1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Dikkat çevirme var!
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Dikkat çevirme var!

A+A-


‘Dikkat çevirme var!’ evet mesaj bu…
Sosyal paylaşım sitesinde kurulan grup 15 bin üyeyi aşmış durumda…
Amaç trafikteki polis kontrollerine dikkat çekme, birbirlerini haber etme…
Aktif bir grup, ülkenin neresinde ne kontrolü yapılıyor bildiriliyor.
Hatta fotoğraflı anlatımlar da yapılıyor.
Bir mesaj ‘Mağusa temiz’ derken, diğeri ‘Girne’de çevirme var’ uyarısı yapıyor.
Bir diğeri Lefkoşa’dan bildiriyor, öteki Güzelyurt’tan…
Anlayacağınız anayollardan naklen yayın yapılıyor. Özellikle gece saatlerinde gruptaki trafik daha da artıyor.
Herkes kendine göre polise yazılmamanın yöntemini buluyor.
Bu olay belki çok masumane olabilir, ancak trafik kazalarındaki artış ve ölümler dikkate alındığında, herkes özellikle trafikteki ‘hız’ kurallarına uysa ne böylesi bir gruba ihtiyaç duyulurdu ne de böyle mesajlara…

----------------------

Piyangocu Özgürgün

CTP’nin piyango çekilişinde arabayı kazanan talihliye Meclis avlusunda arabanın teslim edilişini UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ‘etik’ bulmadığını açıkladı.
Sayın Özgürgün katılıyorum size… Ancak UBP’nin 2 yıldır piyango basıp, satıp, çekilişini yapmamasını ne kadar etik buluyorsunuz? Başkanı olduğunuz partinin bu yolla dolandırıcılık yaptığını düşünüyor musunuz? ‘Piyango’ konusundaki hassasiyetinizi de göz önünde bulundurarak, bu soruları cevaplarsanız sevinirim.


 

------------------------------------------------

YORUM
 

İstismar toplumu

“Trafikte, arka koltukta emniyet kemeri takma zorunluluğu var mı? Var! Peki bu yasa geçmiş ve bu kural getirilmiş olduğu halde, bu yazıyı okuyanlardan herhangi biri, bugüne kadar, yol kenarlarında radara yatan ya da ehliyet vesair belgeleri kontrol edip ceza yazan trafik polislerinin, araçlarda yolculuk yapan kişilerin emniyet kemerlerinin bağlı olup olmadığını kontrol ettiğini görmüş mü? Ben görmedim.

İnsanların, dışardan bir kural ya da yaptırım olmaksızın, bir başkasına –ki bu başkası genellikle ailemizin üyeleri, arkadaşlarımız, çocuklarımız gibi yakınlarımız, sevdiklerimiz oluyor- dair sorumluluk duyması esas olmalıdır.

Trafik kuralı öyle gerektirdiği için değil, o bir başkasının hayatından sürücü olarak sorumlu olduğumuz için emniyet kemerinin takılı olmasını sağlamalıyız; orası kesin. Ancak, bizlere karşı, herhangi bir bireyden daha fazla ‘sorumluluk’ taşıması gereken o aygıtın, o devlet aygıtının da beni ve başkalarını korumak için sadece yasa çıkarmak değil, yasalara uyulmasını sağlamak gibi bir sorumluluğu da vardır.”

Pembe BEHÇETOĞLULLARI (gazete360.com)

----------------------------------

YORUMSUZ!

Bu yazı toplam 2436 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar