατριωτικό αίσθημα των Ελληνοκυπρίων.

Η μέρα της αποκάλυψης για τα αποθέματα φυσικού αερίου στα εναπομείναντα τεμάχια της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης της Κυπριακής Δημοκρατίας τα οποία μπορεί αυτή τη φορά να κρύβουν πραγματικό θησαυρό είναι κοντά. Το τουρκικό ερευνητικό σκάφος Μπαρμπαρός συνοδευόμενο από φρεγάτες του τουρκικού στρατού κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Τα διεθνή ΜΜΕ κάνουν λόγο για ενδεχόμενο σοβαρής αποσταθεροποίησης στην περιοχή. Η ελληνοκυπριακή ηγεσία καθησυχάζει, την ώρα που η Τουρκία δηλώνει με κάθε τόνο ότι θα διεκδικήσει το μερίδιο των Τ/κ. 

Η Φατμά, ο Ανδρέας, ο Μεχμέτ και η Μαρία συνεχίζουν να διαδηλώνουν υπέρ της επανένωσης στο οδόφραγμα της Λήδρας.

****

Σενάριο 3

Έτος 2043. Η οριακή πλειοψηφία που εξασφάλισε το δημοψήφισμα υπέρ της Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας στην Κύπρο δίχασε βαθιά τόσο τους Ελληνοκύπριους, όσο και τους Τουρκοκύπριους.

Χιλιάδες εξαγριωμένοι ξεχύθηκαν την επόμενη μέρα στους δρόμους και στις δύο πλευρές ζητώντας επανάληψη του δημοψηφίσματος. Πολιτικές δυνάμεις και στις δύο πλευρές στέκονται στο πλευρό των διαμαρτυρόμενων.

Η Φατμά, ο Ανδρέας, ο Μεχμέτ, η Μαρία και άλλοι οι οποίοι ψήφισαν «ναι» στο δημοψήφισμα τα βάζουν με τις ηγεσίες στις δύο πλευρές για τα σκαμπανεβάσματα καθ’ όλη τη διάρκεια των διαπραγματεύσεων, και γιατί όπως υποστηρίζουν, οι ηγέτες τους, δεν πίστεψαν πραγματικά στη λύση και έδωσαν την εντύπωση στον κόσμο ότι η απόφασή τους να υπογράψουν συμφωνία ήταν γι’ αυτούς άλλος ένας οδυνηρός συμβιβασμός.

Τα διεθνή ΜΜΕ κάνουν λόγο για δυσοίωνο μέλλον. Πρωτοσέλιδα η Guardian γράφει: «Ξημέρωσε διχασμός στην Κύπρο».

****

Σενάριο 4

Έτος 2043. Η Φατμά, ο Ανδρέας, ο Μεχμέτ και η Μαρία συναντιούνται στο προαύλιο του σχολείου των εγγονιών τους. Θα παρακολουθήσουν μαζί την γιορτή που ετοίμασε το πρώτο δικοινοτικό δημοτικό σχολείο της Ομόσπονδης Κύπρου με θέμα: «Η ιστορία της πατρίδας μου». 

Η γιορτή ξεκινά με αφήγηση σαν παραμύθι κάπως έτσι:

«Μια φορά κι έναν καιρό, στην Κύπρο χωρούσαμε όλοι. Ποτέ δεν ήταν όλα ρόδινα, αλλά βρήκαμε έναν τρόπο συνύπαρξης, ο οποίος για πολλούς ήταν ικανοποιητικός για να ζουν ειρηνικά και να συνυπάρχουν. Σε κάποιους δεν άρεσε η ιδέα να είναι Κύπριοι. Κάποιοι άλλοι ένιωθαν αδικημένοι από τον τρόπο διαχείρισης της συνύπαρξης. Στην αρχή πήραν μαχαίρια, πέτρες και τσεκούρια, έπιασαν όπλα, σκότωσαν, πλήγωσαν, διχάστηκαν. Φώναξαν τρίτους, πιο δυνατούς, έφεραν διχοτόμηση. Ακολούθησαν χρόνια στάσιμα…»

Και τελειώνει κάπως έτσι:

«… ώσπου δύο πεφωτισμένοι ηγέτες κατάφεραν να μιλήσουν τη γλώσσα της ειρήνης. Βρήκαν το θάρρος και την τόλμη να παλέψουν πραγματικά για την επανένωση και να οδηγήσουν τον κόσμο της Κύπρου στη σταθερότητα και την ανάπτυξη. Και έζησαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα».  

 

 

Bu yazı toplam 4645 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar