1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Yaşayacak adamdı
Tamer Öncül

Tamer Öncül

ADI KONMAMIŞ SAVAŞA KARŞI

A+A-

Bölgemizde yıllardır süren; on binlerce insanın ölümüne, yaralanmasına, göçüne neden olan SAVAŞ yeni boyutlar kazanarak sürüyor… Adeta, adı konmamış yeni bir DÜNYA (Paylaşım) Savaşı yaşıyoruz…

Suriye’de tırmanmaya başlayan Rusya/ABD rekabeti, belki de bunun ilk somut işareti…

Görüşmecilerimizin son zamanlarda, “Garantiler” ve “çözümün maliyetine” odaklanması (Amerika, İngiltere gibi ülkelerin “mülkiyeti ödemeye hazır olduklarını” açıklaması); BOP kapsamındaki PAYLAŞIM kavgalarının yansımalarından başka bir şey değil..

SU’dan(!) nedenlerle “ağabeylik/analık” sendromu depreşen TC’yi “huzurlu” günlerin beklemediği ortada… (Oradaki kindar öfkenin, saldırgan/faşist politikaların bize yansımayacağını kim söyleyebilir?)

Bu kara tabloya karşı sessiz kalmanın; başımızı kuma gömmenin; ne bize, ne de bölge insanına yarar getirmeyeceği ortada…

Bu ülkenin sanatçıları olarak günlerce bunu tartıştık; “nasıl ses vermeliyiz; ne yapmalıyız?”

Aşağıda ayrıntılarını bulacağınız bu gün gerçekleşecek eylem bir kıvılcım olur mu?

İşi ciddiye alırsak; “isyan ateşlerimizi, meydanları yeniden hatırlarsak”, neden 0olmasın?


KT. SANATÇI VE YAZARLAR BİRLİĞİ

EYLEM/BİLDİRİ – 10 Ekim Cumartesi 2015
Mağusa Kapalı Maraş Yanı – Sahil.

 

Basın Bildirisi:

KT. Sanatçı ve Yazarlar Birliği Ortadoğu’da yaşanan savaş ve Göç trajedisine dikkat çekmek ve Kapalı Maraş’ın açılmasıyla ilgili toplumsal beklentileri karşılaması gereken siyasi iradeye hatırlatma yapmak için eylem yapıyor. Kapalı Maraş’ın kullanıma açık sahilinde bir bildiri sunmak ve konuya ilgi gösteren barışsever kitlelerle buluşmak için düzenlenen bu eylemde ‘‘Savaş ve Göç’’ adlı bir de bildiri sunulacak. Pasifist eylem göç yollarında denizde boğularak ölenleri anmak için elbiselerle denize girerek bildiri okumak şeklinde gerçekleşecek.

KT. Sanatçı ve Yazarlar Birliği üyesi olan sanatçı, yazar ve şairlerin yanı sıra diğer sivil toplum örgütü üyeleri ve konuya duyarlı olan yurttaşların bir araya geleceği eylem 10 Ekim Cumartesi günü, saat 11.00’de Maraş Palm Beach Sahilinde gerçekleşecek.

Eylemde okunacak bildiri aşağıdadır;
Sevgiyle.

Ümit İnatçı
KT. SYB Bşk.    

 

SAVAŞ ve GÖÇ

Uzatmalı çözümsüzlük, bir tetik mesafesinde duran ateşkes hali, bölünmüşlüğü besleyen nefret söylemi, sürekli tazelenen ağıt ve acı, epeyce yordu bizi. Kıbrıs’ın kaderi gibi görünen bu zorunlu cefa yaşamımızı kuşatma altında tutarken, Ortadoğu’nun tüm insani değerlerden yoksun olarak onulmaz bir vahşet ortamında yanıp tutuştuğunu görmek ve çaresizce bakakalmak her vicdanı olan insanı yaraladığı gibi bizleri de yaralıyor.

Sanatçı ve Yazarlar Birliği olarak entelektüel ortamda kendimize düşeni yapmakla birlikte belki siyasi erkin vurdumduymazlığına bir nebze dikkat çekeriz diye böyle bir eylemi yapma ihtiyacı hissettik.

Savaşın getirdiği ölüm ve yas, yıkım ve göç elbette ki sadece vicdani bir mesele değil aynı zamanda bir medeniyet meselesidir de. Radikal din, ırkçılık ve toprak milliyetçiliğinin adanmış insancıklarının ne tür bir emperyalist güdünün tutsağı olduklarını biliyoruz. Yitip giden masum canlar, dağılan aileler, göç yollarında hayatı tanımadan ölen çocuklar... tüm bunlar kader değil jeopolitik bir tasarımın ön görülen yol kazasıdır.

Savaşlardan ve göçlerden nasibini almış bir ülkenin insanları olarak, Türkiye dahil, Ortadoğu’da olagelen ve artık Avrupa’nın da sınırlarını zorlayan bu insan dramının yeni bir hümanizm anlayışıyla sonlanmasını diliyoruz. İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma hukuk yöntemleriyle 21’nci yüzyılın şu karmaşık hallerine çare aramak artık anakronik bir davranıştan öteye gidemiyor.

Kendi hallerimize bakacak olursak, şu dip dibe  yaşamak durumunda kaldığımız sözüm ona ‘‘Kapalı Maraş’’ın hala bir rehine kent olarak orada durması bir insanlık ayıbıdır. Ortadoğu’nun trajedisine dikkat çekerken bir savaş tutsağı olarak yaşamdan alıkonulan Maraş’ın tekrar hayata dönmesi ve kendi insanını kucaklamasının önünde engel kalmamasını diliyoruz. Siyasi taktiklere kurban edilen Maraş hiçbir koşul öne sürülmeden hayata döndürülmelidir. Bunu yapacak olan da kentin öz sakinleridir... yeni bir dünya için ve yeni bir Kıbrıs için: Koşulsuz barış! Koşulsuz barış! Koşulsuz barış! 

KT. SYB
    
**************************************************

YÜREKLİ BİR YAZARI DAHA KAYBETTİ TÜRK EDEBİYATI…
En son, TUYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda buluşmuştuk Sennur Sezer’le… NEZİH-ER yayınlarının “ortak kitap” olarak derlediği YASAKLAR kitabının tanıtımı için (aynı başlıkla) düzenlenen panelin konuşmacılarındandık… Donanımlı olduğu kadar, yürekli bir sanatçı olduğu her halinden belliydi… “işçiler işten atılmasın diye aşık olmaktan bile korkardı”(aşağıdaki şiirinden)…
Çarşamba gün ölüm haberiyle sarsıldım…  Başta eşi Adnan ağabey olmak üzere, tüm edebiyat dünyasına baş sağlığı dilerim…

12 Haziran 1943’te Eskişehir doğumlu Sennur Sezer, Bir yıl önceki Panel’de sevgili eşi Adnan Özyalçıner’le(sağ başta) yan yanaydı yine…

AYDIN KIZIN AŞK TÜRKÜSÜ

Ah ne zaman âşık olsam
Sözcükler yakamı bırakır
Damarlarımda deli dolu
Bir böcek dolanır
Gece yarısı uyandırır sorular:
" Neden yineleniyor tarih?
Kimliği nedir toplumumuzun?
Ben kimim? "
Ah ne zaman âşık olsam
İşçiler işten atılır.
 

Sennur SEZER

Bu yazı toplam 1861 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar