1. YAZARLAR

  2. Tamer Öncül

  3. Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği 14. Olağan Genel Kurul’unu gerçekleştirdi
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Tansel’in transferi ve kulüplerin durumu

A+A-

Sevinelim mi üzülelim mi bilemiyorum. Dün Yenicami futbol takımının yıldız oyuncusu Tansel’in, Adanaspor’a imza attığını ögrendik. Aslında ülkemiz futbolcularından her hangi bir tanesinin yurt dışında futbol oynaması gururumuzu okşuyor.

Zaman zaman ülkemize gelen yabancı uyruklu futbolcuların bile Türkiye’de veya başka bir ülkede futbol oynadığını duyduğumuzda bununla övünüyor ve gururlanıyoruz. Elbette Tansel ile de gurulanacağız.
Bu sezon şampiyonlukta iddialı  Yenicami’nin, başarılı oyuncusu Tansel’in, ani  gelişen transfer konusu ile gündeme gelmesi camiada derin bir üzüntü yaratmıştır.

Devre arasında kadrosunu güçlendirerek  şampiyonluk umutlarını artıran Yenicami, böyle bir durum karşısında mağdur olmuştur. Şu ana kadar transfer bedeli, tedavi masrafları, peşinat ve maaşlarının toplamı 130 bin TL olmuştur.

Yani maç başına 10 bin TL’ye mal olan bir oyuncu devre arasında ayrılıyor ve kimse de buna dur diyemiyor. Kendi ciğerimiz ve yağımızla kavrulduğumuz futbolda, kulüplerimizin bu şekilde mağduriyet yaşaması büyük haksızlıktır. Bir an önce buna KTFF çözüm bulunmalıdır.

Tansel’in yurt dışında futbol oynamasına asla karşı değilim. Hatta gurur duyarım. Çünkü futboldaki yeteneği ve oyun anlayışını beğendiğim oyunculardan bir tanesidir. Keşke bu olanak diğer başarılı futbolcular için de sağlansa ve onları da profesyonel futbol takımlarında oynarken izleyebilsek.

Ancak bir futbolcunun da elini kolunu sallayarak takımlarımızı terketmesine gönlüm razı değildir. Bu duruma şiddetle karşı olduğumu belirtmek isterim. Futbol Federasyonu bu konuda ciddi önlem almalı ve bir şekilde TFF ile anlaşma yapıp kulüpleri koruma altına almalıdır.

Hatırlanacağı gibi bundan bir süre önce,  Yenicami alt yapısında oynayan gençlerimizin, elini kolunu sallayarak  Eskişehirspor’un alt yapısına gittiğini hepimiz biliyoruz. Bu işlerin böyle olmaması lazım. Hiç olmazsa bu oyuncular için yetiştirme parası ödenmelidir.  Şimdi de Tansel. Bu çark böyle devam etmemeli. Üçüncü dünya ülkelerinden gelen futbolcuların bağlı bulundukları federasyonlarla bir anlaşma yapamayız belki  ama TFF ile bu konuda bir protokol imzalanabilir.

Özellikle Türkiye’den herhangi bir oyuncumuza talip olunduğunda, önce Kıbrıs’taki kulübü ile,  sonra da KTFF ile bağlantıya geçilmeli. Onların resmi onayını aldıktan sonra böyle bir transferin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Kulüplerimizi korumanın yolu bu olmalı. Aksi takdirde, hem yıldız sporcularımızı kaybedeceğiz hem de kulüplerimiz ve ülke sporumuz ileriki yıllarda daha derin mağduriyetler yaşayacaklar.

Düşünün bir kere. Menajerler bile hiç bir çaba harcamadan yetenekli oyuncularımızı pazarlayıp, üzerlerinden müthiş paralar kazanırlarken, maaş ödeyen, trasferde büyük rakamlar harcayan, sakatlanınca tedavi masrafını üstlenen kulüpler ise, mağdurları oynamaya devam ediyor.   

TFF ile KTFF arasında ülke kulüplerini koruyacak  anlaşma yapmanın mümkün olabileceğini düşünüyorum. Bu konu ile ilgili federasyon, ciddi bir çalışma yapıp, kulüplerin mağduriyetlerini ortadan kaldıracak protokol imzalaması kaçınılmazdır.

Bu yazı toplam 2209 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar