1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. ANAYASA ve sosyal medya
Fayka Kişi

Fayka Kişi

ANAYASA ve sosyal medya

A+A-

UBP ve DP’den Ergün Serdaroğlu hariç katılım olmadı, TDP’den Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli ortalarda yoktu. CTP eksiksiz, TDP’den Mehmet Çakıcı ve Zeki Çeler vardı.

Dün Meclis Genel Kurulu, Anayasa Değişiklik Önerisi’ni görüşmek üzere toplanacaktı, olmadı.
Ziller uzun uzun çaldı, Meclis’in açılışı nisaba takıldı, 2’nci denemesi yapıldı, yine nisap sağlanamadı.
Görüşme Perşembe gününe ertelendi.

Ve Meclis’te tartışılamayan ‘Anayasa’ sosyal medyanın 1’nci gündem maddesi oldu.
En ilginci ise, Meclis’e dahi gitmeyen, basına açıklama yapma zahmetinde bulunmayan ana muhalefet partisi UBP’nin Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün sosyal medyada görüşlerini aktarması oldu.
İşte sosyal medyada ANAYASA ve yapılamayan Meclis oturumuna yönelik yazılanlar:

---

Her şey yavaş ve prosedür çok diye yakınıyoruz ama aslında ülkede hızlı bir şey olsun istemiyoruz! @kktcmeclis /Anayasa konusuna yorumum bu!
Özgül Gürkut

---
UBP olarak göstermelik Anayasa değişiklik tasarısı hakkında görüş ve itirazlarımızı her platformda dile getirdik. Bugün Meclisi CTP kendi tıkadı
Hüseyin Özgürgün
---
Önce komitede oy birliği, 3 gün sonra herkes arazi.Ne milletvekillerimiz ve partilerimiz var ama! Bunlara eleştiri yapmak bile zayıflıktır.
Okan Dağlı
---
1985'te tek başına  'hayır' dediği Anayasa'yı bugün yine sadece CTP değiştirmeye çalışıyor.O gün 'evet' diyenlerse bugün yine onu koruyor.
Erkut Şahali

---
Komitede oybirliği ile geçti, radikal değişiklik yok, buna rağmen meclis toplanamadı. Üstelik DP de yok... Ne iş !
Nezire Gürkan

---
Evet anayasamız stabl. Statükocu zihniyet forever!!!
Haşim Kiracıoğlu
---
Halkın zamanı ve sabrı bu kadar hoyratça harcanıp zorlanmamalı...
Ahmet Muratoğlu
---
Hiçbir şeyin değişmediği ülkemizde yine hiçbir şeyin değişmesine izin vermeyen kafatasçılar Anayasa değişikliğini oylamamak için meclise gitmedi
Hüseyin Kırsaç
---
Anayasa değişikliğini engellemek darbeci mantığın esiri olmak olmaktır sözde demokratları açığa çıkartan turnusol kağıdı işte buradadır
Ferdi Sabit Soyer
---
Maalesef meclisimiz açılamadı… utangaçtır napsın!
İrfan Batu
---
Bildiğim kadarıyla fırsatı kaçırmış durumdayız. Daha demokratik, daha sürdürülebilir bir ülke fırsatını , darbe ürünü Anayasa’nın 29 sene sonra değişme fırsatını kaçırdık. Hiç gerekçe aramayın, popülizm yapmayın. ( O çıktı bu girdiydi v.s v.s v.s) Bu vebal sizin. Nisabın sağlanmamasına katkı koyan tüm milletvekilleri bu vebali taşıyacaktır.
Mehmet Kale Kişi
---
Gerçekten verilen emeklere sonsuz teşekkürler... Bir umut verdiler geleceğimize AMA buna engel olan kesimlerde bir gün elbet hesabını verecektir...
Evren Bağlarbaşı
---

Anayasa değişiklik paketini bir süre daha bekletelim. Daha çok görüşelim ve öyle halk oyuna sunalım

Cemal Özyiğit
---
Hiçbir mazeret askeri dönemden kalma Anayasanın değiştirilmesine engel olarak öne sürülemez. Meclise gelip görevlerini yapmayanları kınıyoruz
Toparlanıyoruz
---

CTP, DP ve TDP'nin ittifakı ile anayasa değişiklik önerileri hazırlanmamış mıydı?
Peki bu ittifak iş oylamaya gelince nereye kayboldu? Komitede tamam, ama genel kurulda yan çizme... Samimiyetsiz ve güvensiz siyaset ortamı bu olsa gerek.
Barış Mamalı
---
CTP anayasa değişikliği için tüm milletvekilleri ile hazır. Nisap sağlanamadı. DP, UBP ve TDP'nin çoğunluğu nerede? Saray herkesi yönetmeye devam ettiği surece, irademiz yok diye kimse ağlamasın. İrade sizde, biz buradayız, ya siz, neredesiniz? Halkın ve tüm sivil toplumun bilgisine...
Fazilet Özdenefe

---
Seçtiğimiz milletvekilleri toplanıp bir tartışma yapıp gerekirse bir ret oyu vermekten bile aciz belli ki…
Mine Güçlüer
---

Komitede bazıları için sıkıntılı olarak görülen(aslında bahane olarak sunulan) konuların dahi tasarıdan elemine edilmesine ve ortada sorun olarak gösterilebilecek bir şeyin kalmamasına rağmen görünmez el bugün genel kurula değdi ve nisap sağlanamadı. halkı temsil etsin diye meclise gönderilen bazı zatı muhteremler aslında bahsettiğimiz görünmez elin sahibini temsil ettiklerini bir kez daha ispatladılar.
Koral Asam
---

Memlekette CTP-DP koalisyonu mu UBP-DP koalisyonu mu var çözemedim.
Alp Galip
---
Geçici 10.maddeyi kaldırsaydınız eyvallah derdim, destek verirdim ama o orada durduğu sürece gerisi makyajdır. Kalsın...
Ulaş Barış
---
Anayasanın daha özgür, daha demokratik, insan hak ve özgürlüklerine (çocuk hakları, çevre hakları dahil) daha fazla önem veren, denetimi öncü hale getiren ve yargı, Sayıştay ve Ombudsmanı ciddi kurumlar haline getirip güçlendiren bu anayasa değişikliğinde tedirginliklerim vardır demek neye hizmet etmektir?
Ürün Solyalı

---------------------------------------------

Barbet aday olamadı, mahkemeye başvurdu

Muhtarlar Birliği Başkanı Hüseyin Barbet’in, 29 Haziran’da yapılacak seçimlerde ‘muhtar adaylığı’ başvurusu Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul görmedi.

Aşağı Dikmen’de oturan, Yukarı Dikmen’den muhtarlığa aday olan Barbet, ‘Yukarı Dikmen’de oturduğuna dair belge düzenledi’,  diğer muhtar adayının durumu fark etmesiyle birlikte konu polis, Girne Kaymakamlığı’na ve Yüksek Seçim Kurulu’na gitti.

Yüksek Seçim Kurulu, Barbet’in muhtar adaylığını ve seçmenliğini iptal etti. Barbet, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararının ardından Yüksek Mahkeme’ye başvurdu.

Dün Barbet’in avukatı Fuat Veziroğlu, mahkemede savunma yaptı. Kararın 2 gün içinde çıkması bekleniyor.
CAFE KULİS’e açıklama yapan Hüseyin Barbet ise, “Benim hem aşağı hem de yukarı Dikmen’de evim var. Cumhuriyet Caddesi  aşağıdan dağa kadar devam eder. Ben 40 yıldır aynı evde otururum. 1 yıl önce de aynı adresi göstererek, oy kullandım. Şimdi ne oldu da kabul etmediler? 20 yıldır muhtarlık yaparım.  Şimdi mahkeme kararını bekleyeceğiz” dedi.

Bu yazı toplam 2569 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar