1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Daha neler.....
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Daha neler.....

A+A-

Türkiye’nin ‘İlerici’ (!) gazetelerinden biri,  15 Ocak tarihli sayısında bombayı patlattı (!!!).   Kıbrıslı Türkler üzerinde oynanan ‘çok gizli’ (!) bir oyunu deşifre etti (!). Kim imiş bu gizli oyunu oynayan veya oynatanlar ? Belli değil...
Eyy Kıbrıslı Türk.. Aman dikkat.... Bu sinsi oyuna (!) gelme sakın...  Bu çok gizli plan ışığında, onyedi yıldır, bak neler yapılıyormuş ülkende de senin haberin bile yokmuş.

***

Gizli Plan’a uyarınca,
Eğitimden, Kıbrıs Türk mücadele tarihinin çıkartılması için uğraşılıyor (muş)....
Türkiyeli-Kıbrıslı ayırımı bu plan çerçevesinde yapılıyor, Türkiye düşmanlığı yaratılması ve canlı tutulması için çalışılıyor (muş)....
Kıbrıslı Türklerde benlik ve aidiyet sorunu yaratılmaya çalışılıyor (muş)...
Dini inanç düşmanlığı körükleniyor (muş)...
Vicdani Red gibi konular gündeme getirtilerek savunma  sistemi yıpratılıyor (muş)...
Kasıtlı olarak Maronitlerin KKTC’ye dönüşleri gündeme getirtiliyor (muş)...
450 yıllık Vakıflar, kasıtlı olarak yıpratılıyor (muş)...
KKTC’deki kiliselerde,  her yıl sayısı artacak şekilde ayinlere izin verdiriliyor (muş)...
Türk askerinin adadan gitmesi kasıtlı olarak sıkça dile getirtiliyor (muş)...
Ve daha neler neler...

****

Milliyetçiliğimizin sorgulanmıştı çokça... Hain ve Rumcu olduğumuz da defalarca hatırlatılmıştı (!)... Hatta, dinsiz imansız olduğumuz da... Bunları biliyorduk da,  bu kadar aptal olduğumuzun farkında olmamıştık hiç.
Hatırlatanlara ŞÜKRAN......

 

 


 

Umutlar!!

 

‘Çözüm’ için çabalayanlar var. Kimliklerini bildiklerimiz,  ve bilmediklerimiz... Başarırlar mı sonunda bir formül üretmeyi ?  Bu soruya olumlu veya olumsuz bir cevap verecek kişi sayısı da azalıyor gün geçtikçe.

Pes etmemek lazım.  Gerçekleri de atlamadan. Pes etmemek lazım  ama, gün geçtikçe o kadar uzaklaştık ki birbirimizden. Biz başka telden şarkılar söylüyoruz, Rumlar başka telden. İktidara gelmezden önce  kendini ‘çözümcü’ ilan eden Anastasiadis de artık  gerçeklerden çok uzakta. Kabul etmek istemese de... O başka söylüyor, Akıncı başka... Yunanistan’dan pek ses yok ama Türkiye’nin havası  bambaşka.

Çözüm olsun da nasıl olursa olsun mu ? Hayır... Mümkün değil...Çözüm taraftarı Türkler arasında bile, kayıtsız şartsız çözüme “Evet” diyen biri yok.

Köprünün altından çoook sular aktı gitti bunca yıl içinde. Hala da akıp gitmeye devam ediyor. Ama Rum, hala farkında değil bunun. Veya hala, rüya aleminde gezinip duruyor.

Güya, ‘Federayon’u tartışıyorlar. Ama ‘Nasıl bir federasyon ? Rum’un ‘Federasyon’ formülü farklı, bizimki farklı.

Sonuç : “Yok” demiyelim ama uzaklarda gibi görünüyor.

Peki sonrası ? : O hiç bilinmiyor.

 


                                                           

Sokak Ağzı

 

 

“Bir kişi, Vicdani Red diyerek mücadelesini sonuna kadar götürmekte kararlı çıktı. Memlekette nerdeyse kıyamet koptu. Arkasından on kişi daha çıkarsa neler olacağını hayal bile edemiyorum.” (Lefkoşa)

***

“Aha İngiliz da allem gallem oldu. Birleşik Kırallık asırlardır ‘Böl Parçala Yönet’in bir numarası olarak gösteriliyordu. Şimdi acaba parçalanma sırası onlara mı geldi dersiniz ?”

***

“Yağmur yağmur diye yalvarırken bol yağmur yağdı ama ortalık da darmaduman oldu.  Şu anda yağmurlar, memleketin tek hakimi durumunda. Halk da,  ne zaman duracak diye bekliyor sabırla”

***

“Biraz  fazlaca yağmur yağdı, seller memleketi aldı götürdü... Yollarımız zaten çatlaktı, buna bir de köprülerimiz eklendi.  En sonunda biz de çatlayacağız herhalde.”

***

“ABD Suriye’den çekilmeye başladı mı başlamadı mı ? Türkiye Suriyeye girdi mi girmedi mi ? Ben hala anlamış değilim. Bir anlayan varsa bize de anlatsa da anlasak.”

***

“Naylon poşet yasağına, büyük siyah çöp poşetleri de dahil mi ?  Çöplerimizi Belediyenin çöp bidonlarına nasıl koyacağız ?”

***

“Barbaros Hayrettin Paşa yakınlardaymış. Ardından Christof Colomb ve Macellan da gelecek mi diye bekliyorum merakla...”

***

“Tek ve tek derdimiz Doma Hotel’di. Yağma edilen sahiller bir kenara itildi Kadsellis’in Dome Otelini tartışıyoruz şimdi.  Diğer bütün yerler gibi, verin Türkiye’den bir şirkete de tartışma sona ersin hemencecik.”

 


 

 Anlayana

 

Güçlü olmak hanımefendi olmaya benzer. Birilerine öyle olduğunuzu söylemek zorundaysanız öyle değilsinizdir. (Margaret Thatcher)

 

 

Bu yazı toplam 2282 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar