1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. B Planı ve Derinya Plajı / Το plan B και η παραλία της Δερύνειας
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper

B Planı ve Derinya Plajı / Το plan B και η παραλία της Δερύνειας

A+A-

B Planı ve Derinya Plajı

Mağusa’nın Kıbrıslı Türk Belediye Başkanı, Derinya plajına sadece Türklerin veya Kıbrıslı Türklerin girmelerine izin verileceği kararını aldı. Bu kişiler kimlik göstermek suretiyle plaja girebilecekler. Tam Derinya plajına ilişkin bir metin yazmaya başlamışken Maronitlerin köylerine dönmeleri yönünde karar alındığı haberi patladı.   

Öylece bilgisayarın ekranına bakakaldım. O ana kadar ne yazdığıma bir baktım. Serdar Denktaş’ın açıklamasında kalmıştım. Serdar Denktaş, böyle bir hamlenin ırkçı olup olmadığı konusundaki görünün sorulması üzerine, plajın ayrımcılıkla açılmasını canhıraş biçimde savunuyordu. Gazeteci fantastik bir senaryo kurgulamış ve Serdar Denktaş’a bu kurgu üzerine sorusunu sormuştu. Buna göre, gazeteci bir Kıbrıslı Rum ile aşk yaşıyor ve denizde yıkanmak için birlikte plaja gidiyorlar. Sayın Denktaş, bu soruya şu şekilde karşılık verdi: “Rica ediyorum başka plaja gidiniz. Buna değil.”

Bu arada, Sayın Denktaş aynı anda Maronitlerin köylerine dönülmesi niyetinin beyan edildiği açıklamadan sonra tokalaşırken poz veriyordu. Bir baktım sinirli bir halde gülüyorum. Bu niyet, karara dönüştüğünde ve büyük bir olasılıkla kişilere geri dönmeyi isteyip istemedikleri sorulduğunda tepkilerinin ve verecekleri yanıtların ne olacağını düşünüyordum.

* * *

Artık açık açık B planının uygulama aşamasına girmiş bulunmaktayız. Bu B planı ile ilgili olarak önce Sayın Çavuşoğlu, daha sonra da Sayın Erdoğan bizleri önceden uyarmıştı. Bir de C planından bahsetmişlerdi. Bu plan da muhtemelen Kıbrıslı Rumların Kıbrıs sorunu çözülmeksizin şu an mevcut olan rejimin idaresinde Mağusa’nın (Maraş) ölü bölgesine geri dönmeleridir. Bu doğrultudaki söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşmaktadır…     

Kendimi bu insanların yerine koyuyorum. Ne tepki vereceklerini kestiremiyorum. Ne Maronitler, ne de C planının da uygulanması durumunda Mağusalılar ile ilgili görüş beyan edebilirim. Sadece kendimden bahsedeceğim. Gerek Maronitler, gerekse Mağusalılar ile gayet rahat bir şekilde empati kurabilirim, zira kendi ailemin de Girne’de büyük bir mülkiyeti var veya vardı (cümleyi hangi zaman kipinde yazacağımı bilemedim).

* * *

Ben, Marilena, dönmezdim. Siyasi konuları veya vatanseverlik konularını veya adını nasıl isterseniz koyun, kendi dönüşümün tüm bu yıllardır hayalini kurduğumuz iki kesimli iki toplumlu federal çözüme katkı koyabileceği ile ilgili konuları bir tarafa bırakalım… Olayı monotematik olarak görsem de, hatta ortak mücadeleyi görmezden gelip egoistliğe kadar varacak olsam da; söyleyin bana, yarın öbür gün beni yan kapıdaki komşuma gitmekten men eden bir karar alınmayacağını kim garanti edebilir ki? Beni bir plaja girmekten men eden kişiler, diğer taraftan evime dönmem için el sıkışıyorlar. Buna sadece çelişkili demek yeterli kalmaz. Tutarsızlık da vardır.

Evet, bunlar sadece ilk aklıma gelen düşüncelerdir. Konu çok geniştir. Birçok parametresi ve muazzam stratejik önemi vardır. Çok derin bir analiz ve aşırı derecede kafa yorma gerektirir. 

--------------------
YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
--------------------

Το plan B και η παραλία της Δερύνειας

Ξεκίνησα να γράφω ένα κείμενο για την παραλία της Δερύνειας της οποίας η πρόσβαση μετά από απόφαση του τ/κ δήμου Αμμοχώστου θα επιτρέπεται αλλά μόνο σε Τούρκους και Τουρκοκύπριους με την επίδειξη ταυτότητας, όταν έσκασε η είδηση της πρόθεσης για επιστροφή Μαρωνιτών στα χωριά τους.

Έμεινα να κοιτάζω την οθόνη του υπολογιστή. Κοιτούσα τι είχα γράψει ως εκείνη τη στιγμή. Είχα μείνει σε μια δήλωση του κ. Σερντάρ Ντενκτάς ο οποίος υπεραμυνόταν της απόφασης  για διάνοιξη της παραλίας με αποκλεισμούς, απαντώντας σε ερώτηση κατά πόσο πιστεύει ότι μια τέτοια ενέργεια είναι ρατσιστική. Ο δημοσιογράφος έπλασε ένα φανταστικό σενάριο κατά το οποίο ο ίδιος είχε ερωτική σχέση με κάποια Ε/κ και θέλουν απλά το καλοκαίρι να πάνε για μπάνιο μαζί στην παραλία.  Είπε λοιπόν: «Παρακαλώ να πάτε σε άλλη παραλία. Όχι σε αυτήν».

Ο κ. Ντενκτάς φιγούραρε στο μεταξύ την ίδια ώρα στις φωτογραφίες με τις χειραψίες που δόθηκαν για την πρόθεση που εκφράστηκε αναφορικά με τα Μαρωνίτικα χωριά. Ασυναίσθητα με έπιασε νευρικό γέλιο. Σκεφτόμουν ποια μπορεί να είναι η αντίδραση των ανθρώπων οι οποίοι ενδεχομένως όταν η πρόθεση μετατραπεί σε συγκεκριμένη απόφαση θα κληθούν να απαντήσουν στο ερώτημα κατά πόσο θα επιστρέψουν ή όχι.

Προφανώς έχουμε εισέλθει στην αρχή της υλοποίησης του σχεδίου Β’, για το οποίο μας είχε προειδοποιήσει αρχικά και ο κ. Τσαβούσογλου και αργότερα ο κ. Ερντογάν. Είχαν μιλήσει και για σχέδιο Γ’. Αυτό μάλλον θα αφορά στην επιστροφή των Ε/κ στη νεκρή πόλη της Αμμοχώστου χωρίς λύση του Κυπριακού, υπό το καθεστώς το οποίο υφίσταται αυτή τη στιγμή. Οι φήμες ήδη κυκλοφορούν εδώ και καιρό…

Βάζω τον εαυτό μου στη θέση αυτών των ανθρώπων. Δεν ξέρω ποια θα είναι η αντίδρασή τους. Δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους ούτε των Μαρωνιτών, ούτε ενδεχομένως των Αμμοχωστιανών στην περίπτωση που υλοποιηθεί και το σχέδιο Γ’.  Θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου. Και μπορώ εύκολα να μπω στα παπούτσια τους, γιατί και η δική μου οικογένεια είναι ή ήταν (δεν ξέρω ποιο χρόνο πια πρέπει να χρησιμοποιώ) ιδιοκτήτες μεγάλης περιουσίας στην Κερύνεια. 

 Εγώ, η Μαριλένα, δεν θα επέστρεφα. Ας βάλω στην άκρη θέματα πολιτικής ή και πατριωτισμού, όπως θέλετε πείτε το, που αφορούν στο ότι η δική μου επιστροφή μπορεί να συμβάλει στο τέλος της λύσης όπως την οραματιζόμασταν όλα αυτά τα χρόνια στη βάση της Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας. Έστω αν το δω μονοθεματικά, ή αν θέλετε και εγωιστικά αγνοώντας τον κοινό αγώνα, πείτε μου ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα ληφθεί μια απόφαση η οποία να μου αποκλείει την πρόσβαση και στον διπλανό από το σπίτι μου δρόμο; Οι ίδιοι άνθρωποι που λαμβάνουν αποφάσεις αποκλεισμού μου από μια παραλία, δίνουν χειραψίες για επιστροφή μου στο σπίτι μου. Δεν είναι μόνο αντιφατικό. Είναι και αλλοπρόσαλλο.

Λοιπόν, αυτές είναι μόνο οι δικές μου πρώτες σκέψεις. Το θέμα είναι τεράστιο. Έχει πολλές παραμέτρους και τεράστια πολιτική και στρατηγική σημασία και χρήζει βαθιάς ανάλυσης και εξαιρετικά μεγάλου προβληματισμού.

 

Bu yazı toplam 5181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar